Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu urodził się Sylwester Chęciński, twórca komedii "Sami swoi". źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Ch%C4%99ci%C5%84ski
90 lat temu, 21 maja 1930 roku, urodził się Sylwester Chęciński, scenarzysta i reżyser filmowy, twórca kultowej trylogii, na którą złożyły się komedie: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Jest także autorem głośnych filmów "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane" oraz serialu "Droga".

Sylwester Chęciński reżyserował spektakle Teatru Telewizji, między innymi "Racja głodowa" i "Żelazna konstrukcja", nakręcił dramat obyczajowy "Agnieszka 46" oraz telewizyjny film fabularny "Przybyli ułani" z cyklu "Święta polskie",

Nazywany "malarzem polskich charakterów", reżyser tworzy na ekranie ciekawe postaci, z krwi i kości, obdarzone różnorodnymi cechami. To powoduje, że nie pozostają obojętne widzowi. W rozmowie w 2014 roku Sylwester Chęciński podkreślił, że z wielu gatunków, najbliższy jest mu film psychologiczny.

- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.

Reżyser osiągnął mistrzostwo w przedstawieniu losów zwaśnionych rodów Kargula i Pawlaka, którzy po wojnie przenoszą się z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane. Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

- Hańcza nie miał tego dialektu, nie miał tych przyrządów. Miał swój wzrost, ruchy, dynamikę wewnętrzną... Ale Wacław Kowalski miał przewagę jak zaczął mówić dialektem, pięknie z zaśpiewem, sama prawda z tego płynęła, z wdziękiem, z muzyką... A Hańcza dukał, bo usiłował mu dorównać, ale nie był w tym za mocny - wspominał reżyser.

Sylwester Chęciński pracował jako asystent reżysera przy filmie "Spotkania" i jako II reżyser obrazów "Zimowy zmierzch", "Lotna" oraz "Powrót". Współpracował ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem.

Jego debiutem reżyserskim był film "Historia żółtej ciżemki", nagrodzony Srebrnym Medalem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji w 1962 roku.

Za całokształt twórczości, w 2014 roku Sylwester Chęciński otrzymał Nagrodę Specjalną "Platynowe Lwy" na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a w 2017-tym - Polską Nagrodę Filmową "Orzeł" za osiągnięcia życia.

Reżyser został też uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
- Mogę przejść od dramatu do komedii, ale wydaje mi się, że ważniejsza jest w tego typu sprawach psychologia; to wszystko, co w środku, to, czego nie mówimy wprost, a wynika z sytuacji, zachowania, ze słowa niedopowiedzianego - mówił.
Trylogia Chęcińskiego stała się klasyczną pozycją w polskiej kinematografii, została obsypana wieloma nagrodami, aktorzy zaś grający głównych bohaterów - Władysław Hańcza i Wacław Kowalski stworzyli ponadczasowe kreacje.

Zobacz także

2021-09-18, godz. 13:15 Willą Lentza zawładnęło tango [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja oscarowego filmu pt. „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, koncert zespołu Grupo Gardel ze słynnym bandoneonistą Daniellem Pacitti, pokazy tanga oraz milongi m.in. sławnego duetu argentyńskiego Griselda & Nicolás złożyły… » więcej 2021-09-18, godz. 09:45 Benefis Zbigniewa Niecikowskiego w Pleciudze Zespół Teatru Lalek Pleciuga z nowym dyrektorem Tomaszem Lewandowskim na czele pożegnał w piątek wieczorem odchodzącego na emeryturę Zbigniewa Niecikowskiego. » więcej 2021-09-17, godz. 16:15 Tango i milonga w Willi Lentza w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Pokazy tanga oraz milongi m.in. sławnego duetu argentyńskiego Griselda&Nicolás, koncert Grupo Gardel ze słynnym bandoneonistą Daniellem Pacittim oraz panel dyskusyjny z udziałem znawców argentyńskiego tańca - to tylko niektóre atrakcje… » więcej 2021-09-16, godz. 20:26 W Filharmonii rusza 4. edycja Festiwalu Music.Design.Form Koncerty, wystawy, warsztaty i dyskusje na temat obecności minimalizmu w architekturze, ekologii, ekonomii, w sztukach wizualnych, designie i muzyce - to tylko niektóre atrakcje 4. edycji Festiwalu Music.Design.Form. » więcej 2021-09-15, godz. 08:28 Na liście najstraszniejsze filmy. Szukają ochotników W Stanach Zjednoczonych poszukiwane są osoby, które obejrzą najstraszniejsze filmy w historii kinematografii. Na liście znalazło się 13 horrorów. » więcej 2021-09-14, godz. 18:34 Muzyczna odsłona Pekao Szczecin Open Turniej Pekao Szczecin Open to nie tylko sportowe zmagania tenisistów. Po ostatnim meczu rozpoczyna się muzyczna uczta dla melomanów. » więcej 2021-09-14, godz. 11:10 Premiera płyty w Filharmonii. To prawdziwy rarytas [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wydała kolejną płytę. Na krążku znalazły się utwory Carla Loewego, Stanisława Moniuszki i Mieczysława Weinberga. Zróżnicowane kompozycje brawurowo wykonali wybitni instrumentaliści… » więcej 2021-09-13, godz. 11:01 Grand Prix dla "Wielkich ust" Grand Prix Kontrapunktu - wielką nagrodę publiczności widzowie przyznali belgijskiemu spektaklowi "Wielkie usta". » więcej 2021-09-11, godz. 18:09 Wyjątkowe spotkanie z muzyką i historią w Trzcińsku-Zdroju "Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku 2021" zawita do Trzcińska-Zdroju. » więcej 2021-09-11, godz. 14:04 Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie Wyjątkowe spotkanie z zapomnianymi brzmieniami. Na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie rozpoczyna się w sobotę czwarta edycja Dni Muzyki Żydowskiej. » więcej
109110111112113114115