Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski wyjaśnia, że koncert wiąże się z wielowymiarową ideą obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mają one upamiętniać poświęcenie powstańców, a zarazem przypominać o przedwojennej i wojennej Warszawie.

- Nie ma bardziej zasłużonej osoby dla warszawskiej pamięci i to jest jedna z ikon tej pamięci - Mieczysław Fogg. Właśnie w tym roku postanowiliśmy jemu poświęcić najważniejsze wydarzenie muzyczne obchodów Powstania Warszawskiego. Zaprosiliśmy absolutnie wyjątkowych artystów, mających świetną rękę do projektów muzycznych. Z naszej perspektywy ten koncert to jest i hołd dla Mieczysława Fogga, jednej z ikon artystycznej pamięci o Warszawie, ale też sentymentalna podróż w przeszłość - tłumaczy Ołdakowski.

Muzyk Jan Młynarski wyjaśnia, że na koncercie zostanie wykonanych 14 utworów Mieczysława Fogga, które artysta śpiewał w różnych okresach kariery: od Chóru Dana przez lata trzydzieste, okupację, po czasy powojenne. Muzyk podkreśla, że będzie to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Marcin Masecki, który zaaranżował utwory wykonywane przez Mieczysława Fogga, podkreśla, że praca nad tymi piosenkami była dla niego zaszczytem. Muzyk zaznacza, że ważne jest dla niego to, że może uczestniczyć w podtrzymywaniu pamięci o niezwykłym artyście, który przez 6 dekad był obecny na estradzie i jest "pięknym, kultowym łącznikiem z przedwojenną kulturą rozrywkową". Koncert będzie również promocją płyty pod tytułem "Fogg pieśniarz Warszawy".

Mieczysław Fogg, urodził się e 1901 roku w Warszawie, był piosenkarzem śpiewającym barytonem lirycznym, a karierę artystyczną rozpoczął w międzywojennej stolicy. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela" czy "Jesienne róże". W czasie II wojny światowej występował, za zgodą władz Podziemnej Polski, w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Artysta działał w konspiracji - nosił pseudonim "Ptaszek", brał udział w Powstaniu Warszawskim, jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy - śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Mieczysław Fogg zmarł w 1990 roku.

Koncert odbędzie się w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego - początek o 21.00.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 15:49 Na Gotyckim Szlaku - jeszcze zdążysz na finałowy koncert Szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza w sobotę wieczorem na finałowy koncert XI Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku 2020. » więcej 2020-09-19, godz. 15:20 Dni Muzyki Żydowskiej anno 2020 - online Trzecia edycja Dni Muzyki Żydowskiej w tym roku odbędzie się online. » więcej 2020-09-19, godz. 11:55 Premiera "Aphelion" duetu gitarowego Pajestka-Kostecki Po raz pierwszy zabrzmią w Szczecinie kompozycje z płyty "Aphelion", jednego z najbardziej kreatywnych polskich duetów gitarowych, Pajestka-Kostecki. Muzycy koncertują z ogromnym powodzeniem od 2014 roku. » więcej 2020-09-18, godz. 10:45 Radiowe małżeństwo ze Szczecina wydało książkę o swoim życiu w USA Najsłynniejsza polska para w Waszyngtonie jest ze Szczecina i właśnie wydała książkę. » więcej 2020-09-15, godz. 20:52 W Londynie powstała uliczna wystawa o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię [ZDJĘCIA] Plansze rozwieszone na płocie ambasady RP w Londynie opowiadają o polskim wkładzie w Bitwę o Anglię. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych wydarzeń. » więcej 2020-09-15, godz. 13:20 "Gloria Artis" dla prof. Dariusza Dyczewskiego Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał we wtorek, w Zamku Królewskim w Warszawie, profesor Dariusz Dyczewski. » więcej 2020-09-15, godz. 12:39 "Milczące pokolenie" nominowane do nagrody BohaterON 2020 "Milczące pokolenie" to film szczecińskiej wytwórni MAVision, opowiadający o losach łączniczki Armii Krajowej Danuty Szyksznian-Ossowskiej i bohaterów podziemia niepodległościowego. » więcej 2020-09-14, godz. 07:39 Prolog Kontrapunktu zakończony [ZDJĘCIA] Zakończył się jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, czyli "Kontrapunkt". » więcej 2020-09-12, godz. 13:16 72. inauguracja nowego sezonu artystycznego w filharmonii [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zainaugurowała w piątek nowy sezon artystyczny. » więcej 2020-09-12, godz. 10:07 Prolog Kontrapunktu na Łasztowni [DUŻO ZDJĘĆ] Prolog Kontrapunktu trwa i cieszy się sporym zainteresowaniem. W piątek 55. Przegląd Teatrów Małych Form przeniósł się na Łasztownię do Starej Rzeźni. » więcej
157158159160161162163