Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Johnny Hallyday. Fot. www.youtube.com/JohnnyHallydayVEVO
Johnny Hallyday. Fot. www.youtube.com/JohnnyHallydayVEVO
W sobotę Francja żegna Johnny’ego Hallyday’a. Francuski piosenkarz zmarł w swoim domu pod Paryżem po długiej chorobie nowotworowej w wieku 74 lat.
Pogrzeb nie będzie miał charakteru państwowego, ale narodowy. Taką decyzje podjął Pałac Elizejski, który poinformował, że prezydent Emmanuel Macron wystąpi z krótką mową pożegnalną w czasie nabożeństwa w kościele Madeleine.

Na trasie konduktu, który wyruszy spod Łuku Tryumfalnego w dół Polami Elizejskimi w kierunku Placu Zgody, ma się zebrać ponad pół miliona wielbicieli idola francuskiej piosenki, przede wszystkim rocka, popa i bluesa. W kondukcie ma wziąć udział siedmiuset motocyklistów z klubów z całej Francji. Johnny Hallyday był wielbicielem motorów, przede wszystkim Harleya Davidsona.

Prefektura zmobilizowała nadzwyczajne środki - ponad półtora tysiąca policjantów, w tym jednostki zmotoryzowane i oddziały z psami. Kontrole zaczęły się już w piątek w nocy, kiedy to także zablokowano ruch na ulicach w pobliżu Pól Elizejskich i kościoła Madeleine.

Przed meczami obecnej kolejki ligi piłkarskiej na stadionach zabrzmią piosenki artysty, a przez cały weekend wieża Eiffla jarzyć się będzie światełkami ułożonymi w napis „Merci Johnny”.


Relacja Marka Brzezińskiego (IAR).

Zobacz także

2017-03-18, godz. 17:45 Karykatura o „amerykańskim śnie" z perspektywy emigrantów Jest ich trzech, niedoszły pianista, pisarz - kiedyś ponoć bardzo znany i zwykły malarz pokojowy. Poszczęściło się im, bo remontują pięciopokojowy apartament w samym centrum Nowego Yorku. 'Home Section' Janusza Głowackiego to przerysowana… » więcej 2017-03-18, godz. 09:19 Adams vs. Brahms w filharmonii Utwory współczesnego amerykańskiego kompozytora Johna Adamsa i XIX-wiecznego wiedeńczyka Johannesa Brahmsa zabrzmiały w piątek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2017-03-17, godz. 08:47 Nowe polskie kino na Wyspach, rozpoczyna się Kinoteka Rozpoczyna się Kinoteka - przegląd polskiego kina na Wyspach. Już po raz 15., dzięki Instytutowi Kultury Polskiej, filmy znad Wisły wyświetlone zostaną w prestiżowych miejscach na kulturalnej mapie Londynu. » więcej 2017-03-16, godz. 21:22 "Niektórzy mówią, że nic nie podnieca archeologa tak, jak..." Porcelana, szkło, szczątki jadanych zwierząt, ubrania, czasami broń czy biżuteria, w późniejszych wiekach nawet książki i gazety to skarby, które czasami przez wieki kryją sekretne miejsca. » więcej 2017-03-16, godz. 16:59 Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie Koncert, przedstawienie teatralne, dyskusje, spotkania i wystawy. Kilkadziesiąt wydarzeń znalazło się w tegorocznym programie Dni Kultury Żydowskiej Adlojada, którego głównym celem jest popularyzacja kultury żydowskiej. » więcej 2017-03-16, godz. 10:57 Czytanie może być opłacalne Ministerstwo Kultury zastanawia się nad wprowadzeniem ulgi podatkowej dla kupujących książki. Taką propozycję złożyła w ministerstwie Polska Izba Książek. » więcej 2017-03-15, godz. 21:41 Wojciech Młynarski nie żyje W środę wieczorem zmarł po długiej chorobie Wojciech Młynarski - ikona polskiej piosenki kabaretowej, choć tytułów można przypisać mu co najmniej kilka - był też poetą, reżyserem i satyrykiem. Miał 75 lat. » więcej 2017-03-15, godz. 16:11 Baltic Neopolis Orchestra z ambitnymi planami Tournée po Chinach i Japonii, nagranie płyty z argentyńskim tango, koncerty z cyklu 'Wielcy Koncermistrzowie' i występy z wirtuozami - takie plany na 2017 rok ma szczecińska orkiestra kameralna Baltic Neopolis Orchestra. » więcej 2017-03-15, godz. 08:15 Filharmonia w Szczecinie szuka młodych wokalistów Jeśli chcesz wziąć udział w nagraniu płyty oraz koncercie - spiesz się, jeszcze tylko w środę można zapisać się do castingu. » więcej 2017-03-14, godz. 16:34 Rozpoczęły się Londyńskie Targi Książki W tym roku gościem specjalnym są wydawcy i autorzy z Polski. W Londynie jest ponad pięćdziesięciu wydawców i kilkunastu autorów. » więcej
323324325326327328329