Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji. Fot. Małgorza
Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji. Fot. Małgorza
Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji pozarządowych działających w sferze kultury, by zainicjować jubileuszowe projekty.
Rok 2019 Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rokiem Stanisława Moniuszki. To z okazji 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, autora pieśni, operetek, baletów i oper. Obchody, które w przyszłym roku będą odbywać się w całym kraju, są objęte patronatem UNESCO.

Jak mówił podczas spotkania w Szczecinie Waldemar Dąbrowski, wydawać by się mogło, że nazwisko Stanisława Moniuszki jest powszechnie znane, bo mamy ulice, szkoły, a nawet akademię jego imienia. - Natomiast dzieło i osoba jest nierozpoznane, nieprzepracowane nawet w poważnych gronach. Gdy zapytamy się o jakieś inne dzieło Moniuszki niż "Halka" czy "Straszny dwór", to poważni ludzie milczą, a młodzież nie ma zielonego pojęcia. Nikt nie wie, dlaczego jest on twórcą narodowego stylu - komentował pełnomocnik ministra.

Jak dodawał, czas to zmienić, bo dorobek Moniuszki jest imponujący i inspirujący. - Nie mówimy tutaj tylko o operach. Mówimy o wielkim zespole pieśni, znakomitym dziele sakralnym, które wyekspirowało z naszego katolicyzmu, z kościołów: msze, kantaty, litanie, utwory organowe, a w końcu mówimy o operetkach i baletach - wymieniał Dąbrowski.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji miejskich i wojewódzkich oraz organizacji pozarządowych zajmujących się muzyką poważną. Szczegółowy program obchodów ma być znany w ciągu najbliższych miesięcy.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-08-23, godz. 19:38 Sąd powołał biegłych w procesie o zniesławienie żołnierzy AK Biegli historycy i eksperci z zakresu kinematografii zbadają serial 'Nasze matki, nasi ojcowie”, w sprawie którego przed krakowskim sądem toczy się proces o naruszenie dóbr osobistych. » więcej 2017-08-21, godz. 08:47 W Las Vegas zmarł Jerry Lewis W USA zmarł aktor komediowy Jerry Lewis. Miał 91 lat. Był znany również jako piosenkarz. » więcej 2017-08-21, godz. 07:53 Kolekcjonerski banknot: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu 20-złotowy banknot upamiętniający 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. » więcej 2017-08-20, godz. 17:44 Dni Kultury Romskiej na Zamku Książąt Pomorskich [WIDEO, ZDJĘCIA] Tłum szczecinian bawi się w rytm cygańskiej muzyki na małym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2017-08-19, godz. 16:24 Różany Ogród Sztuki, czyli ozdoby, spektakl i koncert [ZDJĘCIA] Szczecinianie projektowali biżuterię i uczyli się gry aktorskiej - to na Różance w ramach sobotniego Różanego Ogrodu Sztuki. » więcej 2017-08-19, godz. 16:07 Nie żyje Janusz Głowacki - człowiek kina, dramaturg i pisarz Nie żyje Janusz Głowacki polski prozaik, dramaturg, scenarzysta, felietonista i autor scenariuszy filmowych. Miał 79 lat. » więcej 2017-08-19, godz. 08:34 Znany filmowiec ma swoją promenadę w Ińsku Promenada w Ińsku ma już swojego patrona - Jerzego Hoffmana. Znany filmowiec, scenarzysta i reżyser, między innymi Trylogii czy 'Starej Baśni', odsłonił pamiątkowy obelisk podczas Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2017-08-18, godz. 21:01 Uwertura tragiczna w ramach festiwalu Sacrum Non Profanum [ZDJĘCIA] Podczas drugiego dnia festiwalu 'Sacrum Non Profanum' w szczecińskiej Filharmonii odbył się koncert 'Hommage a Andrzej Panufnik', podczas którego wykonano 'Uwerturę tragiczną'. Jest to utwór napisany przez Panufnika jeszcze w okupowanej… » więcej 2017-08-18, godz. 17:38 Przyjaciele, pisarze i czytelnicy pożegnali Wandę Chotomską W Warszawie pożegnano jedną z najbardziej znanych współczesnych polskich pisarek dla najmłodszych - Wandę Chotomską. W kościele Pokamedulskim na Bielanach odprawiono mszę żałobną w jej intencji, a następnie Wanda Chotomska spoczęła… » więcej 2017-08-18, godz. 08:56 Promenada znanego reżysera w Ińsku. Hoffman: Jestem ostatnim reliktem kultu jednostki Twórca takich filmów jak 'Pan Wołodyjowski', 'Potop', 'Ogniem i mieczem', 'Stara baśń' - gościem 44. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej
295296297298299300301