Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Czytaniem dramatu Natalii Worożbyt „Sasza, wynieś śmieci" zakończył się w poniedziałek wieczorem projekt "Goście, goście" w Teatrze Małym w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Czytaniem dramatu Natalii Worożbyt „Sasza, wynieś śmieci" zakończył się w poniedziałek wieczorem projekt "Goście, goście" w Teatrze Małym w Szczecinie. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Czytaniem dramatu Natalii Worożbyt „Sasza, wynieś śmieci" zakończył się w poniedziałek wieczorem projekt "Goście, goście" w Teatrze Małym w Szczecinie.
Przez ostatnie cztery miesiące prezentowano najnowszą dramaturgię ukraińską. Ideą projektu jest dostrzeżenie obcokrajowców zamieszkujących naszą „małą ojczyznę". Są wśród nich Ukraińcy, Niemcy, ale też Skandynawowie.

- Jesteśmy sąsiadami, mamy wspólną historię, ale nie znamy się zbytnio - mówi pomysłodawca projektu "Goście, goście" Maciej Litkowski. - Ten projekt też tego dowodzi. Liczne dyskusje po tych czytaniach sprawiały, że mam poczucie, że dużo możemy się od siebie nauczyć i dużo rzeczy jest analogicznych na Ukrainie i w Polsce. Daje nam dużo satysfakcji, że ten projekt się spełnia.

- To potrzebny projekt - mówią ludzie. - Bardzo mi się podobało, coś nowego, dającego do myślenia, chwilami zaskakujące. Byłam pierwszy raz, ale nie żałuję i jeśli będzie możliwość to na pewno będę przychodzić. Podobało mi się, że sztuka jest napisana niedawno i jest aktualna i bardzo ciekawa.

W poniedziałek czytany dramat "Sasza wynieś śmieci" to opowieść o zwykłej rodzinie, gdzie konflikt wojenny wpisuje się w codzienność, gdzie normalnością staje się "współbycie" żywych i umarłych. Kolejny cykl spotkań "Goście, goście" w kolejnym sezonie.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2017-04-21, godz. 21:23 Kolorowa parada na rozpoczęcie przeglądu teatrów Kolorowa parada przebierańców, szczudlarzy i artystów przeszła ulicami Szczecina. Korowód otwiera 52. Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt. » więcej 2017-04-21, godz. 20:10 Odkryto nieznany szkic Michała Anioła Włoscy konserwatorzy na odwrocie słynnego szkicu Michała Anioła „Ofiarowanie Izaaka” odkryli jego pierwowzór. Nieznane dotychczas dzieło od soboty będzie można oglądać w Rzymie w Muzeach Kapitolińskich. » więcej 2017-04-21, godz. 12:04 Rusza Kontrapunkt! Na początek kolorowa parada i "Cisza w Troi" Kolorowa parada ulicami Szczecina rozpocznie w piątek wieczorem jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli Kontrapunkt. » więcej 2017-04-20, godz. 21:11 65 lat małżeństwa Kulmów Joanna i Jan Kulmowie obchodzili na Uniwersytecie Szczecińskim żelazny jubileusz, czyli 65. rocznicę swojego ślubu. » więcej 2017-04-20, godz. 08:11 Pamiętali o powstańcach z getta Szczecinianie pamiętali o bohaterach Powstania w Getcie Warszawskim. W środę, w 74. rocznicę wybuchu zrywu, w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie odbyło się okolicznościowe spotkanie. Ze spektaklem poetycko-muzycznym… » więcej 2017-04-19, godz. 19:41 Żelazny jubileusz Kulmów w Szczecinie Joanna Kulmowa - poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz Jan Kulma - reżyser, muzyk, filozof, pisarz - obchodzą 65. rocznicę ślubu czyli żelazny jubileusz. » więcej 2017-04-16, godz. 18:57 Trwają prace nad scenariuszem wystawy stałej Muzeum Historii Polski Ma być nowoczesna, multimedialna i ukazująca najdawniejsze dzieje Polski po czasy współczesne - w Muzeum Historii Polski trwają prace nad koncepcją wystawy stałej. » więcej 2017-04-16, godz. 15:29 Polski film w finale konkursu w Cannes Szansa na Złotą Palmę dla polskiego reżysera, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Krótkometrażowy film Grzegorza Mołdy "Koniec widzenia" znalazł się w finale konkursu w Cannes. » więcej 2017-04-15, godz. 18:36 Poznaliśmy laureatkę nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego Marta Nieradkiewicz została laureatką nagrody imienia Zbyszka Cybulskiego. Aktorka była nominowana za role w filmach "Zjednoczone stany miłości" oraz "Kamper". » więcej 2017-04-13, godz. 14:26 Historyczny moment dla XIV-wiecznego kościoła w Jasienicy [ZDJĘCIA] Najprawdopodobniej po raz pierwszy dźwięki organów rozbrzmiały XIV-wiecznym kościele w Jasienicy. » więcej
331332333334335336337