W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wręczono nagrody laureatom Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego z okazji stulecia ZAiKS-u.
Sześcioosobowe jury pod przewodnictwem znanego włoskiego kompozytora Lorenzo Ferrero, spośród 85 prac nadesłanych m.in. z Austrii, Białorusi, Finlandii, Holandii, Izraela, Kolumbii, Niemiec, Polski, Serbii, Wielkiej Brytanii i Włoch wyłoniło sześć utworów, które w piątek, 26 października 2018 roku w prawykonaniach zaprezentowali szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Patrycji Pieczary i Adama Sztaby.
Licznie zgromadzona publiczność owacyjnie przyjęła wykonanie premierowych kompozycji autorów z Austrii, Korei, Niemiec i Polski.
- Możemy być tylko i wyłącznie zadowoleni z faktu, że nasza inicjatywa spotkała się z tak fantastycznym przyjęciem w Szczecinie: najpierw przez dyrekcję Filharmonii, później przez muzyków Orkiestry Symfonicznej i wreszcie przez publiczność – powiedział Miłosz Bembinow, sekretarz Konkursu i zarazem przewodniczący Sekcji Autorów Dzieł Muzyki Poważnej, zastępca przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Międzynarodowe jury dostrzegło bardzo wysoki poziom artystyczny wykonanych kompozycji oraz ich ogromną różnorodność stylistyczną. Pierwszą Nagrodę, 50 tysięcy złotych, przyznało polskiemu twórcy Wojciechowi Kostrzewie za kompozycję „Glow”.
- Podszedłem do tematu dosyć luźno zaspokajając swoje inklinacje, troszkę może rozrywkowe, takie rytmiczne i harmoniczne. Chciałem troszkę takiej czystej muzyki, czystej radości zawrzeć w tym utworze – stwierdził zwycięzca Konkursu.
Wojciech Kostrzewa otrzymał również Nagrodę Publiczności.
Zobacz także
2018-01-16, godz. 14:50
Policja wyklucza udział osób trzecich ws. śmierci wokalistki Cranberries
Policja nie podejrzewa udziału osób trzecich w sprawie śmierci piosenkarki Dolores O'Riordan. Wokalistka i liderka grupy rockowej The Cranberries zmarła w poniedziałek w Londynie. Miała 46 lat.
» więcej
2018-01-16, godz. 13:32
Baltic Neopolis Orchestra świętuje swoje 10-lecie
Przed muzykami Baltic Neopolis Orchestra pracowity rok. Zespół na 10-lecie istnienia zagra z wieloma wybitnymi wirtuozami z całego świata.
» więcej
2018-01-14, godz. 17:36
Okradziono słynnego francuskiego reżysera
W Paryżu okradziono słynnego francuskiego reżysera Claude'a Leloucha. Łupem złodziei padł między innymi scenariusz jego najnowszego filmu oraz notatki powstałe w ciągu ponad 50 lat pracy twórczej.
» więcej
2018-01-13, godz. 20:01
Miasto w roli mecenasa, do wzięcia stypendia twórcze
Nawet 12 tysięcy złotych mogą dostać artyści na realizację swoich projektów - ruszyła kolejna edycja Stypendiów Twórczych Miasta Szczecin 2018.
» więcej
2018-01-13, godz. 16:58
Kolędy w wykonaniu Collegium Maiorum ZUT
"Obudź się, pasterzu" - tak swój koncert kolęd zatytułował Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Występ rozpoczął się o godz. 17 w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego w Szczecinie.
» więcej
2018-01-11, godz. 17:34
Pierwsze lata po wojnie, czyli "Wrastanie" na placu Solidarności [ZDJĘCIA]
Wielka biała konstrukcja stanęła na placu Solidarności w Szczecinie - to najnowsza wystawa plenerowa Muzeum Narodowego Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Jest opowieścią o pierwszych powojennych latach na Ziemiach Zachodnich i Północnych…
» więcej
2018-01-11, godz. 14:35
"Złoto, srebro oraz…" czyli fascynacje kolorystyczne Marka Radke [ZDJĘCIA]
Abstrakcyjne geometryczne kompozycje malarskie, obiekty i instalacje nazywane „obrazo-obiektami". Od czwartku w szczecińskim Muzeum Sztuki Współczesnej można oglądać złoto-srebrne prace malarza-poety Marka Radke.
» więcej
2018-01-11, godz. 12:44
Folk i klasyka na jednej scenie. Energetyczny koncert w filharmonii
Atom String Quartet zagrał razem z zespołem Zakopower w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Koncert odbył się w środę wieczorem.
» więcej
2018-01-09, godz. 21:11
Teatr wydzierżawił halę przy ul. Energetyków
Teatr Polski wydzierżawił od Opery na Zamku halę namiotową przy ul. Energetyków w Szczecinie. Umowa została podpisana na rok, z możliwością przedłużenia.
» więcej
2018-01-08, godz. 11:12
Jedna z ważniejszych strat wojennych wraca do Krakowa
Uznany za zaginiony w czasie II wojny światowej obraz Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku” wraca do Krakowa.
» więcej