Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Przed południem w Muzeum odbyła się dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Przed południem w Muzeum odbyła się dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Rozmowy, debaty i jubileusze zdominowały 7. edycję „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018", która dobiega końca w Szczecinie.
W sobotę w Teatrze Polskim spektakl "Tworki" - monodram Marka Żerańskiego według bestsellerowej książki Marka Bieńczyka pod tym samym tytułem. To historia życia i śmierci młodych Polaków żydowskiego pochodzenia ukrywających się podczas okupacji w szpitalu psychiatrycznym w Tworkach. Początek spektaklu o 16 a po nim rozmowa z twórcami.

Przed południem w Muzeum Narodowym odbyła się dyskusja wokół tomu Boba Dylana „Duszny kraj" w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.

Z twórczością Boba Dylana Filip Łobodziński zetknął się dawno temu. - Uderzyła mnie jego inność - wspominał w na spotkaniu tłumacz. - Po prostu wsiąkł we mnie, poczułem się ukąszony i do dziś się nie wyleczyłem. Ta estetyka, poetyka, sposób bycia na scenie to dla mnie niesamowite zjawisko.

- Kiedy Dylan otrzymywał literackiego Nobla moja książka była już w druku - mówił dalej Łobodziński. - Najstarsze przekłady, które są w książce "Duszny kraj" pochodzą jeszcze z 1979 czy 1980 roku. To naprawdę stare rzeczy. Oczywiście ja je po latach przejrzałem i poprawiłem gdzie trzeba było, ale w zasadzie to przygoda mojego życia.

O 18 na zakończenie Adlojady zaplanowano koncert zespołu Filipa Łobodzińskiego "dylan.pl" w Hormonie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2020-03-07, godz. 11:22 260. premiera w historii Teatru Współczesnego Premiera adaptacji "Pikniku pod Wiszącą Skałą" Joan Lindsay już w sobotę w Malarnii, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. Trwają ostatnie próby do pierwszego przedstawienia. » więcej 2020-03-06, godz. 06:47 "Irenka, ach Irenka" w Galerii Kapitańskiej Irena Brodzińska, gwiazda polskiej opery i operetki była gościem czwartkowego spotkania autorskiego w Galerii Kapitańskiej w Szczecinie. Wieczór połączony był z pokazem filmu o niej pt. "Irenka, och Irenka" autorstwa Marka Osajdy. » więcej 2020-03-05, godz. 16:42 Pożegnanie Pawła Królikowskiego W Warszawie pożegnano popularnego aktora filmowego i telewizyjnego Pawła Królikowskiego. » więcej 2020-03-03, godz. 18:09 Cenne dokumenty, pamiątki kresowiaków i występy artystyczne W Szczecinie rozpoczął się Tydzień Kresowy. Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia „Świteź" w Szczecinie kultywuje tradycje i pamięć swoich przodków, stąd organizują po raz 31. Kaziuki … » więcej 2020-03-03, godz. 17:42 Tajemnicza opowieść w Malarni Premiera adaptacji "Pikniku pod Wiszącą Skałą" Joan Lindsay już w najbliższą sobotę odbędzie się w Malarni, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2020-03-02, godz. 12:36 Luwr nadal zamknięty W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa we Francji odwołano wiele imprez. Drugi dzień z rzędu nieczynny jest Luwr. Nie wiadomo kiedy będzie można znów zwiedzać muzeum. » więcej 2020-03-02, godz. 08:50 Polskie gry na targach PAX East Polska jest kojarzona na świecie z dobrymi i ciekawymi grami wideo. Tak mówią przedstawiciele polskiego przemysłu gier komputerowych, którzy wzięli udział w amerykańskich targach PAX East w Bostonie. Polska miała na targach swoje… » więcej 2020-02-29, godz. 10:45 Słynny bard świętował 80. urodziny na deskach Teatru Polskiego [ZDJĘCIA] Koncertowy wieczór z okazji 80. urodzin Aloszy Awdiejewa odbył się w piątek na deskach Teatru Polskiego w Szczecinie. » więcej 2020-02-29, godz. 09:59 Ku pamięci Wyklętych. Wystawa w kołobrzeskim muzeum [ZDJĘCIA] Wystawę ku pamięci podziemia niepodległościowego przygotowało kołobrzeskie Muzeum Oręża Polskiego. W głównej siedzibie muzeum stanęły tablice wykonane w ramach projektu „Bohaterowie Wyklęci”. » więcej 2020-02-28, godz. 09:47 "Ukryte myśli", czyli najnowsza powieść Cieplińskiego [ZDJĘCIA] Najnowsza powieść Romana Cieplińskiego, szczecińskiego prozaika, dziennikarza i eseisty nosi tytuł "Ukryte myśli." W czwartek w klubie 13 Muz odbyła się promocja książki. » więcej
171172173174175176177