Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Dialogu "Przełomy", oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Cztery lata temu rozpoczęło działalność Centrum Dialogu Przełomy. Tę najnowszą w Szczecinie placówkę muzealną w ubiegłym roku odwiedziło 40 tysięcy osób.
Oprócz stałej ekspozycji można zobaczyć wiele wystaw czasowych. Pokazywano m.in. nowe eksponaty związane z II wojną światową - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

- Mięliśmy okrągłą 80. rocznicę i faktycznie pojawiły się bardzo ciekawe dokumenty przede wszystkim osób. A nasz największy gabarytowo nowy nabytek to skrzynia oficera niemieckiego, znaleziona w jednym z ogrodów na Pogodnie - mówi Kuchcińska-Kurcz.

W Centrum Dialogu Przełomy w ubiegłym roku odbyły się też debaty dotyczące najnowszej historii Polski. Rozmawiano m.in. o kształcie budowanego w Warszawie Muzeum Historii Polski, odbyły się też spotkania z rodzinami członków opozycji antykomunistycznej.

- Bardzo nam zależy aby w Centrum Dialogu zaistniały wystawy dotyczące wszystkich znaczących przełomów. Mamy już chronologicznie rzecz biorąc wystawę papieską o 1987 roku, wystawę dotycząca 1988 r. W tym roku, który minął, była wystawa dotycząca przełomu ustrojowego - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

W czwartą rocznicę otwarcia Centrum Dialogu Przełomy w najbliższy piątek odbędzie się koncert dla darczyńców, oraz zostanie otwarta wystawa Sybiraków Ziemia Obiecana. W sobotę zaplanowano rodzinne oprowadzanie po wystawie.
Pokazywano m.in. nowe eksponaty związane z II wojną światową - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.
W Centrum Dialogu Przełomy w ubiegłym roku odbyły się też debaty dotyczące najnowszej historii Polski. Rozmawiano m.in. o kształcie budowanego w Warszawie Muzeum Historii Polski, odbyły się też spotkania z rodzinami członków opozycji antykomunistycznej.

Zobacz także

2018-12-14, godz. 14:46 Krzysztof Penderecki w Szczecinie „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-14, godz. 12:31 Sala Biblioteki US otrzymała imię Joanny i Jana Kulmów [ZDJĘCIA] Sala Strumiańska Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego od czwartku jest Salą Joanny i Jana Kulmów. Zmiana jest zgodna z wolą niedawno zmarłej Joanny Kulmowej, doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego. » więcej 2018-12-14, godz. 09:53 Orszak i koncert kolęd w Szczecinie W dzień św. Łucji w Szczecinie w kościele seminaryjnym odbył się pochód dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką ubraną w wianek z płonącymi świecami. » więcej 2018-12-14, godz. 09:27 Niklińska: moja muzyka to jest to, co siedziało w środku mnie To dzięki ludziom udało się wydobyć to, co siedziało w środku mnie - mówiła w "Rozmowie pod krawatem" aktorka Maria Niklińska. W ten sposób opowiedziała o kulisach powstania jej debiutanckiej płyty. » więcej 2018-12-12, godz. 19:15 "Twarze Polaków" w Szczecinie Od kilku miesięcy znany fotograf Wojciech Grzędziński jeździ po Polsce z aparatem fotograficznym i przygotowuje wielki portret "Twarze Polaków". » więcej 2018-12-12, godz. 11:11 Światowej sławy artystka podbiła serca widzów w Filharmonii [ZDJĘCIA] Aldona Bartnik, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Hadze, szczecinianka wystąpiła we wtorek wieczorem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2018-12-12, godz. 09:10 Przegląd filmów Pawlikowskiego w Nowym Jorku W nowojorskim Museum of Moving Image trwa retrospektywa filmów Pawła Pawlikowskiego. » więcej 2018-12-11, godz. 14:22 Melancholijnie w Filharmonii Wykonanie wszystkich utworów jest na instrumentach, które są replikami tych z epoki baroku - mówi szczecińska sopranistka Aldona Bartnik o swojej najnowszej płycie "Melancholia". » więcej 2018-12-10, godz. 22:10 Obchody Chanuki w Szczecinie Szczecińskie obchody Chanuki - żydowskiego Święta Poświęcenia odbyły się w Ośrodku Kultury Ukraińców w Szczecinie. » więcej 2018-12-08, godz. 17:57 Historia bohaterskiej Pakistanki Malali w Teatrze Współczesnym Kiedy w Pakistanie zaczęli rządzić talibowie, to zabronili edukacji dziewczynek. Nie zgadzała się z tym wtedy 13-latka Malala Yousafzai i postanowiła walczyć o możliwość chodzenia do szkoły dziewczynek. Jenak cena jaką za tę walkę… » więcej
227228229230231232233