Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa w 2015 roku. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Rozpoczynają się Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę w Sławnie. Początek o godzinie 11.
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Ich celem jest promowanie zabytków, a także szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna oraz promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło to "Krajobraz dziedzictwa-dziedzictwo krajobrazu".

W Zachodniopomorskiem EDD odbywają się od 14 lat. Trwają cztery tygodnie, a nie dwa, tak jak w wielu miejscach Europy. Łącznie to 100 wydarzeń w 40 miejscowościach całego województwa.

- Oficjalna inauguracja Dni odbędzie się w sobotę w Sławnie. Pretekstem jest 700-lecie tego miasta - mówi Anna Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków, koordynatora Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. - Sławno to miasto z wielką przeszłością, w tej chwili troszeczkę zapomniane. Inauguracja Dni Dziedzictwa jest więc zamknięciem obchodów święta tego miasta.

W Zachodniopomorskiem wydarzenia przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". - Będzie ono realizowane na wiele sposobów - dodaje Bartczak. - Można wybrać się na przykład na rajd lub wykład, wziąć udział w grze miejskiej, rowerowej grze terenowej, a także w warsztatach i konkursach plastycznych bądź fotograficznych. Chętni mogą też nakręcić własny film, żeby przekonać, że to właśnie ich miejscowość jest tą najsmakowitszą.

Szczegółowe informacje na temat Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa można znaleźć na stronie internetowej Biura Dokumentacji Zabytków . EDD obchodzone są w Polsce już po raz 25.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-10-12, godz. 07:12 "Tadzio. Równanie cienia". Nowa wystawa w Trafo Wystawę pt. 'Tadzio. Równanie cienia' można od środy oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Swoje prace prezentuje na niej Grupa Budapeszt, którą tworzą Igor Krenz, Michał Libera i Daniel Muzyczuk. To ekspozycja specjalnie przygotowana… » więcej 2017-10-11, godz. 08:07 Bliska współpracownica Miłosza gościem Zamkowych Spotkań Była jego bibliografem, edytorką dzieł i sekretarką - pracowała z nim 8 lat, po jego powrocie do Polski. We wtorek gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława… » więcej 2017-10-10, godz. 23:36 Wielcy Koncertmistrzowie wracają Wracają Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orkiestry. W środę podczas festiwalu na wyspie Uznam i w czwartek w Szczecinie z młodymi muzykami wystąpią: brytyjski skrzypek Hugo Ticciati oraz altowiolista z RPA Gareth Lubbe. » więcej 2017-10-10, godz. 15:50 Zapowiedź premiery "kalifornia nieśmiertelni" w Teatrze Małym Spektakl 'kalifornia nieśmiertelni' Justyny Litkowskiej to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie to Roman Polański, Krzysztof Komeda i Marek Hłasko, którzy jadą z komunistycznej Polski… » więcej 2017-10-09, godz. 15:34 Poznaliśmy program jesiennego Szczecin European Film Festival Pokazy filmów z całego świata, spotkania z artystami, dyskusje, a także produkcje pełne grozy - to tylko kilka wybranych propozycji nadchodzącego Szczecin Europen Film Festival. Organizatorzy przedstawili program jesiennej edycji im… » więcej 2017-10-07, godz. 18:14 Artystyczny jubileusz w Teatrze Małym Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika w sobotę w Teatrze Małym, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-10-07, godz. 17:56 COŚ w Pleciudze O 17 widzowie pierwszy raz zobaczą sztukę Anety Wróbel i Adama Wojtyszki 'Kim jestem?' w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Premiera w szczecińskiej Pleciudze. » więcej 2017-10-06, godz. 12:42 Brytyjskie media komentują literackiego Nobla To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro. » więcej 2017-10-05, godz. 22:55 Planował zamach na Kiszczaka i był agentem MI6. Niezwykła historia "Gryfa" Promocja książki 'Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola' Jarosława Wróblewskiego odbyła się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. To historia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. 'Gryf'. » więcej 2017-10-05, godz. 14:16 Literacki Nobel dla Brytyjczyka Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. » więcej
286287288289290291292