Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot/
źródło: https://www.facebook.com/DwaTeatrySopot/
Słuchowisko „Wielka improwizacja” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego oraz spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie.
W konkursie w tym roku rywalizowały 34 realizacje radiowe oraz 28 produkcji telewizyjnych. Twórcy zwycięskiego spektaklu podzielą między siebie nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych: za reżyserię - Wawrzyniec Kostrzewski, za zdjęcia - Adam Bajerski; za montaż - Jakub Motylewski i za role aktorskie: Agnieszka Suchora, Michał Czernecki i Tomasz Schuchardt.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Marek Bukowski za spektakl „Dołęga-Mostowicz. Kiedy zamykam oczy”. Jury doceniło też Wojciecha Żogałę za scenografię do tego spektaklu i Marka Króla za montaż.

Nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny otrzymał Jarosław Jakubowski za dramaty „Generał” i „Znaki”. Jurorzy uhonorowali też Piotra Wojtowicza za zdjęcia do spektakli: „Jednocześnie” Jewgienija Griszkowca, „Lato” Tadeusza Rittnera i „Znaki” Jarosława Jakubowskiego.

Uznanie jurorów zyskała też autorka kostiumów do spektaklu „Ekspedycja” - Katarzyna Adamczyk. Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną do spektaklu „Lato” otrzymał Piotr Moss.

Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego przyznano reżyserom Aleksandrze Popławskiej i Markowi Kalicie oraz autorowi zdjęć Adamowi Sikorze za „Generała”.

Nagrody aktorskie otrzymały ex aequo Dominika Kluźniak za role Mai w „Lecie” i Gospodyni w „Weselu” oraz Marta Ścisłowicz za rolę Alicji w spektaklu „Znaki”, a za role męskie - ex aequo Grzegorz Małecki za role Goldersa w spektaklu „Lato”, Gospodarza w „Weselu” i Wysłannika w spektaklu „Znaki” oraz Przemysław Stippa za role: w monodramie „Jednocześnie”, Widma w „Weselu” i Jana w „Znakach”.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności otrzymał spektakl „Matki” Patrycji Dołowy w reżyserii Pawła Passiniego.

Trzy honorowe wyróżnienia aktorskie otrzymali: Paulina Gałązka, Lidia Sadowa i Marcin Franc. Nagroda za debiut autorski trafiła do Piotra Derewendy i Jakuba Pączka za dramat „Reytan. Druga strona drzwi”.

Ponadto jury wraz z dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego przyznało pozaregulaminową nagrodę specjalną dla spektaklu „Pchła Szachrajka” w reżyserii Anny Seniuk z Teatru Narodowego w Warszawie zwracając szczególną uwagę na potrzebę spektakli dla dzieci i młodzieży w Telewizji Polskiej.
Relacja Agaty Woźniak (IAR)

Zobacz także

2017-08-28, godz. 14:32 Rozpoczęcie sezonu Teatru Współczesnego Dziewięć premier, w tym aż cztery prapremiery odbędą się nowym sezonie Teatru Współczesnego w Szczecinie. » więcej 2017-08-28, godz. 13:06 Dokument szczecinianina nagrodzony na Solanin Film Festiwalu [ZDJĘCIA] Dokument "Droga powrotna" w reżyserii Szczecinianina Mateusza Żeglińskiego z Akademii Sztuki w Szczecinie nagrodzony na 9. Solanin Film Festiwalu w Nowej Soli. » więcej 2017-08-27, godz. 18:04 Bramat w Goleniowie. Startują spotkania teatralne Bramat czyli Goleniowskie Spotkania Teatralne rozpoczyna się w niedzielę. Festiwal odbędzie się już po raz 18. » więcej 2017-08-27, godz. 13:54 Fama zakończona. Nagrody rozdane [ZDJĘCIA] Zakończył się 47. Festiwal Fama. Nagrody zostały wręczone podczas sobotniego koncertu finałowego w świnoujskim amfiteatrze. » więcej 2017-08-26, godz. 19:00 Sacrum Non Profanum dobiega końca. Ostatni akord w Trzęsaczu Kończy się XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum. Ostatni koncert odbędzie się w sobotę wieczorem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. » więcej 2017-08-26, godz. 18:50 Spotkanie na gotyckim szlaku. Festiwal zawitał do Trzebiatowa Pałac nad Młynówką i Kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w Trzebiatowie - to miejsca, które w sobotę odwiedzą uczestnicy VIII Letniego Festiwalu Wędrownego "Na gotyckim szlaku". Autokar pełen widzów wyjechał… » więcej 2017-08-26, godz. 15:49 Historia Polski opisana po szwedzku. Nowa książka Szulca Na księgarskich półkach w Szwecji pojawiła się w tym tygodniu nowa książka, opisująca historię Polski. Jest to pierwsza tego typu publikacja napisana w języku szwedzkim przez autora urodzonego w Polsce. » więcej 2017-08-26, godz. 14:44 Historia szczecińskiego big beatu w Ogrodzie Różanym [ZDJĘCIA] „Młodzież z Sorrento - była na czasie z modą, tańcem, no i oczywiście z nową muzyką o sile Wezuwiusza , która nazywała się rock and roll" - czytamy na okładce książki Wojciecha Rapy „Ferajna z kawiarni Sorrento”. W sobotę… » więcej 2017-08-26, godz. 08:27 35 lat temu zmarła Anna German Miała swój własny, oryginalny i liryczny styl śpiewania a jej piosenki popularne są do dzisiaj. 35 lat temu, w nocy z 25 na 26 sierpnia, zmarła Anna German, piosenkarka i kompozytorka. » więcej 2017-08-25, godz. 20:08 Poznaliśmy zwycięzcę konkursu fotograficznego „The Tall Ships Races 2017” Piotr Mania zajął pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym „The Tall Ships Races 2017” organizowanym przez Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Szczecinie. » więcej
319320321322323324325