Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
V Turniej Muzyków Prawdziwych wystartował w piątek w Szczecinie. W Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza występują artyści z całej Polski.
Muzycy ludowi goszczą w sali kameralnej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w kilku kategoriach: soliści wokaliści, soliści instrumentaliści, zespoły śpiewacze i wokalno-instrumentalne. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu artystów z całej Polski.

Wśród nich z Kaszub Joanna Gostkowska-Białek. - Ja odkopuję stare pieśni kaszubskie, zajmuję się tym już od jakiegoś czasu. Rekonstruuję materiał nagrany podczas ogólnopolskiej akcji zbierania folkloru. Marzy mi się to, żeby te pieśni czy melodie taneczne zostały zrekonstruowane i żebyśmy bawili się, tak jak w innych regionach - mówiła Joanna Gostkowska-Białek.

Chcemy skonfrontować muzykę tradycyjną ze współczesną, jak mówi reżyser koncertu Jacek Hałas.

- Można sobie wyobrazić, że Moniuszko tropił jakieś wątki ludowe i je przekładał na swój język. Ciekawe jak teraz młody kompozytor czy młodzi tancerze czytają te wątki tradycyjne bez tego pojęcia tradycji - mówił Hałas.

W piątek w filharmonii koncert inauguracyjny Turnieju Muzyków Prawdziwych. Podczas koncertu odbędzie się prawykonanie "Koncertu na skrzypce tradycyjne i orkiestrę" Mateusza Czarnowskiego. Festiwal potrwa do niedzieli.
- Marzy mi się to, żeby te pieśni czy melodie taneczne zostały zrekonstruowane i żebyśmy bawili się, tak jak w innych regionach - mówiła Joanna Gostkowska-Białek.
- Można sobie wyobrazić, że Moniuszko tropił jakieś wątki ludowe i je przekładał na swój język. Ciekawe jak teraz młody kompozytor czy młodzi tancerze czytają te wątki tradycyjne bez tego pojęcia tradycji - mówił Hałas.

Zobacz także

2017-11-15, godz. 15:16 "Książka na wynos" w Ekoporcie Kilkaset książek w ciągu niespełna tygodnia przynieśli Szczecinianie do Ekoportu przy ul. Arkońskiej. To w ramach akcji "Książka na wynos". » więcej 2017-11-14, godz. 23:01 "Jestem minimalistą". Plakaty Pluty w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Kilkadziesiąt plakatów krakowskiego artysty i wykładowcy tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych Władysława Pluty można od wtorku oglądać w Galerii Rektorskiej Akademii Sztuki w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 23:49 Global Justice Night w Szczecinie. Premiera i spotkanie z Miękusem [ZDJĘCIA] Premiera filmu Krzysztofa Miękusa "Droga do Man Eater's Bridge" i spotkanie z reżyserem - to najważniejsze wydarzenia Global Justice Night, które w środę odbędzie się w Szczecinie. » więcej 2017-11-13, godz. 16:55 Zmarła Alina Janowska Nie żyje aktorka filmowa i telewizyjna Alina Janowska. Zmarła 13 listopada. Miała 94 lata. » więcej 2017-11-12, godz. 20:22 Artyści Opery na Zamku wyróżnieni Artyści szczecińskiej Opery na Zamku z ministerialnymi wyróżnieniami. Odznaczenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego otrzymało pięć osób. » więcej 2017-11-12, godz. 16:27 Boso po piasku, grając na wiadrach. Specjalne warsztaty dla maluchów Najmłodsi szczecinianie, razem ze swoimi rodzicami, przechadzali się w niedzielę "ścieżką doznań". To w ramach warsztatów dla dzieci "Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych". » więcej 2017-11-11, godz. 22:35 Dzieła Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian. Wyjątkowy koncert i płyta Kompozycje Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian zabrzmiały w sobotę wieczorem w filharmonii w Szczecinie. Co ciekawe, kompozytor, który tworzył w pierwszych dekadach XX wieku, nie napisał ani jednej nuty na wiolonczelę … » więcej 2017-11-11, godz. 11:48 Prace Beksińskiego w Muzeum Sztuki Współczesnej [ZDJĘCIA] 10 prac Zdzisława Beksińskiego z różnych okresów życia artysty od piątku można oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Szczecinie. » więcej 2017-11-11, godz. 08:32 "Polskie drogi do niepodległej" [ZDJĘCIA] Mapy pokazujące ruch wojsk polskich na froncie wschodnim, zdjęcia marszałka Józefa Piłsudskiego, ryciny przedstawiające los polskich zesłańców na Syberii. To wszystko można zobaczyć na otwartej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim… » więcej 2017-11-10, godz. 07:50 Absurdy podczas odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki Procedura odzyskiwania zrabowanych podczas wojny dzieł sztuki jest absurdalna, czego przykładem jest sytuacja z obrazem Henryka Siemiradzkiego - mówili goście audycji "Radio Szczecin na Wieczór". » więcej
303304305306307308309