Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem.
Będzie balet do muzyki Stanisława Moniuszki przygotowany przez Opere na Zamku, dzieła kameralne na festiwalu Sacrum Non Profanum oraz wielki, majowy piknik Moniuszkowski na Jasnych Błoniach w urodziny kompozytora.

Choć nazwisko Stanisława Moniuszki jest w Polsce rozpoznawalne to wciąż jego twórczość jest niedoceniona, jak mówi Waldemar Dąbrowski, pełnomocnik Ministra Kultury d/s Roku Moniuszkowskiego.

- Moniuszko jest wszędzie znany, ponieważ jego imienia są ulice, place, szkoły, a także wyższe uczelnie. Jednak dzieło i osoba artysty są dalece nierozpoznawalne - opowiadał Dąbrowski.

Chcemy to zmienić, przygotowując - przez cały rok w 10 miastach naszego województwa - koncerty, wykłady, przedstawienia, konkursy i wystawy, jak opowiada zachodniopomorski koordynator d.s. Roku Moniuszkowskiego Jacek Jekiel.

- Pokłady ignorancji na temat Stanisława Moniuszki są niebywałe, więc właściwie my jesteśmy takim elementem pracy u podstaw, po to, aby jak najwięcej informacji przekazać. Będziemy korzystać z każdej nadarzającej się okazji, żeby tę wiedzę przekazywać dalej - dodawał Jekiel.

Pierwsze działania jeszcze w lutym w Akademii Sztuki w Szczecinie.
Relacja Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]

Zobacz także

2017-10-12, godz. 14:36 "Mamy swój złoty pociąg" [ZDJĘCIA] Kolejne zatopione jednostki na dnie Bałtyku odnaleźli pracownicy kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego. To kontynuacja projektu „Wraki Kołobrzegu". » więcej 2017-10-12, godz. 07:12 "Tadzio. Równanie cienia". Nowa wystawa w Trafo Wystawę pt. "Tadzio. Równanie cienia" można od środy oglądać w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Swoje prace prezentuje na niej Grupa Budapeszt, którą tworzą Igor Krenz, Michał Libera i Daniel Muzyczuk. To ekspozycja specjalnie przygotowana… » więcej 2017-10-11, godz. 08:07 Bliska współpracownica Miłosza gościem Zamkowych Spotkań Była jego bibliografem, edytorką dzieł i sekretarką - pracowała z nim 8 lat, po jego powrocie do Polski. We wtorek gościem Zamkowych Spotkań z Psychologią i Sztuką była Agnieszka Kosińska - najbliższa współpracowniczka Czesława… » więcej 2017-10-10, godz. 23:36 Wielcy Koncertmistrzowie wracają Wracają Wielcy Koncertmistrzowie Baltic Neopolis Orkiestry. W środę podczas festiwalu na wyspie Uznam i w czwartek w Szczecinie z młodymi muzykami wystąpią: brytyjski skrzypek Hugo Ticciati oraz altowiolista z RPA Gareth Lubbe. » więcej 2017-10-10, godz. 15:50 Zapowiedź premiery "kalifornia nieśmiertelni" w Teatrze Małym Spektakl "kalifornia nieśmiertelni" Justyny Litkowskiej to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie to Roman Polański, Krzysztof Komeda i Marek Hłasko, którzy jadą z komunistycznej Polski… » więcej 2017-10-09, godz. 15:34 Poznaliśmy program jesiennego Szczecin European Film Festival Pokazy filmów z całego świata, spotkania z artystami, dyskusje, a także produkcje pełne grozy - to tylko kilka wybranych propozycji nadchodzącego Szczecin Europen Film Festival. Organizatorzy przedstawili program jesiennej edycji im… » więcej 2017-10-07, godz. 18:14 Artystyczny jubileusz w Teatrze Małym Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika w sobotę w Teatrze Małym, czyli scenie kameralnej Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-10-07, godz. 17:56 COŚ w Pleciudze O 17 widzowie pierwszy raz zobaczą sztukę Anety Wróbel i Adama Wojtyszki "Kim jestem?" w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Premiera w szczecińskiej Pleciudze. » więcej 2017-10-06, godz. 12:42 Brytyjskie media komentują literackiego Nobla To zasłużone wyróżnienie - komentują największe dzienniki Wielkiej Brytanii, przyznanie w czwartek literackiej nagrody Nobla dla Kazuo Ishiguro. » więcej 2017-10-05, godz. 22:55 Planował zamach na Kiszczaka i był agentem MI6. Niezwykła historia "Gryfa" Promocja książki "Gryf. Pałacyk Michla. Żytnia. Wola" Jarosława Wróblewskiego odbyła się w czwartek wieczorem w studiu S1 Radia Szczecin. To historia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego, ps. "Gryf". » więcej
308309310311312313314