Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Gustaw Dudka
Fot. Gustaw Dudka
W dniach 8-14 lipca w Nowogardzie odbędzie się 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”.
Nagrodę honorującą dorobek reżyserski otrzyma Jan Jakub Kolski, gościem specjalnym będzie Olgierd Łukaszewicz. Na festiwalu zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów, pojawi się wielu ciekawych gości, odbędą się koncerty i występy artystyczne, nie zabraknie wystawy malarskiej i występu kabaretowego.

„Laur Cisowy”, najważniejsza nagroda festiwalu „Lato z Muzami”, trafi w tym roku do Jana Jakuba Kolskiego. Tym samym reżyser dołączy do grona osób uhonorowanych za całokształt osiągnięć artystycznych. A są wśród nich m.in. Agnieszka Holland, Marek Koterski i Wojtek Smarzowski. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa przyznaje nagrodę specjalną od swojej piątej edycji, czyli od 2001 roku. Chętni na spotkanie z reżyserem i jego twórczością niech koniecznie w lipcu przybędą do Nowogardu.

13 lipca o godz. 14:30 w kinie Orzeł widzowie festiwalu zobaczą najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego zatytułowany „Ułaskawienie”, a po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem. Tematów do rozmowy nie zabraknie, bo jego dokonania są tak interesujące, jak i szerokie. Jest reżyserem kina autorskiego, scenarzystą, operatorem filmowym, pisarzem i nauczycielem akademickim. W swojej karierze zrealizował zaś filmy krótkometrażowe, dokumentalne, pełnometrażowe fabuły i teatry telewizji.

Znany jest z charakterystycznego stylu, nazywanego jako kino polskiej prowincji. Jest to tym bardziej ciekawe, że urodził się i przez długi czas mieszkał we… Wrocławiu. Skąd więc ta miłość do „małych ojczyzn”? W czwartej klasie podstawówki zamieszkał na kilka lat z dziadkiem we wsi Popielawa, która – jak się potem okazało – odegrała kluczową rolę w jego dalszym życiu. Wszystko tam dla mnie było i nowe, i czarowne. Dziadek był rymarzem, odwiedzali go różni ludzie. Wysłuchiwałem ich opowieści. W tej edukacji dziecięcej tkwią źródła mojej tajemnicy, zainteresowań – mówił w jednym z wywiadów.

11 lipca 2019 roku uczestnicy 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie będą mogli spędzić wieczór z Olgierdem Łukaszewiczem. Aktor znany z kultowej roli Alberta Starskiego w „Seksmisji” pojawił się niedawno w autobiograficznym filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem” i od razu zgarnął nagrodę w Gdyni. Oba filmy zostaną wyświetlone na ekranach „Lata z Muzami”, a z aktorem będzie można porozmawiać między seansami.

Olgierd Łukaszewicz weźmie też udział w specjalnym spotkaniu z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Nowogardzie. Te spotkania są corocznie szczególnym momentem na festiwalu „Lato z Muzami”.

Olgierd Łukaszewicz debiutował w 1967 roku w filmie „Dancing w kwaterze Hitlera". Od tej pory zagrał w 80 filmach fabularnych (w tym 11 produkcjach telewizyjnych), w 5 filmach krótkometrażowych, 33 serialach i 77 spektaklach telewizyjnych. Warto wyciągnąć przynajmniej kilka tytułów. Oprócz wcześniej wymienionych, do najważniejszych w karierze należą również: „Sól ziemi czarnej” (1969) Kazimierza Kutza, „Brzezina” (1970) Andrzeja Wajdy, „Gorączka” (1980) Agnieszki Holland, „Kariera Nikosia Dyzmy” (2002) Jacka Bromskiego czy „Generał Nil” (2009) Ryszarda Bugajskiego. Notabene, za rolę generała Emila Fieldorfa otrzymał Golden Reel Award dla najlepszego aktora na Tiburon International Film Festival.

