Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Autoportret (1887), Vincent van Gogh. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Autoportret (1887), Vincent van Gogh. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Na aukcji w Paryżu sprzedano rewolwer, przy pomocy którego Van Gogh miałby odebrać sobie życie. Nieznany jest nabywca, który kupił broń, chociaż do dzisiaj towarzyszą jej liczne wątpliwości.
Rewolwer kaliber 7 mm został sprzedany na aukcji w Paryżu za 162 tysiące euro, trzykrotnie więcej niż wynosiła jego pierwotna cena. Nie ma jednak pewności czy to właśnie z tego - jak to ujęto - "najsłynniejszego rewolweru w historii sztuki", wielki artysta strzelił sobie w pierś na polu pod Auvers-sur-Oise. W owym czasie niewielkiej wsi na północ od Paryża, gdzie spędził w maleńkim pokoiku na poddaszu ostatnie miesiące życia.

Rewolwer został znaleziony na polu na którym Van Gogh odebrał sobie życie. Odkrycia dokonał miejscowy rolnik w latach sześćdziesiątych. Najpierw on sam wertował miejskie archiwa, a potem oddał broń do ekspertyzy, ale specjaliści byli bezradni. Skorodowany rewolwer przeleżał bowiem w ziemi 75 lat. Punktem zaczepienia jest to, że broń znaleziono w miejscu samobójstwa Van Gogha. Inny trop - to obraz należący do lekarza, który był sponsorem artysty. Dzieło nosi tytuł - „Miejsce gdzie Van Gogh targnął się na życie”. Lokalizacja broni i opis miejsca się zgadzają.

Broń należała do tak popularnej pod koniec XIX wieku, że często stałym klientom w sklepach ofiarowano ją jako upominek. Żandarmi mają przeprowadzić analizę balistyczną, która pomoże stwierdzić, czy to rzeczywiście Van Gogh strzelał sam do siebie. Zmarł w dwa dni po postrzale. Najprawdopodobniej w wyniku wewnętrznego krwotoku.

Zobacz także

2019-03-13, godz. 13:50 Nie żyje Zofia Czerwińska O śmierci aktorki poinformował Teatr Syrena, z którym była związana ponad 20 lat. » więcej 2019-03-12, godz. 21:45 Premiera przyrodniczego projektu muzycznego Świdwie Sanctus Rezerwat przyrody Świdwie doczekał się własnego utworu muzycznego. » więcej 2019-03-12, godz. 18:55 SEFF zmienia nazwę. Teraz będzie światowo Znana impreza poświęcona temu, co w kinie dokumentalnym piszczy, zmieniła nazwę. Szczecin European Film Festival nie jest już „europejski”, tylko „światowy” - to po prostu Szczecin Film Festival. » więcej 2019-03-12, godz. 14:15 Wystawa "Na ratunek artystom" w Centrum Handlowym Galaxy [WIDEO, ZDJĘCIA] Są namalowane w różnych technikach i formatach. Łączy je to, że stworzyli je młodzi ludzie. To prace w ramach wystawy 'Na ratunek artystom', którą można oglądać w Centrum Handlowym Galaxy. » więcej 2019-03-12, godz. 14:12 20 lat temu powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum Dokładnie 20 lat temu w Szczecinie powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum. Stworzyła go i prowadzi do dziś klawesynistka, prezeska Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, Urszula Stawicka. » więcej 2019-03-11, godz. 09:26 Uroczysta premiera filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem 'Kurier'. Jest to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego… » więcej 2019-03-10, godz. 09:04 Trzecia interpretacja "Pajaców" na scenie szczecińskiej Opery Owacje na stojąco, wzruszenie i śmiech. Wszystko to na sobotniej premierze 'Pajaców' Ruggero Leoncavallo i 'Gianni Schicchi' Giacomo Puccini'ego na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej 2019-03-09, godz. 19:19 Miłość, zdrada i spadek, czyli wieczór w Operze na Zamku Premiera dwóch ponadgodzinnych oper 'Pajaców' Rugiero Leoncavallo i 'Gianni Schicchi' Giacomo Pucciniego w sobotę na scenie szczecińskiej Opery na Zamku. » więcej 2019-03-09, godz. 18:33 Prapremiera we Współczesnym - "Lepsze lasy" po raz pierwszy w Polsce 'Lepsze lasy' niemieckiego autora Martina Baltscheita już w sobotę wieczorem: po raz pierwszy w Polsce, na scenie Malarnia w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. » więcej 2019-03-09, godz. 12:56 Milion koron na wystawę dla mieszkańców... lasu Niecodzienny projekt zamierza zrealizować para szwedzkich artystów. Wspólnie z innymi, chcą tworzyć sztukę nie dla ludzi, ale dla leśnej flory i fauny. Na ten cel uzyskali od rządu sporą dotację. » więcej
203204205206207208209