Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wstęp na wszystkie czytania w ramach "Festiwalu" jest bezpłatny. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Wstęp na wszystkie czytania w ramach "Festiwalu" jest bezpłatny. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin]
Ewa Kasprzyk, Krzysztof Kowalewski, Michał Ogórek i Anna Kamińska to goście pierwszego dnia 5. Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" , który rozpoczął się w piątek w Szczecinie.
"Sekretne życie drzew" Petera Wohlbena czytała Krystyna Czubówna, zaś książkę "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz" Anny Kamińskiej czytała Ewa Kasprzyk.

Najważniejszym punktem programu było wspomnienie o Januszu Głowackim z udziałem m.in. Krzysztofa Kowalewskiego, Jerzego Iwaszkiewicza i Janusza Kukuły.

- Znałem Janusza "od zawsze". W latach 60. zdawaliśmy na dziennikarstwo, obydwu nas nie przyjęli. Dostaliśmy wtedy zaświadczenie, że przyczyną był brak miejsc, a ponadto nie zdradzamy żadnego talentu w tym trudnym zawodzie - mówił ze sceny Jerzy Iwaszkiewicz.

Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia zrealizował wiele dzieł Głowackiego w radiu.

- Wiedział, że Teatr Polskiego Radia to miejsce wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, gdzie rządzi słowo i aktor. Niestety, jego odejście zatrzymało wszystkie te plany - powiedział Janusz Kukuła.

Krystyna Czubówna z festiwalem związana jest od samego początku.

- Dlatego, że kocham czytać i wszyscy o tym wiedzą - potwierdziła.

Wielu zwykłych czytelników jest tu także z tego samego powodu.

- Jestem zadowolona, kocham tę imprezę. Poznajemy aktorów, poznajemy literaturę - mówiła jedna z uczestniczek Festiwalu.

Program 5. Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni"
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2015-03-20, godz. 22:06 Ekipa na koncert Garou jest już w komplecie Seul, Gitan czy Reviens - te przeboje Garou zaśpiewa w Szczecinie. Ekipa na koncert jest już w komplecie. » więcej 2015-03-20, godz. 20:56 Łzy i emocje wypełniły studio S-1 Radia Szczecin Zgromadzona publiczność obejrzała poruszający dokument "Iskierka", który opowiada o rodzinach z dziećmi z zespołem Downa. » więcej 2015-03-19, godz. 21:12 Dziewczyny Wyklęte. Historia kobiet skazanych na zapomnienie Biogramy 16 kobiet, o których po 1945 roku mieliśmy - zgodnie z wolą komunistycznego reżimu - zapomnieć, przypomina historyk Szymon Nowak. W czwartek w szczecińskim klubie 13 Muz odbyła się promocja jego nowej książki pt. "Dziewczyny… » więcej 2015-03-15, godz. 18:31 Jazzowe klimaty w Greifswaldzie. Ostrowski zagrał z Wojtasikiem [WIDEO, ZDJĘCIA] Międzynarodowy free jazz ze szczecińskim akcentem. W sobotę wieczorem w niemieckim Greifswaldzie wystąpił wyjątkowy kwintet artystów z całego świata. Wśród nich szczecinianin - saksofonista Sylwester Ostrowski. » więcej 2015-03-14, godz. 20:29 Trenował zapasy i śpiewał dla szczypiornistów. Rafał Brzozowski w "Potyczkach" [WYWIAD] Śpiewanie podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata było namiastką medalu olimpijskiego - mówił w Radiu Szczecin Rafał Brzozowski. Wokalista w programie "Potyczki Moniki Pyrek" wspominał styczniowy mundial w piłce ręcznej w K… » więcej 2015-03-14, godz. 12:45 Jazzowe pozdrowienie ze Szczecina do Greifswaldu W sobotę w niemieckim mieście Greifswald wystąpi wyjątkowy kwintet artystów z całego świata. Wśród nich szczecinianin, saksofonista Sylwester Ostrowski. Liderem zespołu Feel Free jest znany trębacz Piotr Wojtasik. » więcej 2015-03-14, godz. 10:35 Przyjaciele Brunona Tode będą zbierać fundusze na jego rehabilitację W niedzielę w szczecińskim Browarze Polskim odbędzie się charytatywny koncert na rzecz szczecińskiego artysty. » więcej 2015-03-12, godz. 18:27 Amerykański wirtuoz prowadzi warsztaty dla młodych muzyków Amerykański wirtuoz prowadzi w Szczecinie warsztaty gry na flecie. W zajęciach, które odbywają się w siedzibie Akademii Sztuki, uczestniczy ok. 30 osób. » więcej 2015-03-12, godz. 18:16 Terry Pratchett nie żyje Nie żyje Terry Pratchett. Brytyjski pisarz fantasy i science fiction, twórca kultowego cyklu "Świat Dysku", zmarł w czwartek, 12 marca. » więcej 2015-03-12, godz. 07:07 Fani mogą pomóc "Chorym" Szczeciński zespół "Chorzy" zbiera pieniądze na wydanie nowej płyty. Zbiórka trwa na jednym z polskich portali crowdfundingowych, czyli strony która umożliwia internautom wspieranie konkretnych projektów i wpłacanie na nie pieni… » więcej
448449450451452453454