23. edycja „Lata z Muzami” odbędzie się w dniach 8-14 lipca. To święto patronek sztuki, nie zabraknie więc pokazów filmowych, koncertów, wernisaży i występów artystycznych. Do Nowogardu dotrą m.in. Gabriela Muskała, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Imielska, Karolina Bruchnicka, Mikołaj Trzaska. Na otwarcie pokazany zostanie spektakl „Chodź ze mną do łóżka” w wykonaniu Soni Bohosiewicz, a na zakończenie zagra dla widzów Mikołaj Trzaska z zespołem. Wśród innych wydarzeń muzycznych są koncerty Anity Lipnickiej i zespołu VOX. Na festiwal serdecznie zapraszają organizatorzy: Burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Nowogardzki Dom Kultury. Wstęp na wszystkie otwarte wydarzenia jest darmowy. (opr. Kasia Cichocka, foto. Akson, Gustaw Dudka)

Więcej na: www.festiwal.ndk.pl.

Radio Szczecin jest patronem medialnym festiwalu.

Zobacz także

2018-09-14, godz. 17:30 Drogi do niepodległości: „Odważmy się być wolnymi" [ZDJĘCIA] Unikatowe dokumenty, fotografie i obiekty obrazujące działania od 1914 do końca stycznia 1919 roku na rzecz odzyskania niepodległości i budowy państwowości polskiej, będzie można oglądać w zamku Książąt Pomorskich. W Galerii… » więcej 2018-09-14, godz. 11:23 Filharmonia zaczyna nowy sezon. Na początek Elgar i Strauss Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna w piątek nowy sezon. Inauguracyjny koncert poprowadzi norweski dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny filharmonii. » więcej 2018-09-12, godz. 07:56 Konflikty pierwszej połowy XX wieku Pierwsza Wojna Światowa przyniosła Polsce wolność. Ale przyniosła też śmierć około 10 milionów ludzi, a blisko 20 mln zostało okaleczonych. Na otwartej we wtorek wieczorem w Muzeum Historii Szczecina oddziale Muzeum Narodowego wystawie… » więcej 2018-09-10, godz. 08:05 Zdjęcie katedry fotografią miesiąca w konkursie Szczecin.Love Zdjęcie szczecińskiej katedry nocą wybrane zostało fotografią sierpnia w konkursie Szczecin.Love organizowanym przez Urząd Miasta Szczecin. Swoje zdjęcie może zgłosić każdy fotoamator. » więcej 2018-09-10, godz. 07:13 Benefisu Ireny Brodzińskiej na deskach Teatru Polskiego ciąg dalszy [ZDJĘCIA] Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej odbyło się w niedzielę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. Pretekstem stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy, bo sam benefis odbył się w październiku w Operze na Zamku w ramach… » więcej 2018-09-09, godz. 20:38 Festiwal Muzyków Prawdziwych rozstrzygnięty [ZDJĘCIA] Nagrody VI Turnieju Muzyków Prawdziwych przyznane. Gala finałowa odbyła się w Sali Złotej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-09-09, godz. 09:27 Szekspirowskie klimaty na deskach Teatru Polskiego Była aktorka szekspirowska na emeryturze bohaterką sztuki "Lepiej już było", której szczecińska premiera odbyła się w sobotę wieczorem na scenie Teatru Polskiego. » więcej 2018-09-08, godz. 18:27 Jeszcze zdążysz na koncert w ramach IX Letniego Festiwalu Wędrownego Na Gotyckim Szlaku IX Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku odbywa w Jasienicy i Nowym Warpnie. Festiwal jest spotkaniem w zabytkowych, gotyckich kościołach oraz zwiedzaniem ich okolic. W sobotę szlak poprowadził ze Szczecina przez Jasienicę do Nowego… » więcej 2018-09-08, godz. 14:16 "Przedwiośnie" na końcówkę lata [ZDJĘCIA] Zabytkowy tramwaj, w którym odbędzie się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, ruszył o 14 z ulicy Dworcowej w Szczecinie. » więcej 2018-09-08, godz. 09:07 "Przedwiośnie" w tramwaju i nie tylko Narodowe Czytanie w sobotę w Szczecinie. Od 11 do wspólnej lektury zaprasza Książnica Pomorska, potem Miejska Biblioteka Publiczna od godziny 14 w zabytkowym tramwaju. » więcej
254255256257258259260