Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2017-01-06, godz. 18:07 To był rekordowy rok dla filharmonii 2016 był rokiem rekordów dla szczecińskiej filharmonii. Odwiedziło ją ponad 178 tysięcy osób, co pobiło frekwencję z 2015 o ponad 18 tysięcy. » więcej 2017-01-05, godz. 21:04 "Kufer różności szczecińskich teatrów" w Książnicy Pomorskiej [ZDJĘCIA] Archiwalne plakaty, afisze, programy i zaproszenia ze szczecińskich teatrów od czwartku można oglądać w Sali pod Piramidą Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2017-01-05, godz. 19:18 W piątek premiera słuchowiska "Świadectwo - piątka z Poznania" Przed nami premiera słuchowiska 'Świadectwo - piątka z Poznania'. Opowiada ono historię młodych chłopaków, którzy oddali życie za ojczyznę. » więcej 2017-01-05, godz. 13:20 Festiwal Kociej Muzyki, czyli Akustyczeń po raz dziewiąty Dziewiąta edycja festiwalu Akustyczeń rozpoczyna się w czwartek w Szczecinie. Imprezę otworzy wspólny występ zespołu Chorzy i Skubasa. » więcej 2017-01-01, godz. 18:43 Plany Muzeum Polin na 2017 r. Dwie duże wystawy czasowe, akcja „ Żonkile” i wręczenie Nagrody Polin - to wydarzenia zaplanowane w 2017 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pierwszą z wystaw „Stulecie żydowskiej piosenki na winylu i szelaku” będzie… » więcej 2016-12-30, godz. 14:29 Piątkowe Radio Szczeci Poleca [WIDEO] Koniec roku, więc dziś będą same wyjątkowe zaproszenia sylwestrowe. Od Sylwestra Miejskiego na Jasnych Błoniach w Szczecinie, po zabawy w regionie. » więcej 2016-12-30, godz. 08:06 W filharmonii „Zakopower kolędowo" Kolędy „Gdy się Chrystus rodzi' i „Przybieżeli do Betlejem' w nowych aranżacjach zabrzmiały w sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2016-12-29, godz. 14:00 Radio Szczecin w czwartek Poleca [WIDEO] W dzisiejszym serwisie m.in.: Teatr Polski i komedia 'Kogut w rosole', Filharmonia zaprasza na świąteczny koncert zespołu Zakopower a w Szczecińskim Inkubatorze Kultury premierowy pokaz dwóch filmów dokumentalnych z cyklu 'Portrety … » więcej 2016-12-29, godz. 07:36 Nie żyje Debbie Reynolds Matka Carrie Fisher - odtwórczyni roli księżniczki Lei w 'Gwiezdnych Wojnach' - zmarła zaledwie dzień po córce. » więcej 2016-12-28, godz. 23:49 Zespół Mizeria zagrał w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W grudniowej odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie pojawiła się szczecińska grupa Mizeria. » więcej
337338339340341342343