Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
"Cienie zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Fot. Dagmara Maciejewska [Radio Szczecin/Archiwum]
Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji "Cieni zapomnianych kultur" w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego.
Cohabitat to grupa ludzi poszukujących nowych idei i praktycznych rozwiązań stanowiących alternatywę dla konsumpcyjnej rzeczywistości. Skupia m.in. architektów i specjalistów od odnawialnych źródeł energii.

W Kołbaczu, w ramach "Cieni zapomnianych kultur", zaplanowano m.in. spotkanie na temat budownictwa naturalnego. Zaproszeni goście odpowiedzą na pytanie, czy można zbudować wygodny, tani i bezpieczny dom z gliny i kostek słomy?

- Jest to pewna próba powrotu do źródeł, do przejęcia steru we własne ręce, ale bez odrzucenia technologii - wyjaśnia Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki, która organizuje imprezę. - To grupa młodych ludzi, entuzjastów życia w zgodzie z natura, ale z wykorzystaniem internetu i różnych narzędzi, bo podczas zajęć, które organizuje Cohabitat, odbywają się warsztaty ciesielskie, ślusarskie czy ogrodnicze. I to będziemy pokazywali podczas wystawy.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 19. O 20 rozpocznie się koncert. - Wystąpi zespół Banda Nella Nebbia. To laureat folkowego konkursu "Nowa Tradycja". Będzie można usłyszeć połączenie etnicznych, polskich, litewskich i klezmerskich brzmień. Myślę, że będzie to ciekawe - zapowiada Palus.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. "Cienie zapomnianych kultur" to cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w niezwykłej atmosferze XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu, najstarszego ceglanego obiektu na Pomorzu Zachodnim. Impreza ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-09-08, godz. 12:03 Nagrody miesięcznika "Teatr" dla Augustynowicz i Falkowskiego Anna Augustynowicz i Grzegorz Falkowski laureatami nagrody miesięcznika 'Teatr' za sezon 2016/2017. » więcej 2017-09-06, godz. 08:05 Mija 10 lat od śmierci Luciano Pavarottiego Rocznicę upamiętni wiele imprez, w tym wielki koncert w Weronie, transmitowany przez pierwszy program telewizji RAI. » więcej 2017-09-03, godz. 20:58 Finał Turnieju Muzyków Prawdziwych w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Najlepsi śpiewacy, instrumentaliści i tancerze wystąpli w szczecińskiej Filharmonii. Odbył się tam koncert finałowy Turnieju Muzyków Prawdziwych. Wystąpili w nim wyróżnieni i nagrodzeni uczestnicy tegorocznej, trzeciej edycji t… » więcej 2017-09-03, godz. 15:35 Tańcowali w filharmonii [ZDJĘCIA] Hol Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zamienił się w sobotę wieczorem w Dom Tańca. Ustawiona tam scena została otwarta dla wszystkich artystów uczestniczących w Turnieju Muzyków Prawdziwych. » więcej 2017-09-02, godz. 22:31 Hamlet inaczej na deskach Teatru Polskiego, przygotowania do premiery Trwają przygotowania do pierwszej premiery nowego sezonu w Teatrze Polskim w Szczecinie. Tomasz Obara reżyseruje 'Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna' Ivo Brešan'a. » więcej 2017-09-02, godz. 18:08 Kolejna odsłona Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku" 'Na gotyckim szlaku' to połączenie wiekowej architektury i sztuki z muzyką dawną. Przewodnicy przedstawiają historię pomorskich zabytków, w niektórych z nich można usłyszeć muzykę z epoki. » więcej 2017-09-02, godz. 17:45 Darz Bór w Połczynie-Zdroju Po raz 16. w Połczynie-Zdroju odbywają się Euroregionalne Spotkania Łowieckie Darz Bór. » więcej 2017-09-01, godz. 23:34 Nowowiejski rewelacyjny podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst, by przyjrzeć się jego twórczości. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z… » więcej 2017-09-01, godz. 13:02 Awantura o skarb z Miastka O znalezisko sprzed prawie trzech tysięcy lat spierają się muzea w Koszalinie i Lęborku. Sprawę bada też prokuratura. » więcej 2017-08-30, godz. 16:44 "Mozaika" BNO powstaje w studiu Radia Szczecin Nowa płyta Baltic Neopolis Orchestra powstaje w studiu S-1 Radia Szczecin. Jak mówi dyrektor szczecińskiej orkiestry - Emilia Goch Salvador ''Mozaika'' to szczególna kompozycja. » więcej
292293294295296297298