Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Jerzy Salwarowski – dyrygent przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Pięćdziesiąt lat za pulpitem dyrygenckim, około dwa tysiące koncertów na najznamienitszych salach koncertowych świata, niezliczona liczba nagrań i studentów, dziś czołowych dyrygentów - to tylko część dorobku artystycznego Jerzego Salwarowskiego.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie maestro poprowadził swój jubileuszowy koncert z udziałem światowej sławy skrzypka, Piotra Pławnera.

Jerzy Salwarowski owacyjnie przyjęty przez publiczność, z rozrzewnieniem wspominał lata pracy na stanowisku dyrektora artystycznego w naszej Filharmonii oraz swój pierwszy koncert w rodzinnym Krakowie.

- Na czwartym roku studiów miałem koncert z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej przed prawdziwą publicznością krakowską, kiedy mój mistrz, profesor Krzysztof Missona pozwolił całej klasie zadyrygować po jednym utworze. Ja tam dyrygowałem Uwerturą do opery "Tannhäuser" Wagnera. I to było 50 lat temu - wspominał.

Kwiaty, standing ovation i życzenia dla jubilata od dyrektorki Filharmonii, Doroty Serwy zakończyły uroczysty koncert gromkim wykonaniem „Sto lat”.

- Sto lat pracy twórczej z całego serca, życzymy wielu niezapomnianych koncertów i tak żywych wspomnień, jakie my mamy, kiedy pan był w naszej Filharmonii. Wszystkiego, co najlepsze - życzyła Dorota Serwa.

Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej w klasach kompozycji u profesorów Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u profesorów Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Musicale Chigiana w Sienie u słynnego Franco Ferrary.

Był dyrygentem i dyrektorem wielu placówek artystycznych w Polsce, m.in. w Filharmoniach Lubelskiej, Opolskiej, Pomorskiej, Śląskiej, Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Opery Śląskiej. Od 1996 do 2003 pełnił równolegle funkcje dyrektora artystycznego Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i Toruńskiej Orkiestry Kameralnej.

Ponadto kierował Katedrą Dyrygentury Symfonicznej i Operowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w ramach programu „Erasmus" prowadził kursy mistrzowskie w Konserwatorium w Neapolu.

Jerzy Salwarowski gościnnie dyrygował, m.in. w Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Wielkim w Łodzi, w Operach Bałtyckiej, Krakowskiej i Wrocławskiej Operze Telewizyjnej. Koncertował w Europie, Azji, Afryce i Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu rejestracji archiwalnych, wśród nich m.in. poematów symfonicznych Mieczysława Karłowicza nominowanych do nagrody „Fryderyk '99". Nagrał również pierwszą w historii Filharmonii w Szczecinie płytę "Słynne kaprysy" z muzyką Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa i Witolda Lutosławskiego, która uzyskała nominację do nagrody „Fryderyk '98". Brał udział w licznych festiwalach, m.in.: Warszawskiej Jesieni, Festiwalu Flandryjskim, Pražske Jaro, Festiwalu Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach i Millenium Pace.

W 2008 roku uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2011 Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

W roku 2019 obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2018-10-26, godz. 10:28 "Muzycy lubią czasami trochę ubarwiać, żeby było bardziej gwiazdorsko" Lider Fonetyki surowo o show-biznesie. W Radiu Szczecin Przemysław Wałczuk wracał do 2014 roku i kampanii jednej z firm odzieżowych, która promowała ubrania stylizowane na sposób ubierania Grzegorza Ciechowskiego z Republiki. » więcej 2018-10-25, godz. 12:38 Szczecińska Filharmonia świętuje 70. urodziny Dokładnie 70 lat temu, 25 października 1948 roku zagrała w Szczecinie Orkiestra Symfoniczna Robotniczego Towarzystwa Muzycznego. Tym samym rozpoczęła się historia Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, bowiem pięć lat… » więcej 2018-10-24, godz. 10:36 Święto kina w Szczecinie Rusza jesienna odsłona Szczecin European Film Festival. W programie imprezy jest 40 wydarzeń oraz ponad 100 projekcji różnych filmowych produkcji. » więcej 2018-10-22, godz. 10:34 Nowy Jork: festiwal filmów dokumentalnych W nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej zakończył się Margaret Mead Film Festival, międzynarodowy przegląd filmów dokumentalnych. Nowojorczycy obejrzeli 40 filmów, w tym 2 polskie dokumenty. » więcej 2018-10-21, godz. 08:42 Festiwal Trendów Tańca – Tanztendenzen - w Szczecinie! Tanztendenzen to renomowany festiwal tańca współczesnego, który zainaugurowany został 1993 roku w Niemczech. W tegorocznej odsłonie przybiera charakter międzynarodowy i jego nowa odsłona zagości również w Szczecinie. » więcej 2018-10-20, godz. 18:50 Szczeciński akcent na festiwalu we Lwowie [ZDJĘCIA] Profesor Bohdan Boguszewski był gościem honorowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie. W imprezie bierze udział kilkuset wybitnych artystów, reprezentujących większość krajów Europy i Stany… » więcej 2018-10-20, godz. 14:15 Mamy pierwsze w Polsce kino sferyczne [ZDJĘCIA] Można tu zobaczyć "Zaczarowaną rafę", "Życie drzew" oraz niezwykłą historię lądowania na Księżycu. To wszystko jak w 3D, ale... bez okularów. » więcej 2018-10-20, godz. 13:37 Porcelana i szkło z Muzeum w Kielcach w Zamku Książąt Pomorskich [ZDJĘCIA] Talerze, misy, wazy, salaterki, kufle i szklanki - w Zamku Książąt Pomorskich obejrzeć można wystawę porcelany i szkła z kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach. » więcej 2018-10-20, godz. 11:12 Festiwalu Czytania dzień drugi: aktorzy, lektorzy, pisarze, reżyserzy... [ZDJĘCIA] Bajkami dla dzieci w interpretacji Krystyny Czubówny i Anny Cieślak rozpoczął się kolejny dzień Festiwalu Czytania. To już szósta odsłona "Odkrywców wyobraźni" w Szczecinie. Spotkania odbywają się w Książnicy Pomorskiej, Teatrze… » więcej 2018-10-20, godz. 09:26 Dyrektor Biblioteki Narodowej apeluje o przekazywanie książek Biblioteka Narodowa apeluje o przekazywanie - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - książek, czasopism i druków ulotnych sprzed 1945 roku. Dyrektor biblioteki Tomasz Makowski podkreślał, że braki pozycji z XIX i pierwszej połowy… » więcej
240241242243244245246