Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Graf. Muzeum Powstania Warszawskiego
Koncert poświęcony Mieczysławowi Foggowi rozpocznie obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Piosenki Mieczysława Fogga zagra duet Młynarski - Masecki z zespołem Jazz Camerata Varsoviensis.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski wyjaśnia, że koncert wiąże się z wielowymiarową ideą obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Mają one upamiętniać poświęcenie powstańców, a zarazem przypominać o przedwojennej i wojennej Warszawie.

- Nie ma bardziej zasłużonej osoby dla warszawskiej pamięci i to jest jedna z ikon tej pamięci - Mieczysław Fogg. Właśnie w tym roku postanowiliśmy jemu poświęcić najważniejsze wydarzenie muzyczne obchodów Powstania Warszawskiego. Zaprosiliśmy absolutnie wyjątkowych artystów, mających świetną rękę do projektów muzycznych. Z naszej perspektywy ten koncert to jest i hołd dla Mieczysława Fogga, jednej z ikon artystycznej pamięci o Warszawie, ale też sentymentalna podróż w przeszłość - tłumaczy Ołdakowski.

Muzyk Jan Młynarski wyjaśnia, że na koncercie zostanie wykonanych 14 utworów Mieczysława Fogga, które artysta śpiewał w różnych okresach kariery: od Chóru Dana przez lata trzydzieste, okupację, po czasy powojenne. Muzyk podkreśla, że będzie to prawdziwa podróż w czasie i przestrzeni.

Marcin Masecki, który zaaranżował utwory wykonywane przez Mieczysława Fogga, podkreśla, że praca nad tymi piosenkami była dla niego zaszczytem. Muzyk zaznacza, że ważne jest dla niego to, że może uczestniczyć w podtrzymywaniu pamięci o niezwykłym artyście, który przez 6 dekad był obecny na estradzie i jest "pięknym, kultowym łącznikiem z przedwojenną kulturą rozrywkową". Koncert będzie również promocją płyty pod tytułem "Fogg pieśniarz Warszawy".

Mieczysław Fogg, urodził się e 1901 roku w Warszawie, był piosenkarzem śpiewającym barytonem lirycznym, a karierę artystyczną rozpoczął w międzywojennej stolicy. Jego najbardziej znane utwory to: "Tango milonga", "To ostatnia niedziela" czy "Jesienne róże". W czasie II wojny światowej występował, za zgodą władz Podziemnej Polski, w kawiarniach dostępnych polskiej publiczności. Artysta działał w konspiracji - nosił pseudonim "Ptaszek", brał udział w Powstaniu Warszawskim, jego zadaniem było podtrzymywanie na duchu powstańców i mieszkańców Warszawy - śpiewał w szpitalach, na barykadach i w schronach. Mieczysław Fogg zmarł w 1990 roku.

Koncert odbędzie się w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego - początek o 21.00.
Relacja Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zobacz także

2018-09-25, godz. 17:15 „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła” Kolejne Zamkowe Forum Kultury już we wtorek w Zamku Książąt Pomorskich. Tym razem tematem forum jest „Wspólne śpiewanie, czyli w chórze siła”. » więcej 2018-09-25, godz. 10:54 Wspólne brzmienia w Szczecinie. Chór "AeMki" i Mikromusic na jednej scenie Zespół Mikromusic, Skubas, Smolik i Chór Akademii Morskiej wystąpili razem w szczecińskiej filharmonii. To w ramach piątej edycji projektu "Wspólne brzmienia". Koncert odbył się w poniedziałek wieczorem. » więcej 2018-09-24, godz. 18:21 "Mój ojciec - sierżant Laluś", czyli spisana historia Żołnierza Wyklętego Był ostatnim w powojennej Polsce Żołnierzem Wyklętym. Zginął w 1963 roku. Historię życia sierżanta Józefa Franczaka opisał jego syn Marek. » więcej 2018-09-24, godz. 16:31 "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego kandydatem do Oscara Członkowie komisji oscarowej zdecydowali, że polskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, będzie najnowszy film Pawlikowskiego. » więcej 2018-09-23, godz. 19:55 Gala wręczenia nagród w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym… » więcej 2018-09-23, godz. 10:52 Nagrody dla najlepszych aktorów na festiwalu w Gdyni Grażyna Błęcka-Kolska z nagrodą za najlepszą rolę żeńską, a Adam Woronowicz za rolę męską na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. » więcej 2018-09-22, godz. 15:55 Najpierw zwiedzanie, a na deser muzyczna uczta Ostatni akord 9. Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku zabrzmi już w sobotę w Szczecinie. » więcej 2018-09-22, godz. 15:38 Pierwsza premiera w sezonie w Pleciudze Pierwsza premiera w nowym sezonie w Teatrze Lalek Pleciuga już w sobotę. To adaptacja popularnej książki dla dzieci "Maleńkie Królestwo królewny Aurelki" Roksany Jędrzejewskiej Wróbel. » więcej 2018-09-22, godz. 13:15 Powstał film o Stiegu Larssonie, twórcy Millenium Powstał dokumentalny film o życiu i twórczości Stiega Larssona - nieżyjącego autora kultowej trylogii Millenium. "Mężczyzna bawiący się ogniem" w przyszłym tygodniu wejdzie na ekrany kin w Szwecji. » więcej 2018-09-21, godz. 09:50 Najnowsze polskie kino w Nowym Jorku Siedem filmów polskich reżyserek obejrzą nowojorczycy podczas rozpoczętego w renomowanej Brooklyn Academy of Music przeglądu najnowszych filmów z naszego kraju. » więcej
251252253254255256257