Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Fot. Maksymilian Rigamonti
Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Fot. Maksymilian Rigamonti
Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze to tegoroczni laureaci Lauru Cisowego, czyli nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej przez organizatorów "Lata z Muzami" w Nowogardzie. 22. edycja festiwalu, podczas której będzie można zobaczyć wybrane dzieła autorskiego duetu, odbędzie się w lipcu.
Reżyserzy i scenarzyści Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze (zmarł w 2014 roku) zrealizowali liczne, cieszące się sukcesami w kraju i za granicą, filmy fabularne. Para rozpoczęła współpracę przy "Długu" z 1999 roku oraz filmach telewizyjnych z cyklu "Wielkie rzeczy". Na swoim koncie mają takie produkcje jak: "Mój Nikifor" (Grand Prix, nagroda za reżyserię i nagroda aktorska na MFF w Karlovych Varach, Grand Prix MFF w Chicago i Denver), "Plac Zbawiciela" (nagroda za reżyserię i zdjęcia na MFF Camerimage, Grand Prix MFF w Trieście, nagroda specjalna jury i nagroda aktorska na MFF w Valladolid) czy "Papusza" (specjalne wyróżnienie jury na MFF w Karlovych Varach, nagroda za reżyserię na MFF w Valladolid, nagroda Szerokie Horyzonty na MFF w Salonikach).

Ich ostatnia wspólna produkcja to "Ptaki śpiewają w Kigali", które doceniono m.in. na festiwalach w Karlovych Varach, Gdyni, Chicago, Locarno, Nowym Jorku i Luksemburgu. M.in. ten film będzie można zobaczyć podczas tegorocznego "Lata z Muzami" w Nowogardzie. Seans zaplanowano na 21 lipca. Z kolei dzień wcześniej zaprezentowany zostanie film "Papusza". Po tym pokazie odbędzie się też spotkanie z Joanną Kos-Krauze.

Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa "Lato z Muzami" odbędzie się w Nowogardzie w dniach 16-22 lipca. W programie są m.in. pokazy filmowe, spotkania z twórcami polskiego kina oraz artystami. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ndk.pl.

Zobacz także

2017-09-08, godz. 19:28 "Bazgroły" Leszka Żebrowskiego w Galerii pod Piramidą Ponad 60 plakatów Leszka Żebrowskiego można oglądać od piątku w Książnicy Pomorskiej w Galerii Pod Piramidą. Wystawa czynna będzie przez cały wrzesień. » więcej 2017-09-08, godz. 12:03 Nagrody miesięcznika "Teatr" dla Augustynowicz i Falkowskiego Anna Augustynowicz i Grzegorz Falkowski laureatami nagrody miesięcznika "Teatr" za sezon 2016/2017. » więcej 2017-09-06, godz. 08:05 Mija 10 lat od śmierci Luciano Pavarottiego Rocznicę upamiętni wiele imprez, w tym wielki koncert w Weronie, transmitowany przez pierwszy program telewizji RAI. » więcej 2017-09-03, godz. 20:58 Finał Turnieju Muzyków Prawdziwych w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Najlepsi śpiewacy, instrumentaliści i tancerze wystąpli w szczecińskiej Filharmonii. Odbył się tam koncert finałowy Turnieju Muzyków Prawdziwych. Wystąpili w nim wyróżnieni i nagrodzeni uczestnicy tegorocznej, trzeciej edycji t… » więcej 2017-09-03, godz. 15:35 Tańcowali w filharmonii [ZDJĘCIA] Hol Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zamienił się w sobotę wieczorem w Dom Tańca. Ustawiona tam scena została otwarta dla wszystkich artystów uczestniczących w Turnieju Muzyków Prawdziwych. » więcej 2017-09-02, godz. 22:31 Hamlet inaczej na deskach Teatru Polskiego, przygotowania do premiery Trwają przygotowania do pierwszej premiery nowego sezonu w Teatrze Polskim w Szczecinie. Tomasz Obara reżyseruje "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Brešan'a. » więcej 2017-09-02, godz. 18:08 Kolejna odsłona Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku" "Na gotyckim szlaku" to połączenie wiekowej architektury i sztuki z muzyką dawną. Przewodnicy przedstawiają historię pomorskich zabytków, w niektórych z nich można usłyszeć muzykę z epoki. » więcej 2017-09-02, godz. 17:45 Darz Bór w Połczynie-Zdroju Po raz 16. w Połczynie-Zdroju odbywają się Euroregionalne Spotkania Łowieckie Darz Bór. » więcej 2017-09-01, godz. 23:34 Nowowiejski rewelacyjny podczas Turnieju Muzyków Prawdziwych [ZDJĘCIA] Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst, by przyjrzeć się jego twórczości. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z… » więcej 2017-09-01, godz. 13:02 Awantura o skarb z Miastka O znalezisko sprzed prawie trzech tysięcy lat spierają się muzea w Koszalinie i Lęborku. Sprawę bada też prokuratura. » więcej
303304305306307308309