Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Źródło fot.: www.festiwalnnw.pl
Ostatnie pokazy konkursowe odbędą się we wtorek na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. O Złoty Opornik, główną nagrodę imprezy, walczą 23 produkcje dokumentalne inspirowane polskimi dziejami walki o wolność w latach 1939-1989.
We wtorek w Gdyńskim Centrum Filmowym widzowie mogli obejrzeć "Lawinę" Jędrzeja Lipskiego. To historia zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził major Henryk Flame, ps. "Bartek". Niepokonany w boju oddział z Podbeskidzia zlikwidowało UB i KBW w akcji pod kryptonimem "Lawina". Reżyser dotarł do archiwalnych nagrań dokumentujących tamte wydarzenia.

- W Filmotece Narodowej czy w Telewizji Polskiej znajdują się takie materiały, obrazki ruchome, pokazujące działania drugiej strony, czyli Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego. Te materiały wykorzystujemy w filmie. Oprócz tego wykorzystujemy dużą liczbę zdjęć, które robili sobie żołnierze w oddziale "Bartka" - powiedział Lipski.

Także we wtorek widzowie mogli obejrzeć film Sławomira Cioka "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303". To portret Witolda Aleksandra "Alexa" Herbsta, który wraca do wspomnień z okresu, gdy walczył w dywizjonach 308 i 303 w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Sławomir Ciok zaznaczył, że starał się, by konstrukcja filmu trzymała się klasycznych wzorców.

- Myślałem o tym, żeby korzystać z najlepszych wzorców dramaturgicznych, żeby to była klasyczna struktura trzech aktów, żeby to było napięcie, które utrzymuje widza przez cały czas i wreszcie, żeby to był bohater, który hipnotyzuje widza - wyjaśnił reżyser. W jego ocenie, film jest dziełem przedstawiającym wizję polskości, którą "można pokazywać na świecie".

Laureatów nagród w dwóch głównych konkursach - filmowym i radiowym - poznamy wieczorem podczas gali zamknięcia festiwalu. Przyznane zostaną również specjalne nagrody festiwalu: Platynowy Opornik za całokształt twórczości otrzyma kompozytor muzyki filmowej Michał Lorenc, a nagroda literacka przypadnie poecie i eseiście Przemysławowi Dakowiczowi.
Relacja Karola Darmorosa/Informacyjna Agencja Radiowa

Zobacz także

2022-02-12, godz. 09:16 Sobota z biblioteką w Stargardzie Mieszkańcy mogą skorzystać z Książnicy do godz. 14. Otwarta jest Wypożyczalnia Główna, Dział Dziecięco-Młodzieżowy, Pedagogiczny i Multimedialny. » więcej 2022-02-11, godz. 09:20 Willa Lentza podsumowuje kilka miesięcy działalności Regularne spotkania dla szczecinian, cykl koncertów, dyskusje o kulturze - dyrektor Willi Lentza podsumowuje pierwsze miesiące po otwarciu gmachu dla szczecinian. » więcej 2022-02-10, godz. 14:12 Anieli w Radiu Szczecin Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk zadebiutowali ostatnio jako duet Anieli. W Radiu Szczecin podsumowali odbiór ich pierwszego singla i zdradzili, kiedy możemy liczyć na premierę płyty. » więcej 2022-02-09, godz. 09:38 Zygmunt Krauze w Szczecinie. 60 lat pracy twórczej [WIDEO, ZDJĘCIA] Zygmunt Krauze - jeden z najważniejszych kompozytorów naszych czasów obchodzi w Szczecinie jubileusz 60-lecia pracy twórczej. » więcej 2022-02-08, godz. 16:42 Polskie nominacje do Oskara Filmy „Psie Pazury” i „Diuna” otrzymały najwięcej nominacji do tegorocznych Oscarów. Wśród nominowanych są też Polacy. » więcej 2022-02-08, godz. 12:54 Skoki narciarskie w kołobrzeskim MOSiR [ZDJĘCIA] Wystawę w sportowym klimacie można oglądać w Kołobrzegu. Zainteresuje ona przede wszystkim fanów skoków narciarskich. » więcej 2022-02-08, godz. 08:16 Nominacje do Oscarów. Jest polski akcent W Los Angeles zostaną ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. » więcej 2022-02-06, godz. 16:28 "Świecie dziwny / Coming Together" na deskach Opery [ZDJĘCIA] To opowieść o akceptacji, pogardzie, tolerancji i stereotypach. Szczecińska Opera na Zamku zaprasza na spotkanie z baletem w dwóch częściach pt. "Świecie dziwny / Coming Together". » więcej 2022-02-05, godz. 20:21 "MASKArada", czyli nowa wystawa w 13 Muzach [WIDEO, ZDJĘCIA] Inspiracją dla stworzenia wystawy - czterech różnych artystek - jest szeroko rozumiana maska. Maska karnawałowa, noszona dla ochrony, do odprawienia rytuału czy jako... pośmiertna dekoracja twarzy. » więcej 2022-02-05, godz. 09:41 Filharmonia w Szczecinie z darmowymi szkoleniami Darmowe wykłady masterclass i webinary. Ruszyła akcja edukacyjna pod nazwą Music.Multimedia.Managment. Innowacyjny na skalę Polski, dwuletni program skierowany jest do młodych artystów i managerów kultury. » więcej
106107108109110111112