Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Maciej Papke [Radio Szczecin]
Ponad 70 prac Augusta Ludwiga Mosta trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Niemiecki malarz epoki biedermeieru to jeden z najważniejszych twórców XIX-wiecznego Szczecina i Pomorza.
Szczecińskie Muzeum od lat kolekcjonuje jego prace i dziś obok muzeum w Greifswaldzie posiada największy i najciekawszy zbiór. Zakup prac sfinansowało województwo zachodniopomorskie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Takę swoim potomkom pozostawił w spadku sam August Ludwig Most. - Zawiera ona głównie szkice do obrazów - mówi Ewa Gwiazdowska z Muzeum. Zawiera 47 studiów do obrazów, głównie olejnych i paru akwarelowych. To niezwykła liczba. Część to studia kompozycyjne, a część studia postaci.

- Teka po negocjacjach kosztowała 78 tysięcy złotych - mówi dyrektor Muzeum Lech Karwowski. - Pozyskaliśmy tekę z rąk rodziny, a rodzina zna nas jako dbających o pamięć Mosta i dla niej to też jest wartość nie tylko sentymentalna i finansowa, ale również kulturowa. Oni czują się tego dziedzicami i mają pewność, że trafia to do zbiorów publicznych.

Niektóre z prac z teki trafią na wystawę już w lutym.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Ponad 70 prac Augusta Ludwiga Mosta trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Ponad 70 prac Augusta Ludwiga Mosta trafiło do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-08-21, godz. 07:53 Kolekcjonerski banknot: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu 20-złotowy banknot upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2017-08-20, godz. 17:44 Dni Kultury Romskiej na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA] Tłum szczecinian bawi się w rytm cygańskiej muzyki na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2017-08-19, godz. 16:24 Różany Ogród Sztuki, czyli ozdoby, spektakl i koncert [ZDJĘCIA] Szczecinianie projektowali biżuterię i uczyli się gry aktorskiej - to na Różance w ramach sobotniego Różanego Ogrodu Sztuki. » więcej 2017-08-19, godz. 16:07 Nie żyje Janusz Głowacki - człowiek kina, dramaturg i pisarz Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. » więcej 2017-08-19, godz. 08:34 Znany filmowiec ma swoją promenadę w Ińsku Promenada w Ińsku ma już swojego patrona - Jerzego Hoffmana. Znany filmowiec, scenarzysta i reżyser, między innymi Trylogii czy 'Starej Baśni', odsłonił pamiątkowy obelisk podczas Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-18, godz. 21:01 Uwertura tragiczna w ramach festiwalu Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Podczas drugiego dnia festiwalu 'Sacrum Non Profanum' w szczecińskiej Filharmonii odbył się koncert 'Hommage a Andrzej Panufnik', podczas którego wykonano 'Uwerturę tragiczną'. Jest to utwór napisany przez Panufnika jeszcze w okupowanej… » więcej 2017-08-18, godz. 17:38 Przyjaciele, pisarze i czytelnicy pożegnali Wandę Chotomską W Warszawie pożegnano jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla najmłodszych - Wandę Chotomską. W kościele Pokamedulskim na Bielanach odprawiono mszę żałobną w jej intencji, a następnie Wanda Chotomska spoczęła… » więcej 2017-08-18, godz. 08:56 Promenada znanego reżysera w Ińsku. Hoffman: Jestem ostatnim reliktem kultu jednostki Twórca takich filmów jak 'Pan Wołodyjowski', 'Potop', 'Ogniem i mieczem', 'Stara baśń' - gościem 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-17, godz. 20:08 Andrzej Panufnik. Życie i twórczość - wystawa na Zamku [ZDJĘCIA] Rozpoczął się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 'Sacrum Non Profanum'. Rozpoczął się wyjątkowo - nie od koncertu, ale od wernisażu wystawy zdjęć wdowy po polskim kompozytorze Andrzeju Panufniku. » więcej 2017-08-17, godz. 13:38 Dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Teraz powstanie o nim film Film o jednym z najwybitniejszych polskich żeglarzy powstaje w Świnoujściu. Rozgrywane tam regaty o puchar Poloneza stały się planem zdjęciowym do dokumentu o Krzysztofie Baranowskim. » więcej
295296297298299300301