Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Jak wyglądał przełom roku 1989 na Pomorzu Zachodnim. W środę na ten temat odbędzie się dyskusja w Centrum Dialogu Przełomy.
Pretekstem jest książka "1989 Próba Dialogu", którą napisała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. To był rok, w którym bardzo dużo działo się w Szczecinie - mówi autorka.

- Ta aktywność ludzi nagle wybuchła. Przecież komisje zakładowe "Solidarności" rejestrowały się jak już było to bardziej możliwe, choć jeszcze nielegalne. No ale strach zmalał, już nie trzeba było tak gigantycznej odwagi, jak jeszcze parę miesięcy wcześniej - mówi autorka.

Kuchcińska-Kurcz przypomniała, że wymiar sprawiedliwości bardzo długo ścigał organizatorów strajków solidarnościowych. Dopiero po wyborach czerwcowych sprawy polityczne były umarzane.

- W rozmowach z wieloma świadkami historii, jakieś obawy były bardzo długo. Przypomnę tylko, że wiele postępowań prowadzonych przeciwko uczestnikom strajku w 1988 roku w porcie, przede wszystkim tym, którzy byli w komitecie strajkowym, trwało aż do czerwca 1989 r. Tak naprawdę one gdzieś zostały umarzane po tym wyniku czerwcowych wyborów - mówi autorka.

Promocja książki rozpocznie się o godzinie 17.00, poprzedzi ją prezentacja zdjęć Jerzego Undro, fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej, który pokaże swoje fotografie sprzed 30 lat.
Pretekstem jest książka "1989 Próba Dialogu", którą napisała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. To był rok, w którym bardzo dużo działo się w Szczecinie - mówi autorka.
Kuchcińska-Kurcz przypomniała, że wymiar sprawiedliwości bardzo długo ścigał organizatorów strajków solidarnościowych. Dopiero po wyborach czerwcowych sprawy polityczne były umarzane.

Zobacz także

2019-02-09, godz. 09:47 Gala wręczenia "Muzycznych Oscarów" już w niedzielę W Los Angeles trwają ostatnie przygotowania do do niedzielnej 61. ceremonii rozdania nagród Grammy. Nazywany są potocznie "Muzycznymi Oscarami" i należą do najważniejszych na świecie w tej dziedzinie. » więcej 2019-02-09, godz. 08:05 "Niewypowiedziane" na 40 lat Kany Teatr Kana w Szczecinie świętuje 40. urodziny. Swój flagowy projekt "OKNO" w tym roku poświęcił sobie i podczas edycji zatytułowanej Głosy Kany zespół dzieli się własnymi doświadczeniami. » więcej 2019-02-08, godz. 20:56 Puszcza Bukowa pełna legend Mirosław Wacewicz, czyli autor cenionych publikacji dotyczących lokalnych podań i legend w piątek opowiadał w Zamku Książąt Pomorskich o zebranych przez siebie opowieściach dotyczących Puszczy Bukowej. » więcej 2019-02-08, godz. 15:22 Szwedzki muzyk "wpadł w sidła" politycznej poprawności Wyrażanie własnych poglądów może mieć w Szwecji ponure konsekwencje. Przekonał się o tym Klas Qvist, czyli szwedzki muzyk, który zaczął pisać felietony na prawicowej stronie internetowej. To nie spodobało się lokalnej gazecie… » więcej 2019-02-08, godz. 12:53 Co łączy Szczecin i Berlin? Można było dowiedzieć się tego w bibliotece ProMedia Przy sali wypełnionej słuchaczami po brzegi w bibliotece ProMedia w Szczecinie dr Piotr Fiuk opowiadał w czwartek wieczorem o związkach urbanistyki i architektury Szczecina oraz Berlina z przełomu XIX i XX wieku. » więcej 2019-02-07, godz. 16:27 Szczecinianie budują kolejnego żurawia Rzeźbiarz Stanisław Motyka, zaprosił mieszkańców Szczecina na warsztaty rzeźbiarskie, których tematem są szczecińskie żurawie portowe. Jest to część większego projektu, którego efektem będzie przestrzenna instalacja Motyki… » więcej 2019-02-06, godz. 19:49 Poznaliśmy nominacje do Polskich Nagród Filmowych "Orły" Członkowie Polskiej Akademii Filmowej wybrali najlepsze filmy, aktorów i twórców filmowych w 17 kategoriach. Najwięcej nominacji otrzymała "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2019-02-05, godz. 16:42 Pełen atrakcji rok Moniuszki w Szczecinie [ZDJĘCIA] 50 wydarzeń, w 17 przestrzeniach, na 8 scenach plenerowych i podczas 5 festiwali z udziałem kilkuset artystów - tak w liczbach wyglądają obchody roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem. » więcej 2019-02-04, godz. 20:01 Muzyka do filmu W. Pasikowskiego nagrywana w szczecińskiej Filharmonii [ZDJĘCIA] Muzyka do najnowszego filmu Władysława Pasikowskiego "Kurier" nagrywana jest w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Skomponował ją Jan Duszyński, a Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii prowadzi Szymon Bywalec. Koproducentem… » więcej 2019-02-03, godz. 11:25 Polski film nominowany do Oscara otrzymał nagrodę Goi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nagrodę Goi dla najlepszego filmu europejskiego. Film konkurował w tej kategorii z produkcjami brytyjskimi "Nić widmo" i "Party" oraz belgijską - "Girl". Hiszpańska Akademia Sztuki Filmowej… » więcej
220221222223224225226