Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Twój Vincent". Mat. dystrybutora, źródło: www.www.youtube.com/NEXTFILMPL
"Twój Vincent". Mat. dystrybutora, źródło: www.www.youtube.com/NEXTFILMPL
Reżyserka filmu "Twój Vincent" Dorota Kobiela z niecierpliwością czeka na galę rozdania Złotych Globów. W tym roku do tej nagrody, w kategorii najlepsza animacja, nominowany jest jej film, który zrealizowała wspólnie z Hugh Welchmanem.
"Twój Vincent" to opowieść o tragicznej postaci Vincenta van Gogha, która jest też próbą rozwikłania zagadki śmierci malarza. Film powstawał w dwóch etapach: najpierw został zagrany przez aktorów, następnie każda z 65 tysięcy klatek filmowych została namalowana przez 125 malarzy z całego świata.

Dorota Kobiela przyznała, że będzie oglądać galę rozdania nagród z dreszczykiem emocji. Podkreśliła, że bardzo chciałaby zdobyć nagrodę, ale z ekipą nie nastawia się ani na zwycięstwo, ani na porażkę. Zaznaczyła, że trudno przewidzieć jaki może być werdykt, ponieważ "amerykańska krytyka jest nieprzewidywalna".

Reżyserka przyznała też, że już sama nominacja do Złotego Globu jest wyjątkowym i niespodziewanym wyróżnieniem. Wspomina, że kiedy zaczynała pracę nad tym projektem i ktoś by jej powiedział jakie sukcesy odniesie jej film, to byłaby dla niej abstrakcja. Zarazem - dodaje - jest to dla niej ogromna radość, satysfakcja i wyróżnienie, że "krytyka" doceniła "Twojego Vincenta". Poza tym, jak podkreśla Kobiela, to wyjątkowa sytuacja, że za pełnometrażowym filmem animowanym "stoi kobieta" i być może to "przeciera ścieżki". Reżyserka podkreśliła też, że ta nominacja jest ważna również dla animacji w Polsce.

Dorota Kobiela zaznaczyła także, że nominacja do Złotego Globu jest ważnym docenieniem pracy całej ekipy. - Zarówno malarze, jak i inne osoby włożyły w ten film kawał życia, pracy twórczej oraz serca i jest to pewnego rodzaju ukoronowanie wysiłku - dodała.

Robert Gularczyk, odtwórca roli Vincenta van Gogha podkreśla, że nominacja do Złotego Globu to ogromne wyróżnienie. Przypomina, że Złote Globy to jedna z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, a nominacja niezmiernie go cieszy, ponieważ kiedy Dorota Kobiela i Hugh Welchman zaczynali pracę nad tym filmem, nikt nie spodziewał się, że będą w stanie rywalizować z największymi produkcjami animowanymi na świecie. - Tymczasem - jak dodaje Gularczyk - ta nominacja pokazuje, że tak się dzieje.

Aktor zaznacza, że rola van Gogha była jego debiutem na dużym ekranie, dlatego niezależnie od tego czy film "Twój Vincent" otrzyma Złoty Glob, czy nie, to dla niego jest to wyjątkowa produkcja. Jak podkreśla, ten film dał mu pewność siebie, która pozwoliła mu stać się lepszym aktorem i to jest dla niego najważniejszą nagrodą. - Jest niezwykle przyjemnie móc sobie wpisać do CV, że wzięło się udział w filmie, który był nominowany do Złotego Globu, a może go nawet dostał - dodaje aktor.

Polsko-brytyjska produkcja konkuruje o Złoty Glob z filmami: "Coco", "Dzieciak rządzi", "The Breadwinner" i "Fernando".

Na początku grudnia "Twój Vincent" otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii najlepszy film animowany 2017 roku. Wygrał też konkurs filmów animowanych w Szanghaju oraz zdobył nagrodę publiczności na najważniejszym festiwalu animacji - w Annecy we Francji.

Więcej o filmach i premierach kinowych można poczytać na podstronie naszej audycji "Spór w kinie" .

Relacja Witolda Banacha/Informacyjna Agencja Radiowa
Relacja Witolda Banacha/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2017-10-11, godz. 08:07 Bliska współpracownica Miłosza gościem Zamkowych Spotkań Była jego bibliografem, edytorką dzieł i sekretarką - pracowała z nim 8 lat, po jego powrocie do Polski. We wtorek gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława… » więcej 2017-10-10, godz. 23:36 Wielcy Koncertmistrzowie wracają Wracają Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orkiestry. W środę podczas festiwalu na wyspie Uznam i w czwartek w Szczecinie z młodymi muzykami wystąpią: brytyjski skrzypek Hugo Ticciati oraz altowiolista z RPA Gareth Lubbe. » więcej 2017-10-10, godz. 15:50 Zapowiedź premiery "kalifornia nieśmiertelni" w Teatrze Małym Spektakl 'kalifornia nieśmiertelni' Justyny Litkowskiej to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie to Roman Polański, Krzysztof Komeda i Marek Hłasko, którzy jadą z komunistycznej Polski… » więcej 2017-10-09, godz. 15:34 Poznaliśmy program jesiennego Szczecin European Film Festival Pokazy filmów z całego świata, spotkania z artystami, dyskusje, a także produkcje pełne grozy - to tylko kilka wybranych propozycji nadchodzącego Szczecin Europen Film Festival. Organizatorzy przedstawili program jesiennej edycji im… » więcej 2017-10-07, godz. 18:14 Artystyczny jubileusz w Teatrze Małym Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika w sobotę w Teatrze Małym, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-10-07, godz. 17:56 COŚ w Pleciudze O 17 widzowie pierwszy raz zobaczą sztukę Anety Wróbel i Adama Wojtyszki 'Kim jestem?' w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Premiera w szczecińskiej Pleciudze. » więcej 2017-10-06, godz. 12:42 Brytyjskie media komentują literackiego Nobla To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro. » więcej 2017-10-05, godz. 22:55 Planował zamach na Kiszczaka i był agentem MI6. Niezwykła historia "Gryfa" Promocja książki 'Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola' Jarosława Wróblewskiego odbyła się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. To historia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. 'Gryf'. » więcej 2017-10-05, godz. 14:16 Literacki Nobel dla Brytyjczyka Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. » więcej 2017-10-05, godz. 08:55 W czwartek poznamy laureata Literackiej Nagrody Nobla W czwartek poznamy nazwisko tegorocznego zwycięzcy Literackiej Nagrody Nobla. Wyróżnienie po raz pierwszy zostało przyznane w 1901 roku. » więcej
287288289290291292293