Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/niepamieci-wystawa-online
źródło: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/niepamieci-wystawa-online
Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci".
Powstała ona dla upamiętnienia 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i jest artystycznym świadectwem sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej z zimną krwią eksterminacji polskiej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę.

Ewa Zbroja z Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury wyjaśnia, że prezentowane są na niej prace artystów - polskich żołnierzy więzionych w łagrach m.IN. Starobielska, Kozielska, Griazowca, Komi czy Peczory, którzy w większości, oprócz Józefa Czapskiego, są dziś nieznani.

Wśród zgromadzonych prac, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Katyńskiego, Muzeum Archidiecezji i Muzeum Narodowego w Warszawie są rysunki i grafiki Aleksandra Witliba, Adama Kossowskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza, Józefa Lipińskiego Franciszka Kupki oraz Edwarda Manteuffla.

- W większości prace nigdy nie były nigdzie prezentowane - dodaje Ewa Zbroja.

Kuratorka wystawy, Katarzyna Haber wyjaśnia, że oprócz walorów artystycznych prace artystów - żołnierzy mają też dużą wartość historyczną.

- Oglądamy oczami artystów z perspektywy ich prac życie łagierne i poszczególne etapy historii doprowadzającej do makabrycznej zbrodni w Katyniu - powiedziała.

Katarzyna Haber dodaje, że twórczość tych, którzy uniknęli rozstrzelania, pokazuje jak przeszli przez obóz w Griazowcu i część z nich dołączyła do do armii generała Andersa.

Na wystawie znalazło się 50 prac 8 artystów - żołnierzy, którzy trafili do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Dwóch z nich zostało zamordowanych w lesie katyńskim, jeden w Charkowie.

W sumie w ramach zbrodni katyńskiej w kwietniu i maju 1940 roku z rozkazu Stalina i najwyższych władz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy Polaków - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, prawników i ziemian.

Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2020-11-16, godz. 17:05 Morska wystawa przed Czerwonym Ratuszem '100-lecie Polskiej Administracji Morskiej' - to tytuł wystawy, którą od poniedziałku można oglądać przed wejściem do gmachu Czerwonego Ratusza w Szczecinie. » więcej 2020-11-16, godz. 16:45 Mediateka na prawobrzeżu coraz bliżej Nowoczesna biblioteka - czyli Mediateka, powstanie u zbiegu ulic Iwaszkiewicza i Dąbrowskiej w Szczecinie. » więcej 2020-11-16, godz. 15:39 W poniedziałek poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych Nagrodę przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców Słowa. » więcej 2020-11-16, godz. 11:17 Miliony na kulturę. Będzie weryfikacja listy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu zweryfikuje listę beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. » więcej 2020-11-15, godz. 17:19 Wstrzymanie wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zdecydował o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Wsparcia Kultury i ponownej weryfikacji listy jego beneficjentów. Decyzja ma związek z wątpliwościami, które pojawiły się wokół… » więcej 2020-11-13, godz. 07:56 Tanowskie Bractwo Śpiewacze i ich oryginalny repertuar [WIDEO] Mularz, furman czy piwowar - to zapomniane w dzisiejszych czasach zawody. Grupa pasjonatów historii - Tanowskie Bractwo Śpiewacze - postanowiła jednak przywrócić o nich pamięć. » więcej 2020-11-12, godz. 08:51 Ty również możesz się wczuć w 007 czy Maverick'a Miłośników przygód filmowego Jamesa Bonda czeka nie lada gratka. Na aukcji w Beverly Hills zostanie wystawiony pistolet brytyjskiego agenta z pierwszej części jego przygód. » więcej 2020-11-08, godz. 21:39 Święto polskiego filmu w Chicago 32. edycja Festiwal Filmu Polskiego rozpoczęła się właśnie w Chicago. Mimo pandemii i bardzo ostrych lokalnych zakazów, imprezę w tym roku udało się zorganizować. » więcej 2020-11-07, godz. 08:25 Filharmonia przenosi się do sieci Od soboty Filharmonia w Szczecinie - podobnie jak wszystkie instytucje kultury w Polsce - jest zamknięta. » więcej 2020-11-07, godz. 08:21 Czasowe zamknięcie placówek kultury W związku ze stanem epidemii w Polsce, od soboty do 29 listopada będą zamknięte dla publiczności placówki kultury, między innymi kina, teatry, filharmonie, galerie sztuki i domy kultury. » więcej
129130131132133134135