Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
"Czarownice z Salem". Fot. Piotr Nykowski
Premiera jednego z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku "Czarownice z Salem" Arthura Millera w niedzielę wieczorem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.
Jest rok 1692, małe miasteczko Salem w USA. Grupka dziewcząt postanawia tańczyć nocą w lesie. Ich gest zmieni wkrótce oblicze miasteczka i pociągnie za sobą nieoczekiwane konsekwencje. Zostają posądzone o czary. To opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach - procesach i egzekucjach rzekomych czarownic. Artur Miller napisał swój tekst w 1952 roku, jako odpowiedź na szalejący w Stanach Zjednoczonych makkartyzm, czyli wszechobecne wówczas podejrzenie o komunizm.

To świetnie napisany tekst - mówi dramaturg Radosław Paczocha.

- Artur Miller napisał jakby takie dwa teksty w jednym. Tzn. napisał klasyczny dramat, a pomiędzy kolejnymi scenami czy aktami, wtrącił bardzo rozbudowane didaskalia. Chwilami są esejami na temat władzy, które są częstokroć streszczeniem faktów, które działy się w tym konkretnym miasteczku w XVII wieku. I nas również zainteresowało to co zwykle jest skreślane - mówi Paczocha.

Czyli dla nas ważna jest postać narratora - mówi dalej reżyser przedstawienia Adam Orzechowski.

- Grany również przez Titubę, który jest takim pomostem między tym co się działo w XVII wieku, a tym co jest współczesne. Jest postacią, która nas trochę przez to Salem prowadzi, wstrząsa nami widzami, która mówi: patrzcie jak łatwo się przeglądamy w tym co było 300 lat temu - mówi Orzechowski.

Na scenie niemal cały zespół Teatru Współczesnego. W roli Narratora-Tituby gościnnie Dominika Kimaty, w postać Pastora Samuela Parrisa - Konrad Pawicki. Premiera o godzinie 19.
Relacja Małgorzaty Frymus

Zobacz także

2017-03-30, godz. 12:19 Remont Teatru Letniego z dwuletnim poślizgiem Remont szczecińskiego Teatru Letniego opóźniony o 2 lata - takie informacje ujawnił w Rozmowie pod krawatem szczeciński radny. Przewodniczący Komisji Kultury, Rafał Niburski dodał, że - wedle jego wiedzy - na razie jest mowa o pr… » więcej 2017-03-29, godz. 23:54 Zespół Nikt zagrał na scenie Radia Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] W marcowej odsłonie cyklu [3x1] na naszej scenie wystąpiła szczecińska grupa Nikt. » więcej 2017-03-29, godz. 20:03 Gratka dla kinomaniaków. Skandynawskie filmy w Delcie Filmowe Dni Skandynawii rozpoczynają się w czwartek w Szczecinie. W ramach przeglądu w Klubie Delta w Dąbiu pokazane zostaną trzy produkcje kinematografii skandynawskiej. » więcej 2017-03-29, godz. 19:22 Złota Maska dla Anny Augustynowicz Anna Augustynowicz za reżyserię „Ślubu” otrzymała Złotą Maskę - nagrodę artystyczną marszałka województw opolskiego i śląskiego. » więcej 2017-03-29, godz. 12:41 Nikt w studiu koncertowym Radia Szczecin [ZDJĘCIA] Chciałoby się napisać, że tym razem nikt nie zagra w naszym studiu, ale to nieprawda. Bo zagra Nikt. Występu będzie można posłuchać w środowej audycji "Schody do nieba" w Radiu Szczecin. Start po godzinie 23. » więcej 2017-03-28, godz. 21:37 Debata Zamkowe Forum Kultury: Kultura jest niedofinansowana Kultura jest niedofinansowana - tak twierdzą uczestnicy debaty Zamkowe Forum Kultury, która odbyła się na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. » więcej 2017-03-28, godz. 15:51 Wielkie kariery zaczynają się w Szczecinie [ZDJĘCIA] W Szczecinie ruszył V Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny. Bierze w nim udział 40 młodych pianistów z całej Polski. » więcej 2017-03-28, godz. 15:26 Gala z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Jubileusze pracy artystycznej świętowali szczecińscy aktorzy, śpiewacy i tancerze. Uroczystość odbyła się na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. » więcej 2017-03-27, godz. 21:21 Grand Prix dla Teatru "Krzyk" Grand Prix dla Teatru "Krzyk" z Maszewa podczas XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych "Garderoba" w Warszawie. » więcej 2017-03-27, godz. 15:16 "Solo i w duecie", czyli Koncert Grünebergowski w Zdrojach Kompozycji Jana Sebastiana Bacha czy Georga Friedricha Händla będzie można posłuchać w kościele św. Ducha w szczecińskich Zdrojach. To w ramach rozpoczynającego się cyklu Koncertów Grünebergowskich. » więcej
344345346347348349350