Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Kadr z filmu. Fot. www.youtube.com/PISF
Kadr z filmu. Fot. www.youtube.com/PISF
Obraz Anny Zameckiej otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Dokument.
Bohaterka filmu, 14-letnia Ola, zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem, dba o relacje z mieszkającą osobno matką. Ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest Komunia Święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

- Film pokazywany był już w wielu krajach i zawsze był odbierany bardzo dobrze - przyznała na naszej antenie, w audycji "Kino Konesera" autorka Anna Zamecka. - Tak naprawdę ten film nie opowiada o I Komunii Świętej, ale o sprawach uniwersalnych, o relacjach rodzinnych, międzyludzkich i dlatego wydaje mi się, że jest zrozumiały. Jest bardzo podobnie odbierany w różnych miejscach bez względu na to czy I Komunia jest ludziom znana czy nieznana. Emocjonalnie odbierają ten film bardzo podobnie.

Wśród kilkudziesięciu wyróżnień, które zdobyła „Komunia” są m.in. nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na festiwalu w Locarno, Nagroda Główna na Warszawskim Festiwalu Filmowym czy Orzeł - Polska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Dokument, który 9 grudnia powalczy o Europejskiego Oscara, będzie można obejrzeć w sobotę w Szczecinie-Dąbiu. Obraz zostanie pokazany w Klubie Delta, filii Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczecinie. Początek seansu o godzinie 18.
Film pokazywany był już w wielu krajach i zawsze był odbierany bardzo dobrze - przyznała na naszej antenie, w audycji "Kino Konesera" autorka Anna Zamecka.

Zobacz także

2017-10-12, godz. 07:12 "Tadzio. Równanie cienia". Nowa wystawa w Trafo Wystawę pt. "Tadzio. Równanie cienia" można od środy oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Swoje prace prezentuje na niej Grupa Budapeszt, którą tworzą Igor Krenz, Michał Libera i Daniel Muzyczuk. To ekspozycja specjalnie przygotowana… » więcej 2017-10-11, godz. 08:07 Bliska współpracownica Miłosza gościem Zamkowych Spotkań Była jego bibliografem, edytorką dzieł i sekretarką - pracowała z nim 8 lat, po jego powrocie do Polski. We wtorek gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława… » więcej 2017-10-10, godz. 23:36 Wielcy Koncertmistrzowie wracają Wracają Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orkiestry. W środę podczas festiwalu na wyspie Uznam i w czwartek w Szczecinie z młodymi muzykami wystąpią: brytyjski skrzypek Hugo Ticciati oraz altowiolista z RPA Gareth Lubbe. » więcej 2017-10-10, godz. 15:50 Zapowiedź premiery "kalifornia nieśmiertelni" w Teatrze Małym Spektakl "kalifornia nieśmiertelni" Justyny Litkowskiej to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie to Roman Polański, Krzysztof Komeda i Marek Hłasko, którzy jadą z komunistycznej Polski… » więcej 2017-10-09, godz. 15:34 Poznaliśmy program jesiennego Szczecin European Film Festival Pokazy filmów z całego świata, spotkania z artystami, dyskusje, a także produkcje pełne grozy - to tylko kilka wybranych propozycji nadchodzącego Szczecin Europen Film Festival. Organizatorzy przedstawili program jesiennej edycji im… » więcej 2017-10-07, godz. 18:14 Artystyczny jubileusz w Teatrze Małym Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika w sobotę w Teatrze Małym, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-10-07, godz. 17:56 COŚ w Pleciudze O 17 widzowie pierwszy raz zobaczą sztukę Anety Wróbel i Adama Wojtyszki "Kim jestem?" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Premiera w szczecińskiej Pleciudze. » więcej 2017-10-06, godz. 12:42 Brytyjskie media komentują literackiego Nobla To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro. » więcej 2017-10-05, godz. 22:55 Planował zamach na Kiszczaka i był agentem MI6. Niezwykła historia "Gryfa" Promocja książki "Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola" Jarosława Wróblewskiego odbyła się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. To historia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. "Gryf". » więcej 2017-10-05, godz. 14:16 Literacki Nobel dla Brytyjczyka Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. » więcej
307308309310311312313