Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
W Detroit zmarła Aretha Franklin, piosenkarka jazzowa, nazywana "królową soulu". Do historii muzyki rozrywkowej przeszły wykonywane przez nią utwory, takie jak: "Respect", "I say a little prayer" oraz "A Natural Woman". Od 2010 roku chorowała na raka. Zmarła w wieku 76 lat.
Artystka została uhonorowana 18 nagrodami Grammy, a 25 jej krążków uzyskało status Złotej Płyty. W 1987 roku jako pierwsza kobieta weszła do Alei Sławy Rock and Rolla. Sprzedała ponad 75 milionów płyt.

Dziennikarz muzyczny Trójki Marek Niedźwiecki wspomina zmarłą jako artystkę wszechstronnie utalentowaną. Jak powiedział, Aretha Franklin potrafiła się odnaleźć w każdym klimacie muzycznym.

- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Marek Niedźwiecki.

Obdarzona głębokim, ciepłym głosem, wykonywała różne gatunki muzyczne, jak gospel, pop, czy jazz, jednak została okrzyknięta królową muzyki soulowej. Obok takich wykonawców jak: Sam Cooke, Ray Charles, Stevie Wonder i Nina Simone, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego stylu. Występowała też w filmach, między innymi w słynnej produkcji z lat 80. - "The Blues Brothers" i jej kontynuacji z 2000 roku.

Aretha Franklin zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Z kolei jej piosenka "Respect" otrzymała 5. pozycję na liście 500 utworów wszech czasów.

Współpracowała i nagrywała płyty z największymi gwiazdami, między innymi z Annie Lennox, George'em Michaelem, Whitney Houston i Eltonem Johnem. Wykonywała covery znanych utworów, między innymi nagrała własną wersję rockowego "Jumpin' Jack Flash" The Rolling Stones.

Aretha Franklin była matką chrzestną piosenkarki Whitney Houston, zmarłej w 2012 roku, na której rozwój artystyczny wywarła znaczący wpływ. Z jej matką - Cissy Houston, Aretha współpracowała przez wiele lat.

W 2014 roku za zasługi na rzecz rozwoju muzyki została uhonorowana tytułem doktora sztuki na Uniwersytecie Harvarda.

Aretha Franklin urodziła się 25 marca 1942 roku w Memphis. Jej ojciec był kaznodzieją i obrońcą praw człowieka, a matka - pianistką i wokalistką. Utalentowana muzycznie Aretha zaczęła karierę, śpiewając w chórze ojca. W wieku 14 lat nagrywała już w profesjonalnym studiu, pięć lat później podpisała kontrakt z wytwórnią CBS. Przełomem w jej rozwoju był rok 1967, gdy powstały największe przeboje piosenkarki, w tym "I say a little prayer" i "Respect".

W 1999 roku opublikowała autobiografię "Aretha: From These Roots". W przeszłości, w życiu prywatnym, artystka zmagała się z problemami alkoholizmu oraz otyłości. Przez ostatnie kilka lat walczyła z rakiem trzustki, jednak nie dawała za wygraną i koncertowała. Ostatni raz wystąpiła w listopadzie ubiegłego roku, podczas koncertu dla fundacji na rzecz chorych na AIDS Eltona Johna w Nowym Jorku.
- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Ma

Zobacz także

2018-03-22, godz. 12:04 "Wielkanoc nad Łasztownią" w Starej Rzeźni Koncerty, kiermasze czy warsztaty dla dzieci i dorosłych. O godzinie 14:00 w Starej Rzeźni startuje impreza 'Wielkanoc nad Łasztownią'. » więcej 2018-03-21, godz. 20:08 Spektakle o uzależnieniach na deskach Teatru Kana [ZDJĘCIA] Spróbowała narkotyków po raz pierwszy i się uzależniła. Nie potrafiła z tym walczyć, poza dwiema przyjaciółkami zostawili ją wszyscy. Nawet rodzice... To opis spektaklu uczniów z Bierzwnicy. Przedstawienie powstało w ramach konkursu… » więcej 2018-03-21, godz. 17:12 Szczecin szykuje się do obchodów roku Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik ministra kultury i dziedzictwa narodowego ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, spotkał się w środę w Szczecinie z przedstawicielami zachodniopomorskich instytucji i organizacji… » więcej 2018-03-20, godz. 08:05 "Przysposobienie obronne" w Teatrze Małym w Szczecinie Czytanie skryptu, zapisu scenicznych działań grupy teatralnej z Charkowa 'Piękne Kwiaty' odbyło się w poniedziałek w Teatrze Małym w Szczecinie. » więcej 2018-03-19, godz. 10:55 Wypadek w Cirque du Soleil. Zginął akrobata Tragiczny wypadek podczas spektaklu Cirque du Soleil w Tampie na Florydzie. Jeden z akrobatów spadł z wysokości. Jego obrażenia okazały się na tyle poważne, że zmarł w szpitalu. » więcej 2018-03-18, godz. 20:12 Wyszło z niej wielu świetnych muzyków. Szkoła świętuje jubileusz [ZDJĘCIA] Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna pierwszego stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie obchodzi swoje 10. urodziny. » więcej 2018-03-17, godz. 19:12 Dzięki niemu powstały wybitne dzieła dotyczące Pomorza. Seminarium na Zamku 400 lat temu zmarł jeden ze znakomitych Gryfitów - Filip II. Z tej okazji w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyło się seminarium jemu poświęcone. » więcej 2018-03-17, godz. 15:36 Dni Kultury Żydowskiej w Szczecinie Rozmowy, debaty i jubileusze zdominowały 7. edycję „Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018', która dobiega końca w Szczecinie. » więcej 2018-03-16, godz. 21:09 Święci, twarze i pejzaże w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Święci, twarze i pejzaże. Malarstwo Rafała Hadziewicza i Władysława Maleckiego od piątku można oglądać w Galeria Przedmiotu Zamku Książąt Pomorskich. » więcej 2018-03-16, godz. 12:38 "Pleciuga" z małymi szansami na zwiększenie dotacji Są małe szanse na zwiększenie o tak dużą kwotę dotacji dla Teatru Lalek 'Pleciuga' w Szczecinie - mówił w 'Rozmowie pod krawatem' Rafał Niburski, radny Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący komisji kultury. » więcej
259260261262263264265