Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
W Detroit zmarła Aretha Franklin, piosenkarka jazzowa, nazywana "królową soulu". Do historii muzyki rozrywkowej przeszły wykonywane przez nią utwory, takie jak: "Respect", "I say a little prayer" oraz "A Natural Woman". Od 2010 roku chorowała na raka. Zmarła w wieku 76 lat.
Artystka została uhonorowana 18 nagrodami Grammy, a 25 jej krążków uzyskało status Złotej Płyty. W 1987 roku jako pierwsza kobieta weszła do Alei Sławy Rock and Rolla. Sprzedała ponad 75 milionów płyt.

Dziennikarz muzyczny Trójki Marek Niedźwiecki wspomina zmarłą jako artystkę wszechstronnie utalentowaną. Jak powiedział, Aretha Franklin potrafiła się odnaleźć w każdym klimacie muzycznym.

- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Marek Niedźwiecki.

Obdarzona głębokim, ciepłym głosem, wykonywała różne gatunki muzyczne, jak gospel, pop, czy jazz, jednak została okrzyknięta królową muzyki soulowej. Obok takich wykonawców jak: Sam Cooke, Ray Charles, Stevie Wonder i Nina Simone, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego stylu. Występowała też w filmach, między innymi w słynnej produkcji z lat 80. - "The Blues Brothers" i jej kontynuacji z 2000 roku.

Aretha Franklin zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Z kolei jej piosenka "Respect" otrzymała 5. pozycję na liście 500 utworów wszech czasów.

Współpracowała i nagrywała płyty z największymi gwiazdami, między innymi z Annie Lennox, George'em Michaelem, Whitney Houston i Eltonem Johnem. Wykonywała covery znanych utworów, między innymi nagrała własną wersję rockowego "Jumpin' Jack Flash" The Rolling Stones.

Aretha Franklin była matką chrzestną piosenkarki Whitney Houston, zmarłej w 2012 roku, na której rozwój artystyczny wywarła znaczący wpływ. Z jej matką - Cissy Houston, Aretha współpracowała przez wiele lat.

W 2014 roku za zasługi na rzecz rozwoju muzyki została uhonorowana tytułem doktora sztuki na Uniwersytecie Harvarda.

Aretha Franklin urodziła się 25 marca 1942 roku w Memphis. Jej ojciec był kaznodzieją i obrońcą praw człowieka, a matka - pianistką i wokalistką. Utalentowana muzycznie Aretha zaczęła karierę, śpiewając w chórze ojca. W wieku 14 lat nagrywała już w profesjonalnym studiu, pięć lat później podpisała kontrakt z wytwórnią CBS. Przełomem w jej rozwoju był rok 1967, gdy powstały największe przeboje piosenkarki, w tym "I say a little prayer" i "Respect".

W 1999 roku opublikowała autobiografię "Aretha: From These Roots". W przeszłości, w życiu prywatnym, artystka zmagała się z problemami alkoholizmu oraz otyłości. Przez ostatnie kilka lat walczyła z rakiem trzustki, jednak nie dawała za wygraną i koncertowała. Ostatni raz wystąpiła w listopadzie ubiegłego roku, podczas koncertu dla fundacji na rzecz chorych na AIDS Eltona Johna w Nowym Jorku.
- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Ma

Zobacz także

2018-06-21, godz. 17:24 Szczecińscy archiwiści pomagają ustalić losy dywizji Szczecińscy archiwiści pomagają porządkować dokumenty pozostałe po 2. Dywizji Strzelców Pieszych, które zachowały się w Szwajcarii. Druga Dywizja to jednostka Armii Polskiej we Francji, która po kapitulacji tego kraju w 1940 roku… » więcej 2018-06-21, godz. 16:28 Rusza Zamkowe Lato Artystyczne. Na początek Noc Kupały Kino plenerowe, koncerty, wystawy, przedstawienia i zabawy dla dzieci - m.in. takie atrakcje przygotowali organizatorzy tegorocznego Zamkowego Lata Artystycznego w Szczecinie. Cykl letnich imprez na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2018-06-19, godz. 22:40 Chór Uniwersytetu Szczecińskiego rusza w trasę Już w czwartek Chór Uniwersytetu Szczecińskiego zainauguruje trasę koncertową II Letniego Koncertu Uniwersyteckiego. Najpierw artyści wystąpią w Szczecinie; w kolejnych dniach w Kamieniu Pomorskim, Morzyczynie i Wolinie. » więcej 2018-06-19, godz. 07:36 "Tu jestem tylko przejazdem". Jest książka o Ewie Kołogórskiej Ewa Kołogórska - aktorka i reżyserka teatralna przez kilkadziesiąt lat związana ze Szczecinem - jest bohaterką książki Haliny Lizińczyk i Hanny Niedbał. Biografia, która właśnie się ukazała, nosi tytuł 'Tu jestem tylko przejazdem...'… » więcej 2018-06-17, godz. 11:56 Joanna Kulmowa nie żyje Zmarła Joanna Kulmowa, poetka, pisarka, dramaturg i tłumaczka, nazywana przez krytyków 'polską Astrid Lindgren'. Miała 90 lat. Informację podała Polska Agencja Prasowa. » więcej 2018-06-17, godz. 09:32 Poznaliśmy laureatkę Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia [ZDJĘCIA] Martyna Bunda laureatką Gryfii 2018. Nagrodę Literacką dla Autorki Bunda odebrała za powieść 'Nieczułość'. » więcej 2018-06-16, godz. 18:43 Wszystkie wystawione na aukcji starodruki pojechały do Warszawy [ZDJĘCIA] 20 tysięcy złotych - za tyle wylicytowano rękopis założyciela Kościoła Pokoju podczas aukcji starodruków organizowanej przez dom aukcyjny szczecińskiego historyka Wojciecha Lizaka. Wspomniane dzieło było najcenniejszym, wystawionym… » więcej 2018-06-16, godz. 15:52 Piknik Literacki na Jasnych Błoniach: "Odkryj książkę na nowo" Stoiska z książkami, spotkania z autorami i atrakcje dla dzieci: na Jasnych Błoniach trwa 7. szczeciński Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo'. » więcej 2018-06-15, godz. 15:15 Memento mori, czyli Logosfera 2018 [ZDJĘCIA] Tegoroczna Logosfera 2018 poświęcona jest tematyce śmierci. To projekt Fundacji Veritas, Klasztoru Ojców Dominikanów w Szczecinie i Muzeum Narodowego. Jego celem jest spotkanie i rozmowy na określony temat. Oprócz wykładów i prelekcji… » więcej 2018-06-13, godz. 20:54 "UL. Ku Harmonii", czyli w filharmonii jak w ulu [ZDJĘCIA] Filharmonia szczecińska na jeden dzień stała się ulem, a uczniowie podstawówek - pszczołami. To w ramach gry edukacyjnej 'UL. Ku Harmonii'. Zabawa odbyła się w środę. » więcej
244245246247248249250