Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Oficjalna Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. źródło: https://festiwalnnw.pl/oficjalna-gala-otwarcia-xi-festiwalu-filmowego-nnw-w-gdyni/
Oficjalna Gala Otwarcia XI Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. źródło: https://festiwalnnw.pl/oficjalna-gala-otwarcia-xi-festiwalu-filmowego-nnw-w-gdyni/
https://festiwalnnw.pl/festiwal-2019/
https://festiwalnnw.pl/festiwal-2019/
W ramach XI Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni odbędzie się w sobotę finał projektu "Młodzi dla Historii". Celem inicjatywy jest zachęcenie młodzieży do poznawania historii związanych z latami wojennymi lub powojennymi, poszukiwania lokalnych bohaterów i opowiadania ich historii za pomocą artystycznych środków wyrazu.
Młodzież prezentuje prace w trzech kategoriach konkursowych: filmowej, teatralnej i stylizacji modowych - powiedział dyrektor Festiwalu Arkadiusz Gołębiewski. Przypomniał, że projekt odbywa się po raz dziewiąty.

- Inspirujemy młode pokolenie, żeby wyciągało stare fotografie i rozmawiało na ten temat, po to, żebyśmy nie byli zdziwieni, że żyliśmy z jakimś bohaterem w jednej kamienicy, bloku, pokoju może nawet, a o nim nie wiedzieliśmy. W tym roku około 200 osób przyjechało z całej Polski ze swoimi filmami, stylizacjami modowymi i teatralnymi spektaklami. Mamy za sobą już pokazy filmów, teatry były, a dzisiaj jest finał wielki, pokaz mody - zapowiedział.

Młodzi artyści wzięli też udział w wydarzeniach festiwalowych i warsztatach oraz spotkali się z doświadczonymi twórcami. Finał projektu "Młodzi dla Historii" zakończy Gala Zamknięcia na Placu Grunwaldzkim. Początek o godzinie 17:30.

Trzeci dzień festiwalu to także kolejne debaty. Jedną z nich będzie spotkanie z twórczością Juliena Bryana, amerykańskiego fotografa i dokumentalisty, który ukazywał na zdjęciach tragiczne ludzkie losy podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku.

- Kiedy rozpoczęła się wojna, większość zagranicznych korespondentów wyjechała z Warszawy - mówił Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej. - Julien Bryan postanowił przerwać swoją pracę filmową w Holandii i przyjechał do Warszawy - dodał Adam Hlebowicz.

- Julien Bryan ze swoim niezwykłym zmysłem ujęcia chwili, kadru, on nie idzie na front, on nie robi zdjęć walkom. On pokazuje ludzi dotkniętych najpotworniejszą wojną. To jest dopiero początek wojny, ale Julien Bryan ze swoim zmysłem dziennikarskim natychmiast wyczuwa, że dzieje się coś nowego, że ta wojna jest inna, że samoloty strzelające do bezbronnej ludności, no, tego nie było do tej pory - powiedział.

Do udziału w spotkaniu zaproszono syna fotografa, profesora Sama Bryana. W sobotę odbędzie się też wernisaż wystawy najsłynniejszych prac Juliena Bryana.

W sobotę odbędą się też kolejne pokazy filmowe w ramach Konkursu Głównego oraz Konkursu Międzynarodowego, który odbywa się po raz pierwszy. Biorą w nim udział filmy między innymi z Czech, Węgier i Słowacji. Ponadto w sobotnim programie festiwalu projekcje specjalne i pozakonkursowe.

Do konkursu głównego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" zakwalifikowano "Milczące Pokolenie". Reżyserem filmu jest nasz redakcyjny kolega Paweł Domański, a operatorem i producentem - Marcin Majerski.

Ideą festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego twórców zajmujących się tematem walki o niepodległość w latach 1939-89. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Zobacz także

2017-10-03, godz. 19:59 Większe ulgi dla artystów? Jest pozytywna opinia rządu Rząd pozytywnie zaopiniował projekt podwojenia ulg podatkowych dla artystów i twórców. Chodzi o zwiększenie limitu, do którego będzie można korzystać z 50 procent kosztów uzyskania przychodów. Od przyszłego roku ma on wynieść… » więcej 2017-10-03, godz. 11:28 Tom Petty nie żyje Nie żyje znany amerykański piosenkarz Tom Petty. Artysta zmarł w szpitalu w Kalifornii, do którego trafił po zawale serca. Miał 66 lat. » więcej 2017-09-30, godz. 10:24 Czarno-biała wystawa szczecińskiego fotografika [ZDJĘCIA] "Moje M3 PRL-u" na korytarzach polickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. To ekspozycja kilkudziesięciu czarno-białych zdjęć szczecińskiego fotografika. » więcej 2017-09-29, godz. 17:33 Wiesław Michnikowski nie żyje Wybitny aktor teatralny i filmowy Wiesław Michnikowski odszedł w wieku 95 lat. Był jedną z gwiazd Kabaretu Starszych Panów i kabaretu Dudek. » więcej 2017-09-29, godz. 13:29 Jest już nowy numer "eleWatora". Temat: woda Wodzie poświęcony jest niemal w całości najnowszy, 21. numer kwartalnika literacko-kulturalnego "eleWator". Towarzyszy mu zbiór felietonów Piotra Michałowskiego. Promocja nowego numeru czasopisma odbyła się w czwartek w klubie 13… » więcej 2017-09-29, godz. 12:29 Ulgi dla artystów w górę Z 80 do 160 tysięcy złotych zwiększony zostanie limit, od którego twórcy mogą odliczać koszty uzyskania przychodu. Dotyczy to między innymi artystów i dziennikarzy. » więcej 2017-09-29, godz. 08:57 Szczecińska Opera razem z teatrami z Niemiec: To nowe możliwości Polsko-niemiecka sieć teatralna otwiera możliwość rywalizacji z największymi - tak o nowym projekcie z udziałem szczecińskiej Opery na Zamku mówił w audycji "Radio Szczecin na Wieczór" dyrektor tej instytucji Jacek Jekiel. » więcej 2017-09-28, godz. 20:57 Polsko-niemiecka współpraca i unijna kasa na teatralną ofertę Blisko trzy miliony euro na polsko-niemiecką sieć teatralną. Opera na Zamku, Teatr w Stralsundzie, Teatr w Schwedt stworzą sieć teatralną, która pozwoli mieszkańcom obu stron granicy polsko-niemieckiej łatwiej korzystać z propozycji… » więcej 2017-09-28, godz. 16:33 Milicyjne pojazdy zajechały do Muzeum Oręża Polskiego Kiedyś służyły do pacyfikowania manifestacji, dziś można je oglądać w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. » więcej 2017-09-28, godz. 09:42 Chór ze Szczecina rusza na podbój USA Szczeciński chór dziecięcy Don Diri Don wyrusza w czwartek na podbój Nowego Jorku. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych młodzi śpiewacy wezmą udział w słynnej nowojorskiej Paradzie Pułaskiego oraz zaprezentują swoje wokalne u… » więcej
313314315316317318319