Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
Premiera jednego z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku "Czarownice z Salem" Arthura Millera w niedzielę wieczorem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
Jest rok 1692, małe miasteczko Salem w USA. Grupka dziewcząt postanawia tańczyć nocą w lesie. Ich gest zmieni wkrótce oblicze miasteczka i pociągnie za sobą nieoczekiwane konsekwencje. Zostają posądzone o czary. To opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach - procesach i egzekucjach rzekomych czarownic. Artur Miller napisał swój tekst w 1952 roku, jako odpowiedź na szalejący w Stanach Zjednoczonych makkartyzm, czyli wszechobecne wówczas podejrzenie o komunizm.

To świetnie napisany tekst - mówi dramaturg Radosław Paczocha.

- Artur Miller napisał jakby takie dwa teksty w jednym. Tzn. napisał klasyczny dramat, a pomiędzy kolejnymi scenami czy aktami, wtrącił bardzo rozbudowane didaskalia. Chwilami są esejami na temat władzy, które są częstokroć streszczeniem faktów, które działy się w tym konkretnym miasteczku w XVII wieku. I nas również zainteresowało to co zwykle jest skreślane - mówi Paczocha.

Czyli dla nas ważna jest postać narratora - mówi dalej reżyser przedstawienia Adam Orzechowski.

- Grany również przez Titubę, który jest takim pomostem między tym co się działo w XVII wieku, a tym co jest współczesne. Jest postacią, która nas trochę przez to Salem prowadzi, wstrząsa nami widzami, która mówi: patrzcie jak łatwo się przeglądamy w tym co było 300 lat temu - mówi Orzechowski.

Na scenie niemal cały zespół Teatru Współczesnego. W roli Narratora-Tituby gościnnie Dominika Kimaty, w postać Pastora Samuela Parrisa - Konrad Pawicki. Premiera o godzinie 19.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2018-05-12, godz. 18:10 Szczecin: Niemiecki dar dla najstarszego kina na świecie [ZDJĘCIA] Niemiecki projektor na taśmę 35-milimetrową, z 1949 roku - trafił do szczecińskiego kina Pionier. Najdłużej nieprzerwanie działające kino na świecie otrzymało prezent od dr. Roberta Kreibiga, prawnika, szefa dwóch niemieckich stowarzyszeń… » więcej 2018-05-11, godz. 20:47 Biblioteczka skandynawska w Książnicy Pomorskiej Dobra wiadomość dla mieszkających w Szczecinie Skandynawów, ale nie tylko dla nich: w Książnicy Pomorskiej, można od piątku wypożyczać szwedzkie i norweskie książki w oryginale. Stało się tak dzięki inicjatywie Stowarzyszenia… » więcej 2018-05-11, godz. 20:12 Promocja biografii Zbigniewa Herberta w studiu Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Promocja książki Andrzeja Franaszka "Herbert. Biografia" oraz monodram Przemysława Tejkowskiego "Ostatnie tango z Herbertem" - to wszystko w studiu koncertowym S-1 Radia Szczecin. Spotkanie odbyło się o godz. 18. » więcej 2018-05-11, godz. 17:28 XV Jubileuszowy Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej W cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego w Szczecinie wystąpi zespół wokalny Marcina Abijskiego. Koncert zatytułowany Śladami Sołuńskich Apostołów rozpocznie się o godz. 19. » więcej 2018-05-10, godz. 18:52 Uczniowie "szukali urody" w lekturach [ZDJĘCIA] "Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa" - to konkurs czytania i interpretowania lektur przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. » więcej 2018-05-10, godz. 18:34 "Tej nocy Szczecin żyje niezwykłym rytmem" Prawie 50 miejsc będzie można odwiedzić podczas 13. Szczecińskiej Nocy Muzeów, która już 19 maja. Zaplanowano wystawy, spotkania, happeningi, paradę starych samochodów i motocykli, koncerty przedstawienia i zwiadzanie Opery na Zamku… » więcej 2018-05-10, godz. 14:31 Zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca Ińskiego Lata Filmowego W nocy z środy na czwartek zmarł Bohdan Kowalski, pomysłodawca, współorganizator i kronikarz Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2018-05-08, godz. 16:42 Niezwykły świat teatru lalkowego w Szczecinie. Goście z różnych części Europy Teatralny Ty-Dzień Dziecka rozpocznie się już wkrótce w Szczecinie, po raz drugi. To festiwalowy projekt Teatru Lalek „Pleciuga" dla młodych widzów. » więcej 2018-05-08, godz. 08:52 Początek festiwalu filmowego w Cannes, są wątki polskie W Cannes uroczyste otwarcie 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego: impreza potrwa do 19 maja. W tym roku nie zabraknie polskich akcentów. Festiwal zainauguruje australijska aktorka i reżyser Cate Blanchett. » więcej 2018-05-07, godz. 18:50 Poznaliśmy najlepszego Bibliotekarza i Bibliotekę Roku Nagrody Bibliotekarza Roku i Biblioteki Roku wręczone. Najlepsi to Cecylia Judek, starszy kustosz i sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej oraz Miejska Biblioteka w Policach. » więcej
272273274275276277278