Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Olga Tokarczuk ma szansę na otrzymanie prestiżowej międzynarodowej nagrody literackiej Bookera. Polska pisarka jest na liście sześciorga nominowanych. Nominację uzyskała za powieść "Bieguni".
Gala finałowa odbędzie się we wtorek wieczorem w wiktoriańskim wnętrzu Muzeum Wiktorii i Alberta w zachodnim Londynie. Przewodnicząca jury Lisa Appignanesi powiedziała Polskiemu Radiu, że "Bieguni", wydani po angielsku jako "Flights", "idealnie uchwytują specyfikę naszych czasów". - Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie migrantami, którzy gdzieś zmierzają, a coś innego pozostawiają. Ta książka przepełniona jest jednocześnie poczuciem straty, jak i pragnieniem ucieczki - mówi przewodnicząca jury i dodaje, że książka Tokarczuk "genialnie pokazuje teraźniejszość z jej nadziejami i bolączkami".

Appignanesi przyznała, że sędziów ujęła epizodyczna, ulotna forma przybierająca postać niemal miniesejów, spinanych przez motyw wierzeń tytułowych "Biegunów" - prawosławnych staroobrzędowców, ludzi wierzących w to, że trzeba pozostawać w nieustannym ruchu, by uniknąć zła zagnieżdżonego w świecie.

Sama autorka podkreśla, że powieść ma już 12 lat, więc nominacja jest dla niej komplementem potwierdzającym, że "Bieguni" pozostają książką istotną. - Choć gdybym pisała ją dziś, byłaby mroczniejsza - zastrzega Olga Tokarczuk.

Pisarka jest bowiem przekonana, że "Bieguni" opisują świat odchodzący dziś w zapomnienie: otwarty i bezpieczny.

International MAN Booker Prize jest przyznawana od 2005 roku. Na początku była wręczana co dwa lata, a teraz każdego roku. Wśród laureatów nagrody są między innymi: Alice Munro czy Philip Roth. Książka polskiej pisarki konkuruje z dziełami Virginie Despentes ("Vernon Subutex 1"), László Krasznahorkaia ("The World Goes On"), Antonio Moliny ("Like a Fading Shadow") i Ahmeda Saadawiego ("Frankenstein in Baghdad"), a także Han Kang ("The White Book"). Krasznahorkai i Kang otrzymali już to wyróżnienie, odpowiednio w 2015 i 2016 roku.
Relacja Adama Dąbrowskiego/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2017-10-12, godz. 07:12 "Tadzio. Równanie cienia". Nowa wystawa w Trafo Wystawę pt. "Tadzio. Równanie cienia" można od środy oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Swoje prace prezentuje na niej Grupa Budapeszt, którą tworzą Igor Krenz, Michał Libera i Daniel Muzyczuk. To ekspozycja specjalnie przygotowana… » więcej 2017-10-11, godz. 08:07 Bliska współpracownica Miłosza gościem Zamkowych Spotkań Była jego bibliografem, edytorką dzieł i sekretarką - pracowała z nim 8 lat, po jego powrocie do Polski. We wtorek gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława… » więcej 2017-10-10, godz. 23:36 Wielcy Koncertmistrzowie wracają Wracają Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orkiestry. W środę podczas festiwalu na wyspie Uznam i w czwartek w Szczecinie z młodymi muzykami wystąpią: brytyjski skrzypek Hugo Ticciati oraz altowiolista z RPA Gareth Lubbe. » więcej 2017-10-10, godz. 15:50 Zapowiedź premiery "kalifornia nieśmiertelni" w Teatrze Małym Spektakl "kalifornia nieśmiertelni" Justyny Litkowskiej to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie to Roman Polański, Krzysztof Komeda i Marek Hłasko, którzy jadą z komunistycznej Polski… » więcej 2017-10-09, godz. 15:34 Poznaliśmy program jesiennego Szczecin European Film Festival Pokazy filmów z całego świata, spotkania z artystami, dyskusje, a także produkcje pełne grozy - to tylko kilka wybranych propozycji nadchodzącego Szczecin Europen Film Festival. Organizatorzy przedstawili program jesiennej edycji im… » więcej 2017-10-07, godz. 18:14 Artystyczny jubileusz w Teatrze Małym Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika w sobotę w Teatrze Małym, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-10-07, godz. 17:56 COŚ w Pleciudze O 17 widzowie pierwszy raz zobaczą sztukę Anety Wróbel i Adama Wojtyszki "Kim jestem?" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Premiera w szczecińskiej Pleciudze. » więcej 2017-10-06, godz. 12:42 Brytyjskie media komentują literackiego Nobla To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro. » więcej 2017-10-05, godz. 22:55 Planował zamach na Kiszczaka i był agentem MI6. Niezwykła historia "Gryfa" Promocja książki "Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola" Jarosława Wróblewskiego odbyła się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. To historia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. "Gryf". » więcej 2017-10-05, godz. 14:16 Literacki Nobel dla Brytyjczyka Literackiego Nobla w 2017 roku otrzymał brytyjski pisarz Kazuo Ishiguro. Nazwisko laureata ogłosiła w Sztokholmie Szwedzka Akademia. » więcej
308309310311312313314