Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2017-06-05, godz. 11:05 Grad nagród dla szczecińskiego chóru Chór dziecięcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Don Diri Don zdobył trzy złote dyplomy w 25 Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Chieti we Włoszech, w którym wzięło udział 19 chórów z Europy. » więcej 2017-06-05, godz. 07:26 Paprykarz i Oranżada w szczecińskiej Filharmonii Ruszyła sprzedaż paprykarza i oranżady w Filharmonii w Szczecinie. Ale to uczta dla uszu. Mowa o biletach na dwudniowy festiwal muzyczny „Klubowy Paprykarz i Oranżada", który startuje na początku lipca. » więcej 2017-06-04, godz. 20:12 Porucznik Borewicz w Szczecinie O dziennikarstwie, etnografii i roli najsłynniejszego oficera milicji w PRL mówił w Szczecinie aktor Bronisław Cieślak. » więcej 2017-06-04, godz. 08:11 Kultowy finał Dni Polic [WIDEO, ZDJĘCIA] Pokaz sztucznych ogni zakończył tegoroczne Dni Polic 2017. Przez dwa dni na scenie, usytuowanej na polanie za Szkołą Podstawową nr 8, wystąpiły zespoły KULT, Poparzeni Kawą Trzy oraz Piękni i Młodzi. » więcej 2017-06-03, godz. 18:11 Historia ludzi po katastrofie w Teatrze Kana [ZDJĘCIA] Prapremiera sztuki zatytułowanej "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" na podstawie reportażu noblistki Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa" w sobotę wieczorem w Teatrze Kana w Szczecinie. » więcej 2017-06-03, godz. 08:47 Ludzkie emocje w malarstwie Beaty Cedrzyńskiej Prace Beaty Cedrzyńskiej jednej z laureatek 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego 2016 można oglądać w Galerii Związek Polskich Artystów Plastyków Kierat. » więcej 2017-06-01, godz. 20:02 Malarstwo Malczewskich w Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] Dzieła Malczewskich - Jacka i jego syna Rafała, już wkrótce będą dostępne dla odwiedzających w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2017-05-31, godz. 23:46 Zespół Chevy zagrał na scenie Radia Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W majowej odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie wystąpiła szczecińska grupa Chevy. » więcej 2017-05-31, godz. 16:35 Adam Sztaba z młodymi muzykami zagra dla Szczecina "Koncert dla Mieszkańców Szczecina" przygotowała Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. im. prof. Marka Jasińskiego. W hali koncertowej przy ul. Energetyków wystąpią w środę najbardziej zdolni i wielokrotnie nagradzani uczniowie… » więcej 2017-05-30, godz. 20:43 Koncert upamiętniający ofiary zamachu w Manchesterze "One Love Manchaster" pod takim hasłem odbędzie się koncert wokalistki Ariany Grande w Manchesterze. Koncert zaplanowano na stadionie klubu piłkarskiego United. Artystka zaśpiewa z innymi amerykańskimi gwiazdami. » więcej
331332333334335336337