Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

1. Wykonawcy Litanii Ostrobramskich Stanisława Moniuszki w Berlinie. Fot. Jan Olczak
1. Wykonawcy Litanii Ostrobramskich Stanisława Moniuszki w Berlinie. Fot. Jan Olczak
2. Filip Presseisen – organista. Fot. Jan Olczak
2. Filip Presseisen – organista. Fot. Jan Olczak
3. Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran. Fot. Jan Olczak
3. Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran. Fot. Jan Olczak
4. Tomasz Zagórski – tenor, Berlin. Fot. Jan Olczak
4. Tomasz Zagórski – tenor, Berlin. Fot. Jan Olczak
5. Bohdan Boguszewski – dyrygent. Fot. Jan Olczak
5. Bohdan Boguszewski – dyrygent. Fot. Jan Olczak
6. Volodymyr Syvokhip – dyrygent. Fot. Jan Olczak
6. Volodymyr Syvokhip – dyrygent. Fot. Jan Olczak
XV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum” zawitał w niedzielę w Berlinie.
W bazylice Świętego Jan Chrzciciela wystąpili wybitni polscy soliści, Chór im. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie oraz Orkiestra Lwowskiej Narodowej Filharmonii pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego i Volodymyra Syvokhipa.

- Była bardzo ciepła atmosfera i bardzo dobra publiczność. "Litanie Ostrobramskie" Moniuszki to wielkie dzieło napisane na chór, solistów i orkiestrę. Była bardzo ciekawa współpraca zarówno z muzykami jak i z publicznością - mówi Volodymyr Syvokhip.

Podczas koncertu zagrał również gorąco oklaskiwany przez publiczność laureat wielu międzynarodowych konkursów organista młodego pokolenia Filip Presseisen.

- Wykonałem preludium Stanisława Moniuszki na temat pieśni kościelnej "Gorzkie żale" oraz swoją improwizację na ten temat, dopasowaną do walorów brzmieniowych historycznych organów Wilhelma Sauera pochodzących z 1903 roku - mówi Filip Presseisen.

W poniedziałek w ramach festiwalu w bazylice Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie powtórzone zostanie berlińskie wydarzenie. Początek koncertu o godzinie 20.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2019-02-05, godz. 16:42 Pełen atrakcji rok Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA] 50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem. » więcej 2019-02-04, godz. 20:01 Muzyka do filmu W. Pasikowskiego nagrywana w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Muzyka do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier" nagrywana jest w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Skomponował ją Jan Duszyński, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii prowadzi Szymon Bywalec. Koproducentem… » więcej 2019-02-03, godz. 11:25 Polski film nominowany do Oscara otrzymał nagrodę Goi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Goi dla najlepszego filmu europejskiego. Film konkurował w tej kategorii z produkcjami brytyjskimi "Nić widmo" i "Party" oraz belgijską - "Girl". Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej… » więcej 2019-02-03, godz. 01:41 Wzruszona Kozidrak na deskach Współczesnego. Prapremiera w Szczecinie Owacje na stojąco i wspólne śpiewanie z Beatą Kozidrak finałowej piosenki. W sobotę odbyła się prapremiera przedstawienia "Być jak Beata" w Teatrze Współczesnym. » więcej 2019-02-02, godz. 16:41 "Być jak Beata" - prapremiera w Teatrze Współczesnym Wszyscy znamy Beatę Kozidrak - to część naszej rzeczywistości, to część nas samych. Z takiego założenia wyszli twórcy przedstawienia "Być jak Beata". Pokaz w sobotę o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Współczesnego w Szczeci… » więcej 2019-01-30, godz. 23:51 List Otwarty zagrał na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2019-01-30, godz. 21:19 "Bez poezji człowiek w ogóle nie ujedzie" [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt osób wysłuchało koncertu Grzegorza Haciskiego w szczecińskim browarze rodzinnym "Wyszak". Muzyk wystąpił tam promując swoją płytę "Bo po co komu poezja". To zbiór wierszy różnych autorów w jego aranżacjach. » więcej 2019-01-29, godz. 21:18 Radio Szczecin prezentuje List Otwarty [WIDEO, ZDJĘCIA] To w ramach naszego cyklu [3x1]. » więcej 2019-01-29, godz. 18:42 Jaki był Szczecin 241 lat temu? Przetłumaczono "Opis miasta Szczecina" [ZDJĘCIA] Jak wyglądał Szczecin w drugiej połowie XVIII wieku i jak działały jego urzędy - dowiedzieć się można z "Opisu miasta Szczecina" Ludwiga Wilhelma Bruggemanna. We wtorek w Książnicy Pomorskiej odbyła się promocja tego wydawnic… » więcej 2019-01-28, godz. 09:09 W Brukseli otwarcie wystawy "Pancerne Skrzydła" W Brukseli odbędzie się otwarcie wystawy "Pancerne Skrzydła" upamiętniającej udział żołnierzy I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka w wyzwalaniu Belgii. Ekspozycję w Królewskim Muzeum Armii będzie można oglądać do… » więcej
233234235236237238239