Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

23. „Lato z Muzami”. Mat. organizatora
23. „Lato z Muzami”. Mat. organizatora
W poniedziałek 8 lipca w Nowogardzie rozpoczyna się 23. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. To jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń w naszym regionie.
W Nowogardzie nie zabraknie też muzyki i malarstwa, ale główny nacisk kładziony jest na kino. Widzowie festiwalu spotkać będą mogli się z licznymi gośćmi, którzy zapowiedzieli swoje przybycie do Nowogardu.

Wstęp na wszystkie spotkania, koncerty plenerowe i seanse filmowe jest bezpłatny. Festiwal potrwa do 14 lipca.

Gośćmi 23. Festiwalu „Lato z Muzami” będą:

JAN JAKUB KOLSKI
Jest reżyserem kina autorskiego, scenarzystą, operatorem filmowym, pisarzem i nauczycielem akademickim. W swojej karierze zrealizował filmy krótkometrażowe, dokumentalne, pełnometrażowe fabuły i teatry telewizji. Na festiwalu „Lato z Muzami” zasiądzie w jury konkursu Filmowa Młoda Polska i odbierze Laur Cisowy za wybitne osiągnięcia reżyserskie w polskim kinie.

13 lipca o godzinie 14:30 odbędzie się seans filmu „Ułaskawienie”, a po nim spotkanie z reżyserem.

ALEKSANDRA MICHAEL
Aktorka, autorka fotografii, producentka. Wystąpiła w m.in. „Daleko od okna”, „Zabić Bobra”, „Las 4 rano”. Pracowała przy produkcji „Ułaskawienia”. Projektuje plakaty oraz realizuje teledyski i filmy promocyjne. Na festiwalu zasiądzie w jury konkursu Filmowa Młoda Polska.

GABRIELA MUSKAŁA
Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich aktorek. Zagrała w wielu znaczących filmach i były to między innymi: „Królowa Aniołów”, „Aria Diva”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Cała zima bez ognia”, „Wymyk”, „Chce się żyć”, „Serce, serduszko”, „Ederly”, „Wołyń”. Znaczącym przełomem w jej karierze była jedna z głównych ról w filmie „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej, która przyniosła jej powszechną popularność i uznanie. Jest autorkaą scenariusza do filmu „Fuga”, w którym zagrała też główną rolę.

13 lipca o godzinie 18:30 odbędzie się seans filmu „Fuga”, a po nim spotkanie z Gabrielą Muskałą.

OLGIERD ŁUKASZEWICZ
Olgierd Łukaszewicz debiutował w 1967 roku w filmie „Dancing w kwaterze Hitlera". Od tej pory zagrał w 80 filmach fabularnych, w 33 serialach i 77 spektaklach telewizyjnych. Znany jest z ról w tak wybitnych filmach, jak m.in.: „Sól ziemi czarnej”, „Brzezina”, „Gorączka”, „Seksmisja”, „Generał Nil”, „Jak pies z kotem”.

11 lipca o godzinie 19:00 odbędzie się seans filmu „Jak pies z kotem”, a po nim spotkanie z aktorem.

SONIA BOHOSIEWICZ
Zagrała w ponad 30 filmach, spektaklach telewizyjnych i licznych serialach. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w 1994 roku, w komedio-dramaciekomediodramacie Jerzego Stuhra „Spis cudzołożnic”. Szeroka publiczność usłyszała o niej dopiero dzięki roli Hanki w filmie „Rezerwat”, za którą została obsypana nagrodami. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, zyskując wielką popularność i uznanie.

Na „Lecie z Muzami” Sonię Bohosiewicz będzie można obejrzeć w spektaklu „Chodź ze mną do łóżka”, który będzie częścią uroczystego otwarcia, oraz w filmie „Narzeczony na niby”. Oba wydarzenia będą miały miejsce 12 lipca.

