Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

źródło: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/niepamieci-wystawa-online
źródło: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/galeria-kordegarda/aktualnosci/niepamieci-wystawa-online
Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci".
Powstała ona dla upamiętnienia 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i jest artystycznym świadectwem sowieckiego bestialstwa, zaplanowanej z zimną krwią eksterminacji polskiej elity i trudnych do oszacowania strat poniesionych przez polską kulturę.

Ewa Zbroja z Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury wyjaśnia, że prezentowane są na niej prace artystów - polskich żołnierzy więzionych w łagrach m.IN. Starobielska, Kozielska, Griazowca, Komi czy Peczory, którzy w większości, oprócz Józefa Czapskiego, są dziś nieznani.

Wśród zgromadzonych prac, które pochodzą ze zbiorów Muzeum Katyńskiego, Muzeum Archidiecezji i Muzeum Narodowego w Warszawie są rysunki i grafiki Aleksandra Witliba, Adama Kossowskiego, Zygmunta Turkiewicza, Stanisława Westwalewicza, Józefa Lipińskiego Franciszka Kupki oraz Edwarda Manteuffla.

- W większości prace nigdy nie były nigdzie prezentowane - dodaje Ewa Zbroja.

Kuratorka wystawy, Katarzyna Haber wyjaśnia, że oprócz walorów artystycznych prace artystów - żołnierzy mają też dużą wartość historyczną.

- Oglądamy oczami artystów z perspektywy ich prac życie łagierne i poszczególne etapy historii doprowadzającej do makabrycznej zbrodni w Katyniu - powiedziała.

Katarzyna Haber dodaje, że twórczość tych, którzy uniknęli rozstrzelania, pokazuje jak przeszli przez obóz w Griazowcu i część z nich dołączyła do do armii generała Andersa.

Na wystawie znalazło się 50 prac 8 artystów - żołnierzy, którzy trafili do niewoli po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Dwóch z nich zostało zamordowanych w lesie katyńskim, jeden w Charkowie.

W sumie w ramach zbrodni katyńskiej w kwietniu i maju 1940 roku z rozkazu Stalina i najwyższych władz Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, funkcjonariusze NKWD zamordowali około 22 tysięcy Polaków - oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, uczonych, prawników i ziemian.

Relacja Witolda Banacha (IAR)

Zobacz także

2022-05-14, godz. 10:36 Zamkowa Noc Muzeów Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie włącza się w obchody 16. Europejskiej Nocy Muzeów. » więcej 2022-05-14, godz. 10:00 Dąbski Kiermasz Książki po raz pierwszy w Szczecinie Przeczytana już pozycja może zyskać drugie życie. W szczecińskim Klubie Delta przy ulicy Racławickiej 10, rusza w sobotę pierwsza edycja Dąbskiego Kiermaszu Książki. » więcej 2022-05-14, godz. 08:10 Noc Muzeów w Willi Lentza Noc Muzeów w Willi Lentza w Szczecinie. Najmłodsza miejska instytucja kultury swoje drzwi otworzy w sobotę od godziny 20 do północy. » więcej 2022-05-11, godz. 07:26 Nagrody Artystyczne Miasta Szczecina rozdane Największym zwycięzcą został Teatr Kana. Zespół został wyróżniony za istotne osiągnięcie artystyczne w ubiegłym roku. To za nagrodę główną 12. edycji Festiwalu "Teatr Nagi" im. Teresy Pomodoro w Mediolanie. » więcej 2022-05-10, godz. 14:58 Moc atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Muzeów Nie spać, zwiedzać... czyli powrót Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. To okazja, by bezpłatnie podziwiać muzea i galerie. » więcej 2022-05-09, godz. 12:08 Wystartował kolejny Tydzień Bibliotek Tydzień Bibliotek w tym roku obchodzony jest pod hasłem "Świat w jednym miejscu". » więcej 2022-05-08, godz. 09:25 Szczecińska scena cyrkowa ma swój dom [ZDJĘCIA] "Variete - wieczór cyrkowo-kabaretowy" otworzył w sobotni wieczór działalność nowej sceny widowiskowej w Szczecinie. » więcej 2022-05-08, godz. 07:59 Szwajowa Niedziela w Starej Rzeźni Przyjaźń i relacje - to temat tegorocznej Szwajowej Niedzieli w Starej Rzeźni w Szczecinie. » więcej 2022-05-06, godz. 09:12 W Polsce "jest bardzo dużo czytających książki nastolatków" Polacy chętnie czytają - tylko, że dzieciom. Z książkami lubią się również nastolatki. Taką diagnozę polskiego czytelnictwa stawia Małgorzata Narożna - właścicielka szczecińskiej księgarni "Fika". » więcej 2022-04-30, godz. 12:00 Zachodniopomorskie instytucje kultury z dofinansowaniem Szczeciński Teatr Lalek "Pleciuga" oraz Teatr Bałtycki i Filharmonia w Koszalinie otrzymają marszałkowskie wsparcie. » więcej
96979899100101102