Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. nx.festiwalgdynia.pl
Fot. nx.festiwalgdynia.pl
Na festiwalu w Gdyni pokazano film o Ryszardzie Kapuścińskim i wojnie w Angoli. "Jeszcze dzień życia" w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente to inspirowana książką Ryszarda Kapuścińskiego historia reportera realizującego swoją misję w ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku.
Damian Nenow tłumaczy, że jest to film ukazujący zarówno postać reportera, jak i grozę wojny. Bohaterem historii - wyjaśnia reżyser - "jest Ryszard Kapuściński, z którym podróżujemy w okrutny świat wojny, bez niego nie zobaczylibyśmy tej wojny, nie mielibyśmy szans spróbować jej zrozumieć".

Reżyser wyjaśnia, że film ma formę hybrydową, jest to animacja połączona z wywiadami ze świadkami wojny i pobytu w Angoli Ryszarda Kapuścińskiego. Jest to - tłumaczy Damian Nenow - połączenie faktów, czyli relacji świadków, z animacją, która ukazuje tamtą brutalną i tragiczną rzeczywistość.

Ryszardowi Kapuścińskiemu głosu użyczył Marcin Dorociński. Aktor podkreśla, że w tym filmie zobaczymy niezwykłego reportera, ale i człowieka. Najbardziej ujmujące w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego - tłumaczy Marcin Dorociński - jest jego spojrzenie na świat, niesamowita siła, która ciągnęła go w różne miejsca świata, w rejony ogarnięte wojną, gdzie waliły się mocarstwa, a on "przyglądał się prostym ludziom, walczącym, rewolucjonistom i opowiadał o nich w bardzo poetycki, a zarazem prosty i piękny sposób".

Film "Jeszcze dzień życia" znalazł się w Konkursie Inne Spojrzenie festiwalu w Gdyni.

We wtorek widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć jeszcze filmy startujące w Konkursie Głównym, które walczą o Złote Lwy, między innymi "Ułaskawienie" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Jest to historia o rodzicach żołnierza, opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka, która wpisuje się w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce.
Relacja Witolda Banacha (IAR).

Zobacz także

2017-11-24, godz. 12:57 Koguty i żaby z witraży. Niecodzienne rzeźby do zobaczenia w Szczecinie Rzeźby z witraży można oglądać w galerii przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie. Autorką prac jest Ewa Sawka, żona szczecińskiego rysownika i satyryka Henryka Sawki. » więcej 2017-11-22, godz. 12:33 Jak polska prasa widziała NRD? Jest nowa książka Przeczytał prawie wszystkie gazety ukazujące się w naszym regionie oraz na terenach pogranicznych Niemiec i napisał książkę. » więcej 2017-11-22, godz. 10:48 "Plastikowe lalki stoją w oknach". Wystawa Czarneckiego w ZUT [ZDJĘCIA] W Szczecinie można oglądać wystawę Grzegorza Czarneckiego. » więcej 2017-11-21, godz. 18:27 "Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Ponad 100 prac - obrazów, fotografii, rzeźb i instalacji, znajdzie się na wystawie "Szczecińskie awangardy" w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-11-19, godz. 08:32 Polski film odnosi sukcesy w USA Film Michała Rosy "Szczęście Świata" wygrał prestiżowy Festiwal Filmów Polskich w Chicago. » więcej 2017-11-18, godz. 19:41 Malcolm Young z AC/DC nie żyje Nie żyje Malcolm Young, gitarzysta legendarnego zespołu rockowego AC/DC. Muzyk miał 64 lata. O jego śmierci grupa poinformowała na swoim fanpage'u na Facebooku. » więcej 2017-11-18, godz. 14:38 Roztańczone Gryfino [ZDJĘCIA] W Gryfinie trwa Tydzień Tańca, a w jego ramach odbywa się Festiwal Małych Form Ruchowych. » więcej 2017-11-18, godz. 09:16 Kozyra o Festiwalu "Młode Wilki 17": Selekcja była trudna W szczecińskiej Akademii Sztuki trwa 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu "Młode Wilki 17". » więcej 2017-11-17, godz. 15:29 Młode Wilki 17, czyli festiwalowo w Szczecinie 4. edycja Festiwalu Dźwięku i Obrazu Młode Wilki 17 rozpoczyna się w Szczecinie już w piątek. Do konkursu, ogłoszonego przez Akademię Sztuki w Szczecinie zgłaszać można było między innymi studenckie filmy eksperymentalne, działania… » więcej 2017-11-17, godz. 13:33 Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje powołanie Muzeum Getta Warszawskiego - powiedział szef resortu i wicepremier prof. Piotr Gliński. » więcej
300301302303304305306