Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
Franklin, czekająca na występ w Białym Domu w 2015 roku. źródło fot. wikipedia/commons/f/f0/Aretha_Franklin%2C_The_Gospel_Tradition_In_Performance_at_the_White_House%2C_2015.
W Detroit zmarła Aretha Franklin, piosenkarka jazzowa, nazywana "królową soulu". Do historii muzyki rozrywkowej przeszły wykonywane przez nią utwory, takie jak: "Respect", "I say a little prayer" oraz "A Natural Woman". Od 2010 roku chorowała na raka. Zmarła w wieku 76 lat.
Artystka została uhonorowana 18 nagrodami Grammy, a 25 jej krążków uzyskało status Złotej Płyty. W 1987 roku jako pierwsza kobieta weszła do Alei Sławy Rock and Rolla. Sprzedała ponad 75 milionów płyt.

Dziennikarz muzyczny Trójki Marek Niedźwiecki wspomina zmarłą jako artystkę wszechstronnie utalentowaną. Jak powiedział, Aretha Franklin potrafiła się odnaleźć w każdym klimacie muzycznym.

- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Marek Niedźwiecki.

Obdarzona głębokim, ciepłym głosem, wykonywała różne gatunki muzyczne, jak gospel, pop, czy jazz, jednak została okrzyknięta królową muzyki soulowej. Obok takich wykonawców jak: Sam Cooke, Ray Charles, Stevie Wonder i Nina Simone, była jedną z najpopularniejszych przedstawicielek tego stylu. Występowała też w filmach, między innymi w słynnej produkcji z lat 80. - "The Blues Brothers" i jej kontynuacji z 2000 roku.

Aretha Franklin zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 100 najlepszych wokalistów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". Z kolei jej piosenka "Respect" otrzymała 5. pozycję na liście 500 utworów wszech czasów.

Współpracowała i nagrywała płyty z największymi gwiazdami, między innymi z Annie Lennox, George'em Michaelem, Whitney Houston i Eltonem Johnem. Wykonywała covery znanych utworów, między innymi nagrała własną wersję rockowego "Jumpin' Jack Flash" The Rolling Stones.

Aretha Franklin była matką chrzestną piosenkarki Whitney Houston, zmarłej w 2012 roku, na której rozwój artystyczny wywarła znaczący wpływ. Z jej matką - Cissy Houston, Aretha współpracowała przez wiele lat.

W 2014 roku za zasługi na rzecz rozwoju muzyki została uhonorowana tytułem doktora sztuki na Uniwersytecie Harvarda.

Aretha Franklin urodziła się 25 marca 1942 roku w Memphis. Jej ojciec był kaznodzieją i obrońcą praw człowieka, a matka - pianistką i wokalistką. Utalentowana muzycznie Aretha zaczęła karierę, śpiewając w chórze ojca. W wieku 14 lat nagrywała już w profesjonalnym studiu, pięć lat później podpisała kontrakt z wytwórnią CBS. Przełomem w jej rozwoju był rok 1967, gdy powstały największe przeboje piosenkarki, w tym "I say a little prayer" i "Respect".

W 1999 roku opublikowała autobiografię "Aretha: From These Roots". W przeszłości, w życiu prywatnym, artystka zmagała się z problemami alkoholizmu oraz otyłości. Przez ostatnie kilka lat walczyła z rakiem trzustki, jednak nie dawała za wygraną i koncertowała. Ostatni raz wystąpiła w listopadzie ubiegłego roku, podczas koncertu dla fundacji na rzecz chorych na AIDS Eltona Johna w Nowym Jorku.
- Nie bała się śpiewać muzyki rockowej, śpiewała miedzy innymi z Mickiem Jaggerem. Śpiewała też jazz, bluesa. Zapamiętamy ją jako charakterystyczny głos muzyki soulowej, bezsprzecznie była królową tej muzyki. Będziemy pamiętać jej przeboje - powiedział Ma

Zobacz także

2017-10-20, godz. 20:32 "Janina Szczerska – pedagog w nowej rzeczywistości" [ZDJĘCIA] Kiedy w 1945 roku do Szczecina przybywają pierwsi Polacy, wśród nich jest Janina Szczerska, nauczycielka - polonistka. Przyjechała tu wracając do domu z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W czasie wojny była dwukrotnie aresztowana… » więcej 2017-10-19, godz. 12:10 Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival W programie Szczecin European Film Festival jest m.in. konkurs europejskich produkcji, kino dla dzieci, horrory czy spotkania z filmowcami. » więcej 2017-10-18, godz. 08:23 Najważniejsze wyróżnienie literackie na Wyspach dla Amerykanina Amerykański pisarz George Saunders zdobył Nagrodę Bookera - najważniejsze wyróżnienie literackie Wielkiej Brytanii. » więcej 2017-10-17, godz. 23:53 500-lecie Reformacji. Jest program szczecińskich obchodów Koncerty, naukowe seminaria, wycieczki, dyskusje, pokazy filmowe oraz nabożeństwa przygotowano w ramach Szczecińskich Obchodów 500-lecia Reformacji, które rozpoczną się 25 października. » więcej 2017-10-15, godz. 19:41 Szczeciński muzyk zbiera pieniądze na wydanie płyty [WIDEO] Drogtech ze swoją elektroniczną muzyką pojawił się między innymi w cyklu 3x1 w Radiu Szczecin. Teraz liczy na swoich fanów. » więcej 2017-10-14, godz. 23:45 Blunt Razor zwycięzcą Festiwalu Młodych Talentów [WIDEO, ZDJĘCIA] Zespół Blunt Razor wygrał XI Festiwal Młodych Talentów. Jury ogłosiło zwycięzcę w sobotę wieczorem, podczas wielkiego koncertu finałowego w szczecińskiej hali przy ulicy Szafera. » więcej 2017-10-14, godz. 19:52 Hanna Krall na Festiwalu Czytania w Szczecinie Powoli mija kolejny dzień 5. Festiwalu Czytania w Szczecinie. Na scenie ustawionej w sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej trwa spotkanie z aktorką Anną Seniuk. Swoje książki podpisuje też Hanna Krall. » więcej 2017-10-14, godz. 15:34 "Odkrywcy Wyobraźni" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Podróżnik, autor programów telewizyjnych i człowiek do zadań specjalnych spotkał się w sobotę z mieszkańcami Szczecina. Przemek Kossakowski był gościem Festiwalu Czytania. » więcej 2017-10-14, godz. 15:27 Cienie zapomnianych kultur ponownie w Kołbaczu Paweł Sroczyński, założyciel organizacji Cohabitat, będzie gościem specjalnym 10. edycji 'Cieni zapomnianych kultur' w Kołbaczu. Spotkanie odbędzie się w sobotę wieczorem w spichlerzu XIII-wiecznego kościoła pocysterskiego. » więcej 2017-10-14, godz. 12:45 Zmarła Anna Szałapak, artystka Piwnicy pod Baranami Nie żyje Anna Szałapak. Pieśniarka i artystka kabaretu 'Piwnica Pod Baranami' zmarła 14 października, po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 65 lat. » więcej
285286287288289290291