KAROLINA BRUCHNICKA
Urodziła się w 1994 roku w Wałbrzychu, w 2019 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSFTViT w Łodzi. Za spektakl "Przebudzenie wiosny" w reżyserii Kuby Kowalskiego otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską na 9. Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych w Rabacie w 2017 roku. Rola w filmie „Córka trenera” przyniosła jej Nagrodę nagrodę "Rising Star" dla najlepszego aktorskiego debiutu w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na festiwalu Off Camera w Krakowie.

14 lipca o godzinie 12:00 odbędzie się seans filmu „Córka trenera”, a po nim spotkanie z aktorką.

MIKOŁAJ TRZASKA
Wybitny muzyk i kompozytor. Napisał muzykę m.in. do między innymi wielu produkcji Wojciecha Smarzowskiego: „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Wołyń” oraz „Kler”. Otrzymał za nie kilka nagród, w tym dwa Orły i nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest autorem wielu projektów muzycznych i z jednym z nich wystąpi na „Lecie z Muzami”. Koncert zespołu Riverloam Trio będzie wydarzeniem uroczystego zakończenia festiwalu.

14 lipca o godzinie 14:30 odbędzie się seans filmu „Ucho wewnętrzne”, który przybliża przybliży sylwetkę Mikołaja Trzaski, a po nim widzowie spotkają się z muzykiem.

MAŁGORZATA IMIELSKA
Reżyserka i scenarzystka. Absolwentka reżyserii filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autorka cenionych filmów dokumentalnych i spektakli teatru telewizji. Laureatka nagród na festiwalach w Houston, Krakowie oraz Kantonie za film „Powiedz mi, dlaczego?”. W Nowogardzie zaprezentuje znakomity film dokumentalny „Miłość i puste słowa”.

Seans filmu odbędzie się 13 lipca o godzinie 12:00, a po nim reżyserka spotka się z widzami.

MARTA PRUS
Absolwentka Reżyserii reżyserii w PWSFTviT, studentka studiów doktoranckich. Dwukrotna laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągniecia osiągnięcia w twórczości artystycznej i Nagrody im. Wiesława Nowickiego dla najlepiej rokującego młodego twórcy filmowego. Autorka nagradzanych etiud. Zadebiutowała pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Over the Limit”. Na tegorocznym „Lecie z Muzami” zasiądzie w jury konkursu Filmowa Młoda Polska.

AGNIESZKA NOSOWSKA
Pracuje w Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, które niesie pomoc humanitarną i wsparcie ludziom żyjącym na Bliskim Wschodzie. Wcześniej zdobywała doświadczenie w m.in. w Caritasie. Swoim doświadczeniem i obserwacjami dotyczącymi miejsc bardzo dotkniętych przez wojnę i głód podzieli się z publicznością festiwalu.

Spotkanie odbędzie się 8 lipca i będzie towarzyszyło projekcji filmu „Kafaranum”.

KATARZYNA WAJDA
Absolwentka polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią polskiego kina, kulturą popularną i edukacją audiowizualną. Badaczka i wielbicielka kryminałów. Publikuje w „Filmie”, „Kinie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Studiach Filmoznawczych”, „dwutygodniku.com”. Pracuje w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

9 lipca odbędzie się seans filmu „Halka” z 1929/32 roku, który poprzedzi wstęp zaproszonego gościa.

BARTEK FUKIET
W latach 2003-2006 redaktor naczelny magazynu filmowego „Cinema”. Od 2007 roku związany z branżą dystrybucyjną. Odpowiadał za koncepcję promocji i wprowadzenie do kin 340 tytułów (38 milionów sprzedanych biletów), w tym 80 filmów polskich. Autor dubbingów, list dialogowych i tekstów piosenek do kilkudziesięciu filmów kinowych i seriali. Na festiwalu „Lato z Muzami” będzie członkiem jury konkursu Filmowa Młoda Polska.

