Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Tylko w zeszłym roku wystawę w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie, odwiedziło 43 tysiące osób. CDP ma pokazywać najważniejsze momenty - przełomy - w dziejach powojennego Szczecina i regionu.
Twórcą Przełomów jest Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. Pomysł Centrum powstał wiele lat wcześniej niż sam budynek. Tylko w ubiegłym roku pokazano tam 12 wystaw czasowych, w tym część w plenerze.

- Bardzo ciekawa wystawa związana ze stuleciem Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Niesamowite pamiątki, byłam bardzo wzruszona, jak mogłam trzymać w rękach Order Orła Białego z lat 20. - mówi Kuchcińska-Kurcz.

Centrum Dialogu Przełomy organizuje też spotkania i debaty z ludźmi, świadkami historii.

- Debata "Nadzieje spełnione, nadzieje zawiedzione" towarzyszyła obchodom Sierpnia '88. Było to jedno z miejsc, w którym udało się połączyć świadków historii, którzy na co dzień specjalnie ze sobą nie rozmawiają - mówi Kuchcińska-Kurcz.

Przełomy prowadzą również działalność edukacyjną. Jednym z jej głównych celów, jest pokazanie dzieciom - zwłaszcza z ubogich regionów województwa, miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami dla Polski.

Muzeum to też wyjątkowy budynek. W 2016 roku okrzyknięty najlepszą europejską przestrzenią publiczną, ma też tytuł najlepszego budynku świata.
Relacja Grzegorza Gibasa

Zobacz także

2019-01-17, godz. 20:33 Film "Z tego samego ogrodu" to opowieść o "wybitnych ludziach" [ZDJĘCIA] To opowieść o dwóch braciach, nieprzeciętnych artystach, którzy wychowali się na szczecińskim Pogodnie. Marek Osajda - dziennikarz Kuriera Szczecińskiego - pokazał publiczności swój najnowszy film. Obraz zatytułowany "Z tego samego… » więcej 2019-01-17, godz. 07:50 Akustyczeń wystartował. "Szczecin odbija festiwal" [ZDJĘCIA] Po raz 11. w Szczecinie wystartował wieczorem Akustyczeń. Festiwal muzyczny potrwa do niedzieli. » więcej 2019-01-13, godz. 08:52 Gratka dla melomanów. Koncert prezydencki w Filharmonii Szczecińskiej Coroczny koncert prezydencki odbył się w sobotni wieczór w Filharmonii imienia Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Tym razem orkiestra Filharmonii zagrała najpiękniejsze arie, duety operowe i operetkowe z udziałem znakomitych śpiewaków:… » więcej 2019-01-12, godz. 13:06 Kana obchodzi 40 urodziny [ZDJĘCIA] Teatr Kana w Szczecinie właśnie rozpoczął jubileuszowy 40 rok swojej działalności. Z tej okazji jeden ze swoich projektów OKNO postanowili poświęcić... sobie. » więcej 2019-01-11, godz. 19:22 Poznaliśmy laureatów "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?" Oliwia Hennig i Oskar Sienkiewicz ze Sławna zwyciężyli w konkursie genealogiczno-historycznym "Skąd mój ród, skąd moje korzenie?". W pracach opisali dzieje swoich rodzin. W piątek w Archiwum Państwowym w Szczecinie wręczono nagr… » więcej 2019-01-11, godz. 16:02 Nowy słownik starych idei w Trafostacji Sztuki Efekty pobytu szczecińskich artystów i kuratorów w Pradze, Budapeszcie i Tbilisi w 2018 roku, można od czwartku oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. » więcej 2019-01-09, godz. 20:31 Promocja audiobooka "Tata, gotuj kisiel!" Słynna powieść Barbary Stenki "Tata, gotuj kisiel!" doczekała się formy audiobooka. » więcej 2019-01-09, godz. 15:32 "Proces" Kafki na deskach Opery na Zamku Za tydzień na deskach Opery na Zamku odbędzie się polska prapremiera opery Filipa Glassa zatytułowana "Proces", z librettem Christophera Hamptona. » więcej 2019-01-08, godz. 18:51 Festiwal o górach i największa gwiazda himalaizmu w Szczecinie Filmy, wystawy, spotkanie i promocje książek o górach. Za miesiąc rozpoczyna się w Szczecinie Przegląd Filmów O! GÓRY im. Tadeusza Piotrowskiego. » więcej
234235236237238239240