Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Na zdj. Emilia Goch, Filip Lipski, Tomasz Tomaszewski, Roman Kim. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Na zdj. Emilia Goch, Filip Lipski, Tomasz Tomaszewski, Roman Kim. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Baltic Neopolis Orchestra ma 10 lat. Z tej to okazji zespół zaprasza w sobotę do kościoła pw. św. Jana Ewangelisty, przy ulicy Św. Ducha w Szczecinie na koncert jubileuszowy.
Na urodziny orkiestra zaprosiła wirtuoza młodego pokolenia, skrzypka o korzeniach tatarsko, rosyjsko-koreańskich Romana Kima. W koncercie między innymi utwory Bacha i Paganiniego.

Od kilku lat opiekunem orkiestry jest prof. Tomasz Tomaszewski, koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie, który bardzo ceni sobie szczeciński zespół.

- Wydaje mi się, że dużo się tu nauczyłem, bo Emilia robi to w sposób bardzo osobisty i z tego powodu orkiestra gra inaczej niż inne - powiedział Tomaszewski.

- Zaprosiliśmy na nasze urodziny Romana Kima, zjawiskowego muzyka - mówi dyrektorka BNO Emilia Goch. - Trzeba go na pewno zobaczyć, bo to duża niespodzianka. Oprócz wszystkich gadżetów, których używa, to gra zębami, palcami, w bardzo szybkich tempach, dla przeciętnego śmiertelnika może nie do zagrania. Znakomity muzyk, genialny artysta, a przy tym wielka osobowość.

Koncert rozpocznie się o 19.

Baltic Neopolis Orchestra, laureat Fryderyka 2015 w kategorii album roku Muzyka Kameralna, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków.

Orkiestra Baltic Neopolis od lat jest prowadzona przez altowiolistkę Emilię Goch Salvador. Dzięki staraniom założycielki w składzie zespołu znaleźli się najlepsi młodzi instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, artyści chętnie biorą udział w nowatorskich i nietuzinkowych projektach, niespotykanych w innych tego typu podobnych formacjach.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2019-02-11, godz. 07:36 Nagrody BAFTA wręczone. Triumf "Faworyty", "Zimna wojna" bez statuetek Tegoroczne BAFTY rozdane. Mimo czterech nominacji dla "Zimnej Wojny", film Pawła Pawlikowskiego nie otrzymał żadnego wyróżnienia. » więcej 2019-02-10, godz. 13:52 Łukasz Żal otrzymał nagrodę ASC Autor zdjęć do filmu "Zimna wojna" Łukasz Żal otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych ASC. O wyróżnienie to ubiegali się także operatorzy pracujący przy takich filmach jak "Roma", "Narodziny gwiazdy"… » więcej 2019-02-10, godz. 13:02 "Każdy ma to coś". Filharmonia pokaże spektakl "Kim był Oz" Przygody Dorotki i jej małego towarzysza Toto w symfonicznej odsłonie będzie można zobaczyć w niedzielę w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Odbędzie się tam premiera spektaklu muzycznego zatytułowanego "Kim… » więcej 2019-02-10, godz. 08:02 "Zimna wojna" może zdobyć cztery nagrody BAFTA "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego ma w niedzielę szansę na cztery nagrody BAFTA. To brytyjskie odpowiedniki Oscarów. » więcej 2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie "Muzycznymi Oscarami" i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej
230231232233234235236