Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Byli przyjaciele, znajomi, studenci. Wielbiciele twórczości profesora Andrzeja Tomczaka spotkali się w piątek wieczorem na jego benefisie.
Andrzej Tomczak jest malarzem, grafikiem, scenografem i autorem tekstów poetyckich.

Współzałożyciel Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej i Akademii Sztuki w Szczecinie, wieloletni prezes szczecińskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, pracował przez lata w szczecińskim oddziale Telewizji Polskiej jako scenograf.

Andrzej Tomczak to postać niezwykła, jak opowiada Helena Kwiatkowska, współpomysłodawczyni benefisu. - Andrzej jest znanym grafikiem, malarzem, kuratorem i uczestnikiem wielu plenerów. Jest człowiekiem orkiestrą - zachwala Kwiatkowska.

Wielu obecnych ciepło wspominało znajomość i przyjaźń z profesorem Tomczakiem, wśród nich malujący lekarz Mieczysław Chruściel. - Andrzej to wspaniała postać, przede wszystkim kochany człowiek, do którego można zwrócić się w każdej sprawie, nie tylko w sprawach artystycznych - opowiada Chruściel.

Profesor Kazimierz Kozłowski wspomina współpracę z Andrzeje Tomczakiem. - Przygotowywaliśmy książkę "Gryfici. Książęta Pomorza Zachodniego" i zabrakło nam portretów tejże dynastii, to Andrzej domalował kilkanaście jeszcze ładniejszych niż te oryginalne. Aż miło być na jego beneficie - opowiada Kozłowski.

Sam artysta o swoim benefisie powiedział skromnie. - Ja na razie otwartą mam taką ulicę z pomysłami i mam nadzieję, że trochę po niej pochodzę -podsumowuje Tomczak.

Na benefis Andrzeja Tomczaka zaprosiła Książnica Pomorska i Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie".
Relacja Małgorzaty Frymus [Radio Szczecin]

Zobacz także

2019-08-09, godz. 13:41 Czwarty dzień Festival Grechuta w Świnoujsciu Pierwszym popołudniowym wydarzeniem będzie oryginalny muzyczny projekt powołany specjalnie dla Grechuta Festival - Świnoujście przez znakomitych szczecińskich artystów. » więcej 2019-08-09, godz. 10:55 Rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum" Otwarciem wystawy prac Jana Szczepańskiego rozpoczął się XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". » więcej 2019-08-08, godz. 18:46 "Markowa Gala" w Świnoujściu To będzie wyjątkowy koncert, podczas którego rozbrzmiewać będzie wyłącznie muzyka Marka Grechuty. » więcej 2019-08-08, godz. 13:11 "Sacrum Non Profanum" o Moniuszce. Początek w Szczecinie Wystawa, film i panel dyskusyjny - w czwartek rozpoczyna się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Sacrum Non Profanum". » więcej 2019-08-07, godz. 10:11 Szczecinianin zdobywcą nagrody Marka Grechuty [ZDJĘCIA] W Świnoujściu trwa V edycja Grechuta Festival. Na wtorkowym, wieczornym koncercie zaprezentowało się 10 finalistów. Jury konkursu wyłoniło zwycięzców na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. » więcej 2019-08-07, godz. 09:09 Grechuta Festival w Świnoujściu Antydyskoteka, piosenki znanych polskich artystów - przede wszystkim Marka Grechuty - czy wernisaż wystawy fotograficznej... - tak prezentuje się drugi dzień Grechuta Festival w Świnoujściu. » więcej 2019-08-06, godz. 17:03 Wystartował Grechuta Festiwal w Świnoujściu Koncerty, wystawy i opowieści o "poetach piosenki" - wszystko osnute wokół postaci i twórczości Marka Grechuty, który zmarł w 2006 roku. » więcej 2019-08-06, godz. 12:20 Szczecińska pomoc dla polskiego archiwum w Szwajcarii [ZDJĘCIA] Archiwiści ze Szczecina pomagają w porządkowaniu szwajcarskiego archiwum. Ich praca trwa od siedmiu lat. » więcej 2019-08-05, godz. 12:52 Azjatyckie sukcesy Chóru Akademii Morskiej [ZDJĘCIA] Wystąpili na festiwalach w Japonii na "Tokyo International Choir Competition" i na Tajwanie w "Taipei International Choral Competition". Oba występy należy zaliczyć do niezwykle udanych. » więcej 2019-08-04, godz. 19:50 "Poeta na trudne czasy". Rocznica śmierci pisarza "Krzysztof Kamil Baczyński - żołnierz czy poeta?" to temat spotkania zorganizowanego w 75. rocznicę śmierci pisarza. Krzysztof Kamil Baczyński zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego w pałacu Blanka przy ul. Senatorskiej. » więcej
204205206207208209210