Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia. źródło: https://ipn.gov.pl/pl/
Na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej można od środy oglądać wystawę plenerową "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)".
Wystawa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość" przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie, prezentuje wątki historyczne i kulturowe, istotne dla okresu od 1768-1918 roku. Kurator wystawy Paweł Skubisz z IPN w Szczecinie powiedział, że w polskim narodzie nieustannie tliła się nadzieja na wolność.

Ekspozycja przedstawia 150 lat zmagań o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na pierwszej wojnie światowej kończąc.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że Polacy pozbawieni swojego państwa wyrażali swoją polskość poprzez dzieła kultury. - Gen wolności jest czymś uniwersalnym, który wiedzie nas przez wieki i tego genu wolności nie damy sobie odebrać - dodał prezes IPN.

Twórcy wystawy przedstawiają dynamiczny mechanizm przenoszenia narodowego ducha z pokolenia na pokolenie, wielowiekowego umiłowania wolności - po utracie polskiej państwowości w drugiej połowie XVIII wieku.

- Wystawa pokazuje, jak sukcesy i porażki w wymiarze politycznym i militarnym wpływały na kulturę. Pokazuje, jak Polacy myśleli o wolnej Polsce i jak do niej dążyli - mówił Paweł Skubisz.

Ekspozycja zaprezentowana jest na 22 planszach. Opowiada chronologicznie o wydarzeniach historycznych i zjawiskach kulturowych tamtego okresu. Wśród obrazów znalazły się: wyobrażenia Polonii, czyli uosobienia narodu, wizerunek Kościuszki na krakowskim rynku, rzeź Pragi, atak na Belweder oraz generał Sowiński w okopach Woli.

Wystawa prezentuje 50 życiorysów postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Przedstawione są biogramy między innymi Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, księdza Stanisława Brzóski i Karola Sienkiewicza.

Autorami wystawy są: Mateusz Lipko, Jakub M. Pawłowski, Ewa Pejaś i Michał Ruczyński.

Wystawę będzie można oglądać na dziedzińcu Ministerstwa Edukacji Narodowej od środy do końca kwietnia.

Zobacz także

2018-03-06, godz. 23:31 Poznawali historie niezwykłych kobiet [ZDJĘCIA] Malarka Frida Kahlo, królowa Egiptu Kleopatra czy Irena Sendlerowa, która w czasie II wojny światowej ratowała żydowskie dzieci - historie między innymi tych kobiet poznały we wtorek, podczas zajęć w Zamku Książąt Pomorskich, dzieci… » więcej 2018-03-06, godz. 20:17 W środę nasze studio odwiedzą ułani... [WIDEO, ZDJĘCIA] Przyjadą, zagrają ale śpiewać nie będą. » więcej 2018-03-06, godz. 17:46 Szczeciński spektakl do zobaczenia na żywo w TVP Kultura Na żywo, bezpośrednio ze sceny Teatru Współczesnego w Szczecinie, widzowie w całej Polsce zobaczą we wtorek w TVP Kultura wielokrotnie nagradzany "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augustynowicz. » więcej 2018-03-06, godz. 15:13 Kultura żydowska w Szczecinie po raz siódmy. Adlojada 2018 już za chwilę Piosenki Boba Dylana, książki ks. Adama Bonieckiego i Tadeusza Borowskiego, przedstawienia, wystawy i koncerty. W najbliższą niedzielę w Szczecinie zaczynają się 7. Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018. Tematem przewodnim będzie "Polityka… » więcej 2018-03-06, godz. 07:34 "Zgoda" na zakończenie Tygodnia Kresowego w Szczecinie Zespołu Pieśni i Tańca "Zgoda" z Rudomina spod Wilna wystąpił w poniedziałek wieczorem w gali Kaziukowej. » więcej 2018-03-05, godz. 13:01 Odeszła Grażyna Wojtczak - aktorka i lalkarka Teatru "Pleciuga" Ze środowiskiem artystycznym Szczecina związana była od 1970 roku. Występowała także z "Teatrem 13 Muz". W stanie wojennym w stoczniowym radiowęźle czytała poezję Czesława Miłosza. Miała 68 lat. » więcej 2018-03-05, godz. 07:25 "Kształt wody" z Oscarami, "Twój Vincent" niedoceniony Gorączka oscarowej nocy już za nami - najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej został "Kszałt Wody". Polscy kinomani do około 3:30 zaciskali kciuki za statuetkę dla polsko-brytyjskiej produkcji "Twój Vincent". » więcej 2018-03-04, godz. 17:53 Dla kogo Oscary? Dziś wielka gala Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek w Los Angeles w USA. Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zostaną przyznane po raz 90. » więcej 2018-03-04, godz. 17:32 Jazz u Dominikanów Agnieszka Wilczyńska, laureatka Fryderyka 2016 oraz ubiegłorocznej Nagrody Artystycznej Prezydenta Szczecina, wystąpi w niedzielę wieczorem w Kościele Dominikanów w Szczecinie. Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Szczecin Jazz. » więcej 2018-03-04, godz. 14:02 Zbiórka na fortepian. W Przelewicach koncert w Pałacu Dorota Miśkiewicz uważana za jedną z najlepszych wokalistek jazzowych w Polsce oraz Marcin Wasilewski - równie znany i utalentowany pianista - wystąpią w niedzielę w Pałacu w Przelewicach. » więcej
276277278279280281282