Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Blisko 200 fotografii, a wśród nich dzieci, które walczyły w Powstaniu Warszawskim. Wystawa "Ukradzione Dzieciństwo" prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej przy alei Wojska Polskiego 21 w Szczecinie.
Jak mówi jej autor dr Tomasz Łabuszewski, losy dzieci w czasie okupacji należały do najtragiczniejszych. W całej Polsce zginęło ich bowiem dwa miliony.

- Obydwaj okupanci nie tylko chcieli usunąć głowę społeczeństwa polskiego, czyli tę grupę przywódczą. Również chcieli odciąć społeczeństwo polskie od tych kolejnych pokoleń, czyli mówiąc wprost, była to prosta droga do wygubienia wszystkich Polaków - mówi Łabuszewski.

Tamte czasy pamięta Pan Edmund. Jemu udało się przeżyć okupację.

- Ja żyłem w tym czasie, bo miałem 8 lat. Sąsiadów wywozili, więc myśmy byli przygotowani. Sucharów się nasuszyło. Byliśmy przygotowani, że jak przyjdą, to zabrać to co podstawowe, bo szybko poganiali - mówi Pan Edmund.

Wystawę w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać do końca przyszłego tygodnia.
Jak mówi jej autor dr Tomasz Łabuszewski, losy dzieci w czasie okupacji należały do najtragiczniejszych. W całej Polsce zginęło ich bowiem dwa miliony.
Tamte czasy pamięta Pan Edmund. Jemu udało się przeżyć okupację.

Zobacz także

2019-03-15, godz. 07:44 Dwie dekady Consortium Sedinum, czyli "tyle jest jeszcze muzyki nieodkrytej" Co prawda kapela dworska powstała w 2000 roku, jednak jej członkowie rozpoczynają świętowanie już w tym roku. » więcej 2019-03-13, godz. 20:54 Olga Tokarczuk nominowana do nagrody Bookera W zeszłym roku polska autorka otrzymała wyróżnienie za 'Biegunów'. Teraz ma szansę na prestiżowe wyróżnienie za powieść 'Prowadź swój pług przez kości umarłych'. » więcej 2019-03-13, godz. 14:23 Wiosenne Koncerty Gitarowe. "Zaczyna się wierzyć w piękno muzyki" [ZDJĘCIA] Duo Melis i Marcin Dylla to gwiazdy XXII Wiosennych Koncertów Gitarowych. Muzycy zagrają w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na przełomie marca i kwietnia. » więcej 2019-03-13, godz. 13:50 Nie żyje Zofia Czerwińska O śmierci aktorki poinformował Teatr Syrena, z którym była związana ponad 20 lat. » więcej 2019-03-12, godz. 21:45 Premiera przyrodniczego projektu muzycznego Świdwie Sanctus Rezerwat przyrody Świdwie doczekał się własnego utworu muzycznego. » więcej 2019-03-12, godz. 18:55 SEFF zmienia nazwę. Teraz będzie światowo Znana impreza poświęcona temu, co w kinie dokumentalnym piszczy, zmieniła nazwę. Szczecin European Film Festival nie jest już „europejski”, tylko „światowy” - to po prostu Szczecin Film Festival. » więcej 2019-03-12, godz. 14:15 Wystawa "Na ratunek artystom" w Centrum Handlowym Galaxy [WIDEO, ZDJĘCIA] Są namalowane w różnych technikach i formatach. Łączy je to, że stworzyli je młodzi ludzie. To prace w ramach wystawy 'Na ratunek artystom', którą można oglądać w Centrum Handlowym Galaxy. » więcej 2019-03-12, godz. 14:12 20 lat temu powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum Dokładnie 20 lat temu w Szczecinie powstał zespół muzyki dawnej Consorcium Sedinum. Stworzyła go i prowadzi do dziś klawesynistka, prezeska Fundacji Akademia Muzyki Dawnej, Urszula Stawicka. » więcej 2019-03-11, godz. 09:26 Uroczysta premiera filmu o Janie Nowaku-Jeziorańskim W poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Warszawie odbędzie się uroczysta premiera najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego pod tytułem 'Kurier'. Jest to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego… » więcej 2019-03-10, godz. 09:04 Trzecia interpretacja "Pajaców" na scenie szczecińskiej Opery Owacje na stojąco, wzruszenie i śmiech. Wszystko to na sobotniej premierze 'Pajaców' Ruggero Leoncavallo i 'Gianni Schicchi' Giacomo Puccini'ego na scenie Opery na Zamku w Szczecinie. » więcej
203204205206207208209