DAGMARA ROMANOWSKA
Dziennikarka filmowa. Kuratorka sekcji krótkich fabuł na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Współpracowała przy tworzeniu Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie. Studiowała filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Middlesex University w Wielkiej Brytanii. Na Festiwalu Lato z Muzami jest koordynatorką konkursu Filmowa Młoda Polska.

ANNA SERDIUKOW
Absolwentka Instytutu Dziennikarstwa i Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim i Gender Studies na Uniwersytecie Jagiellońskim. Propaguje kino artystyczne, konsultuje scenariusze, jest dyrektor artystyczną Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Na festiwalu poprowadzi spotkania z gośćmi oraz będzie wraz z Izabelą Koladyńską kierowała warsztatami dziennikarskimi dla młodzieży.

Pełny program festiwalu "Lato z Muzami" znajduje się na stronie internetowej www.festiwal.ndk.pl.

Zobacz także

2019-01-08, godz. 08:30 Kevin Spacey stanął przed sądem Popularny na całym świecie amerykański aktor Kevin Spacey stanął przed sądem w stanie Massachusetts w miejscowości Nantucket. Postawiono mu zarzut molestowania seksualnego wobec osiemnastolatka. Aktor nie przyznaje się do winy. » więcej 2019-01-07, godz. 13:20 Koncert piosenek Jana Kiepury i utworów filmowych z XX wieku Utwory znane z wykonań Jana Kiepury zabrzmią we wtorek w Szczecinie. Ich wykonawcą będzie męski kwartet wokalny Sweet Four - śpiewający a cappella oraz z akompaniamentem fortepianu. » więcej 2019-01-07, godz. 09:16 W Los Angeles rozdano Złote Globy Złote Globy należą do najważniejszych wyróżnień w świecie filmu i produkcji telewizyjnych zaraz po Oscarach. Przyznają je członkowie Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. » więcej 2019-01-06, godz. 17:21 Dedykowane koncerty kolęd w szczecińskich kościołach Najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu artystów Opery na Zamku zabrzmiały w kościele św. Mikołaja w Szczecinie. Koncert zatytułowany został "Cicha noc". » więcej 2019-01-06, godz. 15:46 Betlejem w Szczecinie. Kolędy z całego świata Mate.O, Józef Broda, Kayah, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń czy Dawid Kwiatkowski. Wszystkich zobaczymy i usłyszymy w niedzielę o 18 w hali Netto Arena podczas koncertu "Betlejem w Szczecinie". » więcej 2019-01-06, godz. 07:01 Złote Globy w Los Angeles. Brak akcentów polskich Filmowe Złote Globy zostaną po raz 76. zostaną rozdane w Los Angeles. To - zaraz po Oscarach - najważniejsze na świecie wyróżnienia dla produkcji kinowych oraz telewizyjnych. W tym roku nie ma żadnych polskich akcentów. » więcej 2019-01-04, godz. 18:51 Występ zespołu Tulia podczas meczu NBA został odwołany Zespół Tulia nie wystąpi podczas meczu NBA - wszystko przez problemy z wizami. » więcej 2019-01-03, godz. 20:21 "Szczecin dzisiaj" w obiektywie Uniwersytetu III wieku [ZDJĘCIA] 16 autorów i 25 zdjęć. W czwartek w Starej Rzeźni została otwarta wystawa "Szczecin dzisiaj" w obiektywie "Zespół foto i video" Uniwersytetu III wieku. » więcej 2018-12-29, godz. 09:27 Trwa świętowanie 55-lecia kina Zamek W piątek wieczorem z okazji urodzin kina "Zamek" publiczność obejrzała filmy z gwiazdami kina niemego: Charlie Chaplinem - bogaczem w zdartych butach oraz Busterem Keatonem - komikiem o kamiennej twarzy. » więcej 2018-12-29, godz. 08:27 Zespół Animato świętował swoje 40. urodziny Koncertem w Filharmonii świętował w piątek swoje 40. urodziny szczeciński Zespół Harmonijek Ustnych "Animato". » więcej
235236237238239240241