Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło: http://www.festiwalgdynia.pl/
Źródło: http://www.festiwalgdynia.pl/
Grand Prix 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał film "Cicha noc" Piotra Domalewskiego. W tym roku w Konkursie Głównym o Grand Prix festiwalu walczyło 17 filmów, w tym 8 debiutów. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Teatrze muzycznym w Gdyni.
"Cicha noc" Piotra Domalewskiego jest pełnometrażowym debiutem reżysera. Przedstawia historię Adama, który na co dzień pracuje za granicą. W Wigilię Bożego Narodzenia bohater odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany.

Główną rolę w filmie gra Dawid Ogrodnik, który podczas festiwalu odebrał nagrodę za główną rolę męską. W filmie wystąpili między innymi: Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Paweł Nowisz, Agnieszka Suchora i Maria Dębska.

Srebrne Lwy otrzymała reżyserka i producentka Joanna Kos Krauze oraz reżyser Krzysztof Krauze za film „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Nagrodę Publiczności 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dostał film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Grająca w nim Kamila Kamińska odebrała nagrodę za najlepszy debiut aktorski.

Agnieszka Holland i Kasia Adamik zostały wyróżnione za reżyserię filmu „Pokot”. Statuetką za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w filmie „Atak Paniki” uhonorowano Magdalenę Popławską. Za najlepszą drugoplanową rolę męską nagrodę otrzymał Łukasz Simlat, za fil "Amok". Jagoda Szelc odebrała dwie nagrody - za debiut reżyserski filmu „Wieża. Jasny Dzień” i za najlepszy scenariusz. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych za film "Nic nowego pod słońcem” nagrodzono Damiana Kocura. W kategorii Inne Spojrzenie - Normana Leto za film „Photon”.

Nagrodę za dźwięk w filmie „Pomiędzy słowami” otrzymał Mirosław Makowski. Za charakteryzację do filmu „Pokot” statuetkę odebrał Janusz Kaleja. Sandro Di Stefano nagrodzony został za muzykę do filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Agata Culak otrzymała nagrodę za kostiumy do filmu „Zgoda”. Za scenografię do filmu „Najlepszy” nagrodzono Marka Warszewskiego, a Katarzynę Leśniak za montaż filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”.

Platynowego Lwa za całokształt osiągnięć artystycznych odebrał Jerzy Gruza. Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć podkreśla, że jest to nestor polskiego kina, który jest twórcą bardzo wszechstronnym i wprowadził do kultury filmowej "swoisty ironiczny, zdystansowany i jednocześnie bardzo ciekawy rodzaj humoru". Tym humorem, jak przypomina Leszek Kopeć, Polska żyła od lat 60., kiedy powstał serial "Wojna domowa", a następnie "Czterdziestolatek".

Zobacz także

2018-02-15, godz. 17:49 Jubileusz Filharmonii Szczecińskiej: gwiazdy, koncerty, wydawnictwa Liczne koncerty i siedem nowych płyt - tak zamierza obchodzić jubileusz 65-lecia Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-02-15, godz. 14:06 Powstaje kolejna płyta z piosenkami o Szczecinie Niebuszewo kontra Pogodno, szczecińskie magnolie czy Puszcza Bukowa - to tylko przykładowe tematy na piosenki o Szczecinie. Rusza druga edycja plebiscytu "I żyli długo i w Szczecinie", w którym wybrane zostaną piosenki, które znajdą… » więcej 2018-02-15, godz. 08:12 Antoni Krauze nie żyje W wieku 78 lat zmarł Antoni Krauze. Był reżyserem i scenarzystą twórcą filmów krótkometrażowych i fabularnych, w tym "Monidło", "Party przy świecach", "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" oraz "Smoleńsk". » więcej 2018-02-14, godz. 13:09 Studenci pokazali Chopina na plakatach [ZDJĘCIA] Ponad 20 plakatów przedstawiających postać Fryderyka Chopina oraz instrumentalne motywy obrazujące związek artysty z muzyką można zobaczyć w szczecińskiej Filharmonii w ramach wystawy "Nie tylko dla romantyków i reumatyków". » więcej 2018-02-13, godz. 17:48 Kiermasz książek "za złotówkę" w Książnicy Pomorskiej Literackie klasyki, encyklopedie ale też popularne "czytadła" za symboliczną kwotę do kupienia na kiermaszu w Książnicy Pomorskiej - inicjatorami są członkowie szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. » więcej 2018-02-13, godz. 08:45 Radio świętuje na całym świecie 13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. Polskie Radio ma 93 lata - pierwsza próbna audycja została wyemitowana w 1925 roku. Od tamtej pory radio zgromadziło bogatą kolekcję nagrań. » więcej 2018-02-11, godz. 11:13 Piosenka o zamachach terrorystycznych wygrała festiwal w San Remo Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo wygrała piosenka o ostatnich zamachach terrorystycznych. Inspiracją do jej napisania stała się tragedia w Manchesterze 22 maja ubiegłego roku, w której zginęły 23 osoby, a ponad 100 zostało … » więcej 2018-02-10, godz. 15:23 Rodzina i przyjaciele pożegnali Wojciecha Pokorę Na Cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Radzyminie pochowano wybitnego aktora, Wojciecha Pokorę. Artysta zmarł 4 lutego w wieku 83 lat. » więcej 2018-02-10, godz. 12:21 Margaret powalczy o występ w szwedzkiej Eurowizji Polska piosenkarka Margaret wystąpi w sobotę w drugim koncercie szwedzkich preselekcji do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Po raz pierwszy w historii o szansę reprezentowania Szwecji powalczy polska artystka. » więcej 2018-02-10, godz. 09:19 Pogrzeb Wojciecha Pokory W sobotę odbędzie się pogrzeb Wojciecha Pokory, wybitnego aktora filmowego i teatralnego. Artysta zmarł 4 lutego, w wieku 83 lat. » więcej
287288289290291292293