Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Berliński festiwal światła jest jednym z najsłynniejszych i najliczniej odwiedzanych tego typu festiwali na świecie. W zeszłym roku przyciągnął około 3 miliony widzów. źródło: https://twitter.com/lightsonberlin
Berliński festiwal światła jest jednym z najsłynniejszych i najliczniej odwiedzanych tego typu festiwali na świecie. W zeszłym roku przyciągnął około 3 miliony widzów. źródło: https://twitter.com/lightsonberlin
Light of Freedom - Światło wolności to hasło 16. edycji Festival of Lights, czyli Festiwalu Światła w Berlinie, który w tym roku zbiega się z obchodami 30. rocznicy upadku muru i zjednoczenia Niemiec.
To właśnie Wolność będzie głównym tematem instalacji, które od piątku przez 10 kolejnych nocy rozświetlą najważniejsze budynki i place na mapie Berlina. Razem zabłyśnie ponad 100 różnych obiektów.

Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających dwie ścieżki. Na niebieskiej, ponad 4,5-kilometrowej znajdziemy przede wszystkim artystyczne instalacje. W tym: obrazy wyświetlone na fasadzie Bode Museum, kolekcje najlepszych projekcji poprzednich edycji festiwalu na katedrze Berliner Dom, czy instalacje inspirowane wizjami Wilhelma i Alexandra von Humboldtów na fasadzie Zamku Miejskiego.

Krótsza, ponad 2-kilometrowa, czerwona trasa ma bardziej historyczny charakter i obejmuje m.in. Bramę Brandenburską, gmach Ministerstwa Spraw Zagranicznych czy Ministerstwa Finansów, przy którym odbędzie się interaktywna akcja burzenia muru.

Podczas Festiwalu odbędą się m.in. mistrzostwa świata w mappingu 3D. Sześciu artystów wyświetli swoje projekcje na słynnej wieży telewizyjnej na Alexanderplatz. Wśród nich swoje prace zaprezentuje dwoje uczestników z Polski, w tym szczecinianka - pani Pawlosky.

Berliński festiwal światła jest jednym z najsłynniejszych i najliczniej odwiedzanych tego typu festiwali na świecie. W zeszłym roku przyciągnął około 3 miliony widzów.
Relacja Sabiny Drąg

Zobacz także

2019-10-19, godz. 16:27 Polskie dyktando w Moskwie W sobotę w Moskwie ponad 250 osób pisało dyktando z języka polskiego. To już dziewiąta edycja sprawdzianu i jednocześnie wspólnej zabawy, która promuje polską kulturę. » więcej 2019-10-17, godz. 09:44 W Myśliborzu najbliższe dni ze SMAK-iem SMAK w Myśliborzu w czwartek rozpocznie się po raz 40. To Ogólnopolskie Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty w Myśliborzu, których główną ideą jest poszukiwanie młodych talentów: pisarskich… » więcej 2019-10-16, godz. 21:10 Polak zdobywcą muzycznego Oscara Polak zdobywcą Gramophone Classical Music Award, nazywanego "muzycznym Oscarem". Jakub Józef Orlinski, polski śpiewak - kontratenor, zwyciężył w kategorii "młody artysta". Odebrał nagrodę podczas gali w Londynie. » więcej 2019-10-15, godz. 14:35 Wernisaż: Kobiety w walce o niepodległość Polski [ZDJĘCIA] "Kobiety w walce o niepodległość Polski" - to tytuł wystawy jaką od wtorku można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. » więcej 2019-10-15, godz. 13:09 Zakończył się remont Pałacu Czartoryskich Po dziewięciu latach zakończył się remont w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Muzeum Narodowe zakończyło prace budowlane i ma już dokumenty od poszczególnych urzędów potrzebne do uzyskania zgody na użytkowanie. » więcej 2019-10-15, godz. 12:35 Laureatki Bookera o swoim wyróżnieniu Margaret Atwood mówi o "zaskoczeniu" i "skrępowaniu", Bernardine Evaristo ma nadzieję, że to początek szerszego trendu w literaturze. Laureatki tegorocznej nagrody Bookera - najważniejszego wyróżnienia literackiego na Wyspach - skomentowały… » więcej 2019-10-12, godz. 13:08 Piotr Moss świętuje złoty jubileusz twórczy w Szczecinie Piotr Moss, kawaler francuskiego Orderu Sztuki i Literatury „Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres” świętował w Szczecinie jubileusz 50-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin. » więcej 2019-10-12, godz. 11:54 Kraków uczci przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk Władze Krakowa w oryginalny sposób uczczą przyznanie literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk. W nowohuckich Kujawach powstanie las o nazwie "Prawiek", którego nazwa bezpośrednio nawiązuje do jednej z książek pisarki - "Prawiek i… » więcej 2019-10-12, godz. 08:33 Galeria Kapitańska w Szczecinie ma 10 lat [ZDJĘCIA] Miejsce wystawiennicze powstało w pełnych uroku, zmodernizowanych pomieszczeniach piwnicznych w budynku przy ulicy Kapitańskiej w Szczecinie. » więcej 2019-10-12, godz. 07:14 "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej" Biblioteka Narodowa zaprasza na prezentację "Urna. 75 lat od spalenia Biblioteki Narodowej", która odbędzie się w sobotę w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich 3/5 w godzinach 11-19. Wstęp na wydarzenie jest wolny. » więcej
198199200201202203204