Gorączka oscarowej nocy już za nami - najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej został "Kszałt Wody". Polscy kinomani do około 3:30 zaciskali kciuki za statuetkę dla polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent".
- Nagroda dla "Twojego Vincenta" byłaby nagrodą za wielkie osiągnięcie techniczne. "Coco", oczywiście, należy do grona wybitnych filmów studia Pixar, ale "Twój Vincent" pokazał animację od trochę innej strony - ocenił Krzysztof Spór.
Gościem "Wieczoru Oscarowego w Radiu Szczecin" była Iga Oliwiak, jedna ze współtwórczyń "Twojego Vincenta". Jak mówiła w niedzielnym programie - nie nastawiała się na to, że film dostanie nagrodę.
- Wielkie produkcje hollywoodzkie mają większe szanse. Ale jak się nie uda, to też się będziemy cieszyć, że w ogóle został nominowany - mówiła przed ogłoszeniem wyników.
"Twój Vincent" to polsko-brytyjski film przedstawiający historię życia Vincenta van Gogha. Jest jednocześnie pierwszym pełnometrażowym obrazem animowanym, wykonanym techniką malarską. Za reżyserię odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman, a przy jego produkcji pracowało ponad 120 malarzy.
Statuetki Oscarów zostały wręczone w tym roku po raz 90. Największym triumfatorem tegorocznej gali został film "Kształt Wody", który otrzymał 4 nagrody, w tym dla najlepszego filmu.
Dla wielu komentatorów jego sukces to zaskoczenie - mówił w specjalnym programie Radia Szczecin dziennikarz filmowy Krzysztof Spór.
- "Kształt wody" to jest film złożony z inspiracji, z cytowania kina jako takiego, klasyki, kultury popularnej. Tam jest dużo komiksu, "pulpowej" literatury, czyli taniej, która ma nas bawić i spełniać najprostsze instynkty. Poza tym to jest film o potworze, po raz pierwszy od niepamiętnych czasów wygrywa film, w którym główną rolę gra potwór! - zaznaczył Krzysztof Spór.
Najlepszą aktorką została Frances McDormand, a najlepszym aktorem Gary Oldman.
Zobacz także
2018-09-27, godz. 06:38
Coraz więcej prywatnych muzeów w Polsce. Dyskusja w "RSnW"
134 tzw. "prywatne muzea" powstały w Polsce. To miejsca, w których kolekcjonerzy prezentują zainteresowanym swoje zbiory. Istnieją również takie placówki, które nie mają wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
» więcej
2018-09-26, godz. 14:58
Apel o bojkot filmu. "Przykład ohydnej, profanującej sacrum sztuki"
Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaapelowało o bojkot filmu Wojciecha Smarzowskiego "Kler". Zdaniem stowarzyszenia, film jest "przykładem ohydnej, profanującej sacrum sztuki".
» więcej
2018-09-26, godz. 12:50
Nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki
W Szwecji ukaże się wkrótce nowa książka o przygodach Pippi Pończoszanki. Tym razem postać stworzona przez Astrid Lindgren, zamieni się w romską dziewczynkę i zamieszka, na owianych złą sławą, przedmieściach Sztokholmu.
» więcej
2018-09-26, godz. 10:23
Opętany przywódca i ostatnie dni sekty. Premiera "Guru" w Szczecinie
Dzieło Laurenta Petitgirarda zatytułowane "Guru" już w najbliższy piątek będzie miało swoją prapremierę na deskach Opery na Zamku w Szczecinie. To opowieść o ostatnich dniach sekty, prowadzonej przez opętanego przywódcę.
» więcej
2018-09-25, godz. 22:01
Bill Cosby skazany za molestowanie na minimum 3 lata więzienia
Amerykański aktor Bill Cosby spędzi w więzieniu od 3 do 10 lat za molestowanie seksualne koszykarki Andrei Constand. Sąd w stanie Pensylwania orzekł wyrok wobec 81-letniego aktora w sprawie, która dotyczy wydarzeń z 2004 roku. W kwietniu…
» więcej
2018-09-25, godz. 17:15
„Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”
Kolejne Zamkowe Forum Kultury już we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem tematem forum jest „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”.
» więcej
2018-09-25, godz. 10:54
Wspólne brzmienia w Szczecinie. Chór "AeMki" i Mikromusic na jednej scenie
Zespół Mikromusic, Skubas, Smolik i Chór Akademii Morskiej wystąpili razem w szczecińskiej filharmonii. To w ramach piątej edycji projektu "Wspólne brzmienia". Koncert odbył się w poniedziałek wieczorem.
» więcej
2018-09-24, godz. 18:21
"Mój ojciec - sierżant Laluś", czyli spisana historia Żołnierza Wyklętego
Był ostatnim w powojennej Polsce Żołnierzem Wyklętym. Zginął w 1963 roku. Historię życia sierżanta Józefa Franczaka opisał jego syn Marek.
» więcej
2018-09-24, godz. 16:31
"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego kandydatem do Oscara
Członkowie komisji oscarowej zdecydowali, że polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie najnowszy film Pawlikowskiego.
» więcej
2018-09-23, godz. 19:55
Gala wręczenia nagród w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym…
» więcej