Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. ksiegarnia.pwn.pl
Fot. ksiegarnia.pwn.pl
"Wielka Wojna Polaków" profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio.
Jury podkreśliło, że publikacja wyróżnia się na tle innych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości szerokim ujęciem sytuacji Polaków podczas I wojny światowej.

Przewodniczący jury profesor Antoni Dudek zaznaczył, że autorowi "Wielkiej Wojny Polaków" udało się w swej pracy opisać nie tylko dzieje walk i wysiłków dyplomatycznych Polaków. - Ale też udało się przedstawić ogromną ilość szczegółowych informacji dotyczących sytuacji społecznej - zwrócił uwagę historyk. Profesor Dudek powiedział, że "Wielka Wojna Polaków" przypomina również o - jak dodał - zapomnianym dramacie Polaków w latach 1914-1918. Historyk podkreślił, że tamten okres to ogromna skala rabunków wojsk państw zaborczych - Rosji, Niemiec i Austrii - dokonywanych na ziemiach polskich. - Zniszczenia spowodowane działaniami militarnymi powodowały gigantyczne zubożenie społeczeństwa i szerzenie się różnego rodzaju patologii - dodał profesor Antoni Dudek.

Profesor Andrzej Chwalba, zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem, że celem jego pracy było uporządkowanie wiedzy o okresie 1914-1918 i - jak się wyraził - opisanie polskiej gry na różnych fortepianach. - Prowadziliśmy tę grę (...) nie tylko na tym fortepianie, z którego widać tych wielkich polityków, poczynając od Piłsudskiego, a kończąc na Korfantym. Nie jest to książka tylko i wyłącznie o tych wielkich, to książka o tych wszystkich, którzy w swoim przekonaniu może wielkimi nie byli (...) oni byli wielkimi, bo oni potrafili wiązać koniec z końcem w tym trudnym okresie, kiedy wszystkiego brakowało - mówił historyk.

Laureat zwrócił uwagę, że odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości towarzyszyło odzyskiwanie nadziei przez Polaków. - Nagle zaczynają widzieć, że to wszystko się układa po myśli, w sposób cudowny i niewyobrażalny. Nie było tak, że Piłsudski wiedział wszystko przed 1914 rokiem, późniejsze jego działania tego nie potwierdzają. Oczywiście był błyskotliwszy, lepiej oceniał zmieniające się koniunktury, niemniej on też musiał się dopasować do tej szybko biegnącej historii - tłumaczył profesor Andrzej Chwalba.

W głosowaniu internautów najlepszą książką popularnonaukową okazała się "AK 75. Brawurowe akcje Armii Krajowej” Wojciecha Königsberga.

W kategorii książka naukowa jury przyznało główną nagrodę dwutomowej pracy doktora Witolda Bagieńskiego "Wywiad Cywilny Polski Ludowej w latach 1945-1961".

Po raz drugi przyznane zostały również nagrody w dwóch nowych kategoriach. Za najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku, jury uznało książkę Mariusza Korzeniowskiego, Krzysztofa Latawca i Dariusza Tarasiuka "Uchodźstwo Polskie w Rosji w latach I wojny światowej w świetle dokumentów". W kategorii wspomnień jury uhonorowało dwutomowe opracowanie Jerzego Łazora "Moje wspomnienia. Stanisław Wojciechowski".

Organizatorami plebiscytu Książka Historyczna Roku są: Polskie Radio, Telewizja Polska, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się w siedzibie TVP w Warszawie.
Relacja Karola Darmorosa (IAR).

Zobacz także

2016-08-21, godz. 14:16 Niedzielne atrakcje na Famie [WIDEO] Akustyczna muzyka, wernisaż prac o "wyspiarskiej" tematyce, kryminalny kabaret oraz koncert w słowiańsko-pogańskim klimacie - takie atrakcje czekają dziś na mieszkańców i turystów w Świnoujściu. Trwa tam 46. festiwal Fama Gaz-System… » więcej 2016-08-21, godz. 08:56 Kończy się 43. Ińskie Lato Filmowe Najlepszymi filmami ińskiego festiwalu są dwa dokumenty. Podczas uroczystego zakończenia przeglądu "Złotą rybkę" w kategorii "najlepszy film zagranicznym" otrzymał "Człowiek" Yanna Arthusa-Bartranda. » więcej 2016-08-18, godz. 15:08 Ińskie Lato Filmowe na półmetku Do niedzieli potrwa 43. Ińskie lato Filmowe. Publiczność chętnie ogląda filmy, licznie zostaje na spotkaniach. » więcej 2016-08-17, godz. 17:17 "Warto tu przyjechać i zostać". Młodzi artyści w Świnoujściu [WIDEO, ZDJĘCIA] Śpiewają, tańczą i wystawiają spektakle - 46. festiwal Fama Gaz-System Terminal Sztuki rozpoczął się w Świnoujściu. » więcej 2016-08-16, godz. 21:46 Kulturowa mozaika w Kołobrzegu [ZDJĘCIA] Miał być barwny korowód na ulicach Kołobrzegu - paradę pokrzyżowała jednak ulewa. Później, już w amfiteatrze, można było oficjalnie rozpocząć 25. Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk". » więcej 2016-08-16, godz. 18:10 Światowy folklor w Kołobrzegu Zespoły taneczne i wokalne z różnych stron świata przyjechały do Kołobrzegu - ruszyły Międzynarodowe Spotkania z Folklorem „Interfolk". » więcej 2016-08-15, godz. 20:59 Ruszyła 46. Fama Gaz-System Terminal Sztuki w Świnoujściu Tegoroczna edycja festiwalu to ponad 100 wydarzeń artystycznych - m.in. koncertów, spektakli teatralnych oraz wernisaży. » więcej 2016-08-14, godz. 08:45 Sezon w Polskim otwarty. Na początek spektakl muzyczny Nowy sezon teatralny w Teatrze Polskim w Szczecinie otwarty. Zainaugurował go spektakl muzyczny "Kawiarenka Hemar" z tekstami Mariana Hemara, jednego z najciekawszych tekściarzy dwudziestolecia międzywojennego. » więcej 2016-08-13, godz. 08:42 Jeden z najstarszych festiwali wystartował. Przyjechały gwiazdy kina [ZDJĘCIA] Po raz 43. rozpoczęło się Ińskie Lato Filmowe. Nad jezioro przyjechali widzowie i pierwsi goście. » więcej 2016-08-12, godz. 13:48 Zostać DJ-em w cztery dni [ZDJĘCIA] Przed takim wyzwaniem stanęli ochotnicy z Drawska Pomorskiego, którzy od wtorku za darmo uczyli się jak dobrym brzmieniem porwać tłumy. » więcej
363364365366367368369