Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski wyjaśnia, że koncert wiąże się z wielowymiarową ideą obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mają one upamiętniać poświęcenie powstańców, a zarazem przypominać o przedwojennej i wojennej Warszawie.

- Nie ma bardziej zasłużonej osoby dla warszawskiej pamięci i to jest jedna z ikon tej pamięci - Mieczysław Fogg. Właśnie w tym roku postanowiliśmy jemu poświęcić najważniejsze wydarzenie muzyczne obchodów Powstania Warszawskiego. Zaprosiliśmy absolutnie wyjątkowych artystów, mających świetną rękę do projektów muzycznych. Z naszej perspektywy ten koncert to jest i hołd dla Mieczysława Fogga, jednej z ikon artystycznej pamięci o Warszawie, ale też sentymentalna podróż w przeszłość - tłumaczy Ołdakowski.

Muzyk Jan Młynarski wyjaśnia, że na koncercie zostanie wykonanych 14 utworów Mieczysława Fogga, które artysta śpiewał w różnych okresach kariery: od Chóru Dana przez lata trzydzieste, okupację, po czasy powojenne. Muzyk podkreśla, że będzie to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Marcin Masecki, który zaaranżował utwory wykonywane przez Mieczysława Fogga, podkreśla, że praca nad tymi piosenkami była dla niego zaszczytem. Muzyk zaznacza, że ważne jest dla niego to, że może uczestniczyć w podtrzymywaniu pamięci o niezwykłym artyście, który przez 6 dekad był obecny na estradzie i jest "pięknym, kultowym łącznikiem z przedwojenną kulturą rozrywkową". Koncert będzie również promocją płyty pod tytułem "Fogg pieśniarz Warszawy".

Mieczysław Fogg, urodził się e 1901 roku w Warszawie, był piosenkarzem śpiewającym barytonem lirycznym, a karierę artystyczną rozpoczął w międzywojennej stolicy. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela" czy "Jesienne róże". W czasie II wojny światowej występował, za zgodą władz Podziemnej Polski, w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Artysta działał w konspiracji - nosił pseudonim "Ptaszek", brał udział w Powstaniu Warszawskim, jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy - śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Mieczysław Fogg zmarł w 1990 roku.

Koncert odbędzie się w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego - początek o 21.00.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zobacz także

2018-08-17, godz. 14:36 Harmonijki ustne i organy na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA] Repertuar na organy i harmonijki ustne wypełnił czwartkowy koncert festiwalu „Sacrum Non Profanum” w Trzęsaczu. » więcej 2018-08-17, godz. 07:40 W kinach grają już "303. Bitwa o Anglię" W piątek na ekrany polskich kin wchodzi film Davida Blaira '303. Bitwa o Anglię'. Przedstawia on historię Dywizjonu 303 imienia Tadeusza Kościuszki - legendarnych polskich lotników, którzy stali się najskuteczniejszymi pilotami podczas… » więcej 2018-08-16, godz. 18:29 Aretha Franklin nie żyje W Detroit zmarła Aretha Franklin, piosenkarka jazzowa, nazywana 'królową soulu'. Do historii muzyki rozrywkowej przeszły wykonywane przez nią utwory, takie jak: 'Respect', 'I say a little prayer' oraz 'A Natural Woman'. Od 2010 roku chorowała… » więcej 2018-08-16, godz. 12:16 Paderewski w Trzęsaczu na festiwalu „Sacrum Non Profanum” [ZDJĘCIA] Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Publiczność w Trzęsaczu usłyszała utwory Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2018-08-15, godz. 12:14 "Sacrum Non Profanum" zaczął się nad morzem. "Publiczność jest inspirująca" Występem pianistki Beaty Bilińskiej i Krakowskiego Kwintetu Dętego rozpoczął się w Trzęsaczu cykl koncertów festiwalu „Sacrum Non Profanum”. » więcej 2018-08-14, godz. 18:09 "Brutalna strona sowiecka" na plakatach w Szczecinie 'Polsko-bolszewicka wojna na plakaty' - to tytuł wystawy, którą będzie można zobaczyć w Centrum Dialogu Przełomy. Ekspozycja pokazuje wydawane podczas wojny w 1920 roku plakaty propagandowe, które miały mobilizować do walki z bo… » więcej 2018-08-14, godz. 12:38 Sacrum Non Profanum: Grand Prix dla Filharmonii Lwowskiej Lwowska Filharmonia otrzymała w poniedziałek Grand Prix na Festiwalu Muzycznym 'Sacrum Non Profanum'. » więcej 2018-08-13, godz. 11:21 Symfonia „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego w Berlinie. Żywiołowa reakcja publiczności Trwa festiwal Sacrum Non Profanum. W niedzielę w berlińskiej bazylice św. Jana Chrzciciela wykonano po raz pierwszy w Niemczech skomponowaną ponad 100 lat temu Symfonię „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego. » więcej 2018-08-12, godz. 10:31 Sacrum Non Profanum. W Berlinie zabrzmi „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego Trwa festiwal Sacrum Non Profanum. W sobotę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zagrali pianista Adam Makowicz i saksofonista Krzysztof Medyna. » więcej 2018-08-12, godz. 08:29 Podczas Ińskiego Lata Filmowego uczczono współzałożyciela imprezy Mural z fragmentem wiersza Bogdana Kowalskiego, współzałożyciela Ińskiego Lata Filmowego odsłonięto w sobotę w Ińsku. W ten niezwykły sposób uhonorowano niedawno zmarłego członka Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe. » więcej
236237238239240241242