Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja. źródło: http://szymanowski-competition.com/
W wielkiej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach trwa finałowa gala I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego imienia Karola Szymanowskiego. Najlepsi wykonawcy wezmą udział w koncercie finałowym, zaplanowanym do godziny 23. Transmisja na antenie radiowej Dwójki.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol Szymanowski był wizjonerem oraz twórcą specyficznego stylu narodowego, który połączył polskość z europejskością.

Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Wicepremier Gliński zwrócił uwagę na zaangażowanie uczestników w Konkurs imienia Karola Szymanowskiego. Podkreślił szczególnie aktywne włączenie się młodzieży w przebieg Konkursu.

Dyrektor Konkursu Joanna Wnuk-Nazarowa powitała przybyłych do nowej sali NOSPR w Katowicach, oddanej do użytku w 2014 roku. Według niej, licznie przybyła publiczność świadczy o tym, że wybudowanie nowej sali NOSPR miało sens.

W Konkursie imienia Karola Szymanowskiego blisko stu artystów rywalizowało w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, śpiew, kwartet i kompozycja.

Nadesłane partytury oceniało jury, na którego czele stał profesor Eugeniusz Knapik. Z towarzyszeniem NOSPR publiczności prezentują się w niedzielę między innymi: Tymoteusz Bies - najlepszy pianista konkursu, Ewa Tracz - najlepsza śpiewaczka i Sławomira Wilga, która zwyciężyła w kategorii skrzypce.

Nagrodę dla najlepszego kwartetu smyczkowego otrzyma Eliot Quartett. Laureatem nagrody za kompozycję został Włoch Giovanni Bonato. Drugiej nagrody nie przyznano, trzecią otrzymało troje artystów.

Polskie Radio jest współorganizatorem Konkursu.

Podczas gali, wicepremier Piotr Gliński, na podstawie postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy, odznaczył Joannę Wnuk-Nazarową Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

Joanna Wnuk-Nazarowa przestała kierować NOSPR z końcem sierpnia, w związku z przejściem na emeryturę. Funkcję tę sprawowała od 2000 roku.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. Od 2014 roku NOSPR korzysta z nowej siedziby, wybudowanej na terenach po dawnej kopalni Katowice.
Galę otworzyło wystąpienie wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Jak powiedział, Konkurs jest instytucją, będącą nośnikiem pewnych wartości, szczególnie muzyki Karola Szymanowskiego. Piotr Gliński podkreślił, że Karol
Piotr Gliński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania i zorganizowania Konkursu, który będzie się odbywał co pięć lat. Podkreślił, że Konkursu nie byłoby, gdyby nie starania wieloletniej dyrektor NOSPR Joanny Wnuk-Nazarowej.

Zobacz także

2018-04-21, godz. 18:30 Dzieci dwóch ojczyzn - konkurs recytatorski dla młodych Ukraińców W sercach mają dwie ojczyzny: Polskę i Ukrainę. Języka tej pierwszej używają na co dzień w szkole i na ulicy. Języka tej drugiej czasami w domu, ale zawsze w domiłce, czyli ośrodku ukraińskim albo punkcie nauczania j. ukraińskiego… » więcej 2018-04-21, godz. 10:54 Jedyny taki konkurs w Polsce. Młody tancerz nie mógł uwierzyć w werdykt jury Cezary Wąsik z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza najlepszym absolwentem szkoły baletowej w Polsce 2018. Tak zadecydowało jury Międzynarodowego Konkursu Baletowego 'Złote pointy', który w piątek wieczorem… » więcej 2018-04-21, godz. 08:54 Wierni tradycji. Muzyka liturgiczna w szczecińskiej cerkwi [WIDEO, ZDJĘCIA] Kolejny koncert w cyklu 'Wierni tradycji' zorganizowało w piątek wieczorem Stowarzyszenie Prawosławne Św. Mikołaja w Szczecinie. Tym razem w cerkwi prawosławnej pw. Św. Mikołaja wystąpił Męski Zespół Wokalny „Ikos' z Warsza… » więcej 2018-04-20, godz. 18:57 Poznaliśmy program Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej Jubileuszowy XV Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej zbliża się wielkimi krokami. » więcej 2018-04-20, godz. 17:15 "Wierni tradycji" w Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Mikołaja Męski zespół wokalny „Ikos' z Warszawy wystąpi w piątek wieczorem w Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Mikołaja. » więcej 2018-04-20, godz. 16:15 Uczniowie "Plastyka" prezentują swoje prace dyplomowe Młodzi przyszli artyści ze Szczecina obronili się i zapraszają na prezentację swoich prac 'Dyplom 2018'. » więcej 2018-04-20, godz. 08:33 Tańce z Paprykarzem i Oranżadą w tle. Premiera w filharmonii [ZDJĘCIA] Premiera dwóch płyt nagranych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu 'Klubowy Paprykarz i Oranżada' odbyła się w czwartek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Publiczność mogła usłyszeć covery polskich… » więcej 2018-04-19, godz. 18:26 Miejski architekt zaprasza artystów do współpracy Były 'Ptaki i ptaszyska', które bardzo spodobały się mieszkańcom, więc miejski architekt zapowiada kolejną odsłonę programu, w ramach którego rzeźby i inne formy sztuki ulicznej pojawią się na ulicach Szczecina. » więcej 2018-04-19, godz. 15:59 Paprykarz i Oranżada - elektroniczna premiera albumu W ubiegłym roku z okazji urodzin Szczecina Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zorganizowała minifestiwal muzyczny Paprykarz i Oranżada. Z muzykami z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii wystąpili młodzi muzycy nie symfoniczni, m.in… » więcej 2018-04-19, godz. 12:27 Tańce z Paprykarzem i Oranżadą w tle. Premiera w filharmonii Będzie można potańczyć w filharmonii w Szczecinie. To w ramach premiery albumów nagranych podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu 'Klubowy Paprykarz i Oranżada'. Powstały wtedy dwa muzyczne krążki. Premiera odbędzie się w czwartek… » więcej
254255256257258259260