Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, odtwórczyni roli "Wisi" - Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej "Matysiakowie".
O śmierci aktorki poinformował Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. Urodzona w 1923 roku aktorka była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie. Przez lata była związana z Teatrem Ludowym Krystyny Zelwerowicz i Władysława Hańczy. Łączyńska słuchaczom Polskiego Radia znana była między innymi z występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie”. Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

Od 1957 roku nieprzerwanie wcielała się w rolę Wisi Matysiakowej. Zadebiutowała w 16. odcinku „Matysiaków”. Była laureatką wielu nagród i odznaczeń, między innymi została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymała też nagrodę Splendor Splendorów, przyznawaną przez zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. Miała 96 lat.

Zobacz także

2018-11-22, godz. 19:20 Naukowcy i muzealnicy rozmawiają o "Niepodległości i nowoczesności" [ZDJĘCIA] Historycy sztuki z całej Polski spotkali się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Rozpoczęła się tam ogólnopolska sesja naukowa 'Niepodległość i nowoczesność'. » więcej 2018-11-22, godz. 16:16 Impreza dla filmowców-seniorów. Rusza nowy festiwal Festiwal Filmowy Senior Movie w Szczecinie startuje już w czwartek. To przegląd skierowany do twórców kina amatorskiego i niezależnego w wieku emerytalnym. » więcej 2018-11-20, godz. 21:49 Plebiscyt "Książka Historyczna Roku": Wybrano najlepszą publikację 'Wielka Wojna Polaków' profesora Andrzeja Chwalby - najlepszą publikacją popularnonaukową w plebiscycie Książka Historyczna Roku, współorganizowanym przez Polskie Radio. » więcej 2018-11-20, godz. 14:42 Współpraca polsko-niemiecka w Zamkowym Forum Kultury Czy odrobiliśmy już lekcję współpracy polsko-niemieckiej? Pod takim hasłem rozpocznie się we wtorek kolejne Zamkowe Forum Kultury. Tym razem debata odbędzie się w Cedyni w sali dawnego klasztoru cysterskiego. » więcej 2018-11-20, godz. 09:55 W Moskwie wystawa o ofiarach stalinowskich represji We wtorek moskiewskim Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa poświęcona ofiarom stalinowskich represji. Przedsięwzięcie poświęcone jest piątej rocznicy funkcjonowania projektu realizowanego przez stowarzyszenie „Memoriał”… » więcej 2018-11-20, godz. 08:35 Wystawa polskich plakatów w Nowym Jorku W Nowym Jorku zaprezentowano wystawę polskich plakatów z okresu międzywojennego. Zawisły one na metalowym ogrodzeniu wokół polskiego konsulatu generalnego. Inicjatorem wystawy jest Polski Instytut Kultury. » więcej 2018-11-19, godz. 18:11 "Jedna z najbogatszych kolekcji tego typu w Polsce". Do obejrzenia w Szczecinie [ZDJĘCIA] Gdy odradzała się polska kawaleria w 1918 roku, żołnierze korzystali z wyposażenia wojskowego z wielu państw świata. Od poniedziałku w Galerii Rektorskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego można zobaczyć część… » więcej 2018-11-19, godz. 09:21 Dni Paderewskiego w Nowym Jorku W Nowym Jorku, w ramach projektu 'Ignacy Jan Paderewski - Ikona Niepodległości“, przez trzy dni odbywają się koncerty. Można też wysłuchać wykładów poświęconych polskiemu artyście. Biorą w nim udział polscy i amerykańscy… » więcej 2018-11-19, godz. 08:23 Festiwal polskiego filmu zakończony W Paryżu zakończył się w niedzielę sześciodniowy festiwal filmu polskiego. Został on zorganizowany po raz jedenasty. Pokazy filmów odbywały się w kinie Balzac przy Polach Elizejskich. » więcej 2018-11-18, godz. 10:23 Serduszka zaśpiewają w pięciu językach - koncert o godz. 16 Pięć języków świata będzie można usłyszeć w niedzielę w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Zwycięstwa w Szczecinie. O godz. 16 rozpocznie się tam koncert promujący nową płytę zespołu Serduszka. » więcej
221222223224